Najčastejšie podvody pri cestovnom poistení. V niektorých sa ocitnete aj nevinne

Marek Mittaš | rubrika: Článok | 18. 3. 2020
Za poisťovací podvod hrozí páchateľovi 8 –až 15 rokov väzenia. Cestovné poistenie nepatrí síce k produktom, pri ktorých sa podvody vyskytujú najčastejšie, avšak do problémov sa človek môže dostať aj zdanlivo nevinne.
Najčastejšie podvody pri cestovnom poistení. V niektorých sa ocitnete aj nevinne

Zdroj: Shutterstock

Ušetriť na poistení sa nemusí vyplatiť

V súčasnosti sa cena komplexného cestovného poistenia na deň pohybuje od 1 do 2 eur prakticky v celej Európe. Pritom náklady na ošetrenie sa podľa štatistík poisťovne Allianz pohybujú na úrovni 529 eur na jednu poistnú udalosť. Napriek tomu sa stále nájdu dovolenkári, ktorí sa zdráhajú zaplatiť takto nízku sumu. Pri problémoch sa však pokúsia o podvod.

Poisťovne každý rok riešia prípady, kedy sa dovolenkári snažia získať poistné plnenie neoprávnene.  „Najčastejšie prípady pokusov o poisťovacie podvody sú, keď si dovolenkár uzatvorí cestovné poistenie až po vzniku škody, alebo poistenie zaplatí, až keď sa mu stane úraz či iná škoda,” vysvetľuje vedúca oddelenia kontroly a špeciálnych činností Allianz – Slovenskej poisťovne Jaroslava Zemanová.

Poisťovne však veľmi ľahko vedia takýchto podvodníkov odhaliť.  V týchto prípadoch však ide obvykle len o pokus o poisťovací podvod. Platba aj čas realizácie sa dajú vystopovať. Aj to, či nebol robený až po zavolaní záchranky, či ošetrení. Treba si však uvedomiť, že trest človek nedostane len za zrealizovaný poistný podvod, ale  poisťovací podvod je trestný čin aj v štádiu pokusu.

 

Podvodné dohody s klinikami

Poistné podvody sa realizujú aj na premyslenej báze a človek sa môže stať obeťou bez to, aby o tom vedel.  „Na klinikách v Egypte vystavovali fiktívne faktúry za ošetrenia klientov,“ hovorí  Matej Neumann z Union poisťovne. Kliniky dokladovali ošetrenia na náklade údajov o klientoch uvedených v uzavretých poistných zmluvách, z ktorých im vznikol nárok na poistné plnenie za vzniknuté zdravotné problémy. 

„Klientov sme postupne oslovovali, aby nám potvrdili, či boli v uvedenom termíne v Egypte a či boli ošetrení počas pobytu,“ dodal Neumann. Mnohí ošetrenie nepodstúpili, alebo iné, ako bolo fakturované. Tento prípad bol odhalený a páchatelia potrestaní. Pre bežného človeka je to však signál, aby svoje údaje o poistení zveril skutočne len oprávneným osobám. 

„Odporúčame venovať zvýšenú pozornosť ochrane svojich dokladov, ako aj osobných údajov, ktoré by mohli byť akokoľvek zneužité. Doklady je potrebné mať uschované tak, aby sa k nim nedostala žiadna neoprávnená osoba. Akékoľvek podozrenie na zneužitie osobných údajov je potrebné nahlásiť na polícii,“ hovorí  Katarína Kukurová z poisťovne Generali a dodáva: 

„Rovnako dôrazne odporúčame nezdieľať fotografie dokladov alebo akékoľvek osobné údaje na sociálnych sieťach, a taktiež tieto neposielať ani v rámci súkromných konverzácií iným užívateľom, či už známym alebo neznámym.“ Poisťovne totiž evidujú aj prípady, kedy podvodníci zneužili doklady na uzatváranie cestovného poistenia a následne fakturovanie ošetrení.

Podvodom je vymyslená choroba

Poistenie storna býva súčasťou cestovného poistenia a pokus o podvod je aj snaha uplatniť si storno zájazdu na základe vymyslenej choroby. Poisťovne však zvyknú preverovať pri vyplatení storna, či sú lekárske správy vystavené skutočne na základe objektívnych nálezov. V týchto prípadoch majú poisťovne prepracovaný systém overovania diagnóz, ktorý sa uplatňuje aj pri životnom poistení. Získať poistné plnenie za storno poplatky takýmto spôsobom môže skončiť súdnym procesom. 

Výluky radšej nezatajujte

Veľmi častým pokusom o podvod je aj zatajenie výluk pri cestovnom poistení. K tým najvšeobecnejším patrí napríklad alkohol. Poistenec zatají, že bol ošetrený pod vplyvom alkoholu, no v lekárskej správe sa táto informácia môže vyskytovať. Rovnako aj v prípade, že si snaží uplatniť poistné plnenie zo športov, ktoré nemal pripoistené, respektíve si vymyslí, že sa úraz stal inak, ako sa stal skutočne. 

V tomto prípade poisťovne ku klientom pristupujú rovnako nekompromisne a nárok na poistné plnenie poisťovňa zamietla aj klientom, ktorí sa snažili zatajiť skutočnosti, ktoré sú vo výlukách alebo robia poistnú zmluvu neplatnou. „Stretli sme sa aj s prípadmi, keď si osoba uzatvorila poistenie v čase, keď už mala zdravotné ťažkosti alebo až keď bola v zahraničí. Ich nároky sme potom museli zamietnuť,“ vysvetľuje Zemanová. 

Poistné podvody sú verejne tolerované

Poisťovne však poukazujú aj na fakt, že na rozdiel napríklad od krádeže v obchode, sú poistné podvody do istej miery spoločnosťou tolerované.  „Vždy nás prekvapí naivita mnohých páchateľov pri pokusoch, najmä o podvody v životnom poistení. Problémom je aj skrytá tolerancia poisťovacích podvodov. Poisťovací podvod je, žiaľ, spoločensky tolerovaný delikt, s ktorým sa dokonca mnohí radi pochvália.,“ konštatuje Zemanová. To však nič nemení na fakte, že za poistný podvod hrozí až 15 rokov za mrežami. Tu už hrdinstvo končí. 
 

Anketa

Máte pri cestovaní uzatvorené aj poistenie?

Marek Mittaš

Šéfredaktor portálu peniaze.sk. V prevažnej miere sa venuje bankovej problematike a investovaniu.  Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+2
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Naposledy navštívené

Obchodný, živnostenský register