Minister práce Erik Tomáš z Hlasu-SD prichádza s ambicióznou iniciatívou, ktorá má ambíciu zmeniť demografickú mapu Slovenska. V čase, keď sa pôrodnosť prepadla na historické minimum, prichádza s návrhom detských pôžičiek a hypoték, ktoré by mali motivovať mladé páry k rodičovstvu a uľahčiť im cestu k vlastnému bývaniu. Inšpiráciu našiel v Maďarsku, kde podobný systém už funguje.
Minister práce Erik Tomáš (HLAS), ilustračná snímka
Zdroj: Reprofoto: FB/Erik Tomáš
Minister práce Erik Tomáš z Hlasu-SD predstavil myšlienku detských pôžičiek alebo hypoték, ktoré by motivovali mladé páry k rodičovstvu a zároveň im uľahčili cestu k vlastnému bývaniu. V čase, keď sa pôrodnosť na Slovensku prepadla na historické minimum – vlani sa narodilo len niečo vyše 46-tisíc detí – ide o snahu, ako zvrátiť nepriaznivý demografický trend. Informuje o tom STVR.
Rodí sa menej detí, pomôcť majú peniaze
Zatiaľ čo v 80. rokoch nebolo výnimkou, že sa ročne narodilo viac ako 100-tisíc detí, dnes sa tradičný model rodiny s dvoma rodičmi a aspoň dvoma deťmi pomaly vytráca. Minister Tomáš chce túto realitu zmeniť aj pomocou finančných stimulov – čím viac detí, tým väčšia finančná podpora od štátu. „Pár si zoberie buď detskú pôžičku alebo hypotekárny úver na bývanie a štát zadotuje časť pôžičky alebo úveru podľa počtu detí,“ vysvetlil svoj návrh Tomáš.
Inšpiráciu pritom čerpal u našich južných susedov. V Maďarsku existuje systém, kde môžu manželia vo veku 18 až 40 rokov – v ich prvom manželstve a s minimálne polročnou daňovou rezidenciou – požiadať o detskú pôžičku či zvýhodnený úver. Výhodou je, že ak sa im narodia tri deti, pôžičku vôbec nemusia splácať.
Neúprosná demografia
Súčasný dôchodkový a sociálny systém je postavený na tom, že z odvodov pracujúcich ľudí sa platia penzie súčasným dôchodcom. Mnohí dôchodcovia sú presvedčení, že na dôchodok si „našetrili“ počas obdobia, kedy pracovali, ale to je omyl. Z ich odvodov sa platili dôchodky vtedajším dôchodcom. Ak má takýto systém prežiť, musí pracujúcich ľudí pribúdať, alebo aspoň neubúdať.
To ale začína byť problém, len za ostatných 5 rokov sa pôrodnosť na Slovensku radikálna znížila. Dôvody sú rôzne, od osobných až po ekonomické. Mnoho žien sa radšej rozhodne pre bezdetnosť, lebo jednoducho nemá vhodného partnera. Viaceré páry sa rozhodujú mať maximálne jedno či dve deti, pretože to nie je ekonomicky únosné, aby ich mali viac. Prípadne ostanú bez potomkov, keďže bývanie je na Slovensku drahé a systém jaslí a škôlok tiež nie je ideálny. No a potom je tu skupina, ktorá jednoducho deti nechce. Bez ohľadu na príčiny tu však máme dôsledky v podobe klesajúcej pôrodnosti.
Ak seniori a dôchodcovia prečíslia mladých, bude to znamenať kolaps súčasnej podoby sociálneho a dôchodkového systému. Podľa prognostika SAV Vladimíra Baláža sa bude musieť znížiť tzv. miera náhrady príjmu, alebo sa bude musieť zvýšiť vek odchodu do dôchodku, prípadne porastú odvody. Dnes je na Slovensku miera náhrady okolo 50 %, teda dôchodok predstavuje asi polovicu príjmu zo zamestnania. „V Japonsku je to dnes 30 % a ľudia tam bežne chodia do práce aj po sedemdesiatke či osemdesiatke. Tam, kde je dnes Japonsko, bude Slovensko tak o 20 rokov,“ uviedol Baláž na tlačovej besede.
Tabuľka: Pôrodnosť na Slovensku (2020 – 2024)
Rok
Počet narodených detí
2020
56 830
2021
56 754
2022
52 850
2023
48 788
2024
46 423
Rekordná pôrodnosť nebude
Nalievanie peňazí do mladých rodín síce nevráti pôrodnosť na úroveň dvoch či dvoch a pol detí na ženu ako za socializmu, ale podľa demografa Branislava Blehu môže byť jedným z dielikov skladačky, ktorá pomôže situáciu aspoň stabilizovať. „Nemôžeme od toho čakať zázraky,“ varuje Bleha a pripomína, že rozhodovanie o rodičovstve je dnes omnoho komplexnejšie.
Jedným z hlavných dôvodov, prečo sa mladí ľudia nerozhodujú pre deti, sú stále rastúce náklady na život a bývanie. No nejde len o peniaze – ako upozorňuje Bleha, veľkú úlohu zohráva aj kariéra, hodnotový systém a v neposlednom rade aj zdravotné dôvody. „Stúpa výrazne neplodnosť aj mužov a žien. Išiel by som aj cestou ďalšej podpory umelého oplodnenia, asistovanej reprodukcie. Sú štáty, kde sa touto cestou rodí až desať percent detí, čo už nie je málo,“ podotýka demograf.
Ministerstvo práce zatiaľ nepredstavilo konkrétny návrh zákona, len jeho základný rámec a cieľ – podporiť slovenské rodiny k vyššej pôrodnosti. Ako presne by mali detské pôžičky fungovať, koho sa budú týkať a aké budú podmienky odpustenia dlhu, sa verejnosť dozvie až v priebehu najbližších mesiacov. Jedno je však isté – snaha riešiť demografickú krízu je už aj na legislatívnom stole.
Ivana Sladkovská
Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.
Vytlačiť
Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.
Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.
Pôrodné alebo kočíkové, to je hovorový výraz pre príspevok pri narodení dieťaťa. Mladým rodinám pomôže stovkami eur v najkrajšej, ale finančne náročnej udalosti, akou je narodenie dieťaťa.... celý článok
Ministerstvo financií údajne zvažuje tri alternatívy, ako znížiť rodinné prídavky. Ušetrené peniaze by mali slúžiť na konsolidáciu štátneho rozpočtu. Minister práce Erik Tomáš tvrdí,... celý článok
Otcovdká dovolenka je pomerne nová dávka, ktorá bola zavedená len v roku 2022 a môžu ju využiť pracujúci novopečení otcovia. Umožňuje im stráviť 14 dní doma počas šestonedelia a dokonca... celý článok
Slovensko stojí pred zásadnou reformou v oblasti sociálnych dávok, ktorá sľubuje revolúciu v ich poskytovaní. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny predložilo návrh novely zákona... celý článok
Väčšina rodičov počíta s tým, že rodičovský príspevok je poskytovaný maximálne do troch rokov veku ich potomka. Existujú však 2 situácie, v ktorých sa dá poberať aj dlhšie, a to až... celý článok