Ako správne poistiť majetok: poistenie nehnuteľností, domácností a zodpovednosti

Miriam Tinková | rubrika: Článok | 22. 6. 2010
Je výhodné poistenie majetku a čo vlastne zahŕňa? Aký je rozdiel medzi poistením majetku a poistením domácnosti? A prečo existuje poistenie zodpovednosti za škodu?
Ako správne poistiť majetok: poistenie nehnuteľností, domácností a zodpovednosti

Zdroj: Shutterstock

Na tieto otázky natrafíte v prípade, že máte záujem o poistenie bytu alebo rodinného domu a nepohybujete sa veľmi v oblasti neživotného poistenia. Poistenie majetku poskytuje finančné krytie v prípade škody v dôsledku živelnej pohromy, krádeže alebo lúpeže. Slúži k odškodneniu klienta a má mu pomôcť zmierniť finančné škody vzniklé nepredvídateľnými situáciami.

Do poistenia majetku sa zahrňuje:

 

  • poistenie nehnuteľnosti
  • poistenie domácnosti
  • poistenie rekreačnej budovy a rekreačnej domácnosti
  • poistenie bytovej a nebytovej jednotky
  • poistenie áut (zákonné a havarijné)

Rozdiel medzi poistením domácnosti a poistením nehnuteľností

Poistenie nehnuteľnosti sa vzťahuje na celý dom ako budovu a nie na veci vo vnútri. Poistenie sa dojednáva na 3 typy nehnuteľností:

  • 1.rodinný dom a okolité objekty (napr. stojace garáže)
  • 2.na byty
  • 3.rekreačné objekty

Poistenie domácnosti sa vzťahuje len na veci, ktoré sú súčasťou bytu ako napr. nábytok, cennosti, elektronika, ale nie na samostantný byt.

Výška poistky u domácnosti sa odvíja od hodnoty a vybavenia bytu, frekvencie splátok, výšky spoluúčasti a lokality. Drahšie sú rizikové lokality (záplavy, letiská, priemyselné zóny) a väčšie mestá.

Príklad 1: Rozdiel poistenia domácnosti v Bratislave a v malej obci u poisťovni AXA.

Máme záujem o poistenie domácnosti proti záplavám a poistíme sa na sumu 10.000 eur. Výška poistného v Bratislave je 37 eur ročne a v malej obci len 27 eur ročne.

Ako postupovať v prípade poistenej udalosti

Od začiatku 90 – tich rokov ceny nehnuteľností vzrástli vo veľkom. Ľudia musia vynaložiť oveľa viac finančných prostriedkov na kúpu bytu alebo domu, samozrejme záleží od lokality. Takisto s narastajúcim rizikom pohrôm ako napríklad nedávne povodne, ľudia tomu prikladajú oveľa väčší dôraz. Preto by sme radi uviedli pár situácií ako postupovať v prípade poistnej udalosti.

Príklad 2: Všimnete si poškodenú maľovku v byte a rozmočené koberce a neskôr zistíte, že je to v dôsledku poškodenia strechy. Ako budete postupovať? Budete uplatňovať poistenie domácnosti či nehnuteľnosti?

Riešenie: Poisťovne v tomto prípade radia, aby si klient túto poistnú udalosť uplatňoval prostredníctvom poistenia domácnosti. Ak by došlo k zatečeniu múrov a v dôsledku toho k prasknutiu múru, klient by si mohol uplatniť škodu z poistenia nehnuteľnosti.

Ale to nerieši problém poškodenej strechy? Ak bola strecha poškozená zanedbaním údržby alebo vplyvom času, nie je to možné  riešiť ako poistnú udalosť. A tu sme sa dostali k situácii,  keď za škodu môže neopatrnosť ľudskej bytosti.

Poistenie zodpovednosti občanov

Poistenie zodpovednosti občanov je poistenie proti škode , ktorá vznikla činnosťou člověka. Za túto škodu je človek zodpovedný a podľa zákona by malo dôjsť k úhrade.

Existujú 2 typy poistenia zodpovednosti:

  • ak zamestnanec spôsobí škodu zamestnávateľovi
  • ak škoda bola spôsobená v bežnom živote

Pri výkone povolania môžu nastať škody pri plnení pracovne–právnych úloh alebo na hnuteľných veciach, v rámci služobnej cesty, ktoré boli zamestnancovi zverené. Na základe neopatrnosti došlo k ich poškodeniu. Škody v bežnom živote môžu znamenať újmu na zdraví, škody na veciach, ktoré vznikli mimo pracovno–právny vzťah. Uvádzame príklad zodpovednosti škody v bežnom živote.

Príklad 3: Škoda bola spôsobená prasknutím rúrky a následne vytopením Vášho bytu. Spôsobil ju vlastník bytu, ktorý býva priamo nad Vami. Z akého poistenia to bude hradené?

Riešenie: Vlastník bytu by Vás mal odškodniť z poistenia zodpovednosti za škodu vyplývajúcu z vlastníctva bytu a nebytových priestorov, protože škodu sám zavinil.

Miriam Tinková

 Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Pozor na podvod: Sociálna poisťovňa varuje pred falošnými preplatkami

29. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Pozor na podvod: Sociálna poisťovňa varuje pred falošnými preplatkami

Sociálna poisťovňa varuje svojich klientov pred nebezpečnými podvodnými e-mailami, ktoré zneužívajú jej dôveryhodné meno. Tieto správy, maskované ako informácie o preplatkoch na starobné... celý článok

Ako vás štát odškodní za stret s medveďom? Sudcovia sa nezhodujú

9. 4. 2025 | Barbora Magočová

Ako vás štát odškodní za stret s medveďom? Sudcovia sa nezhodujú

Príchod jari priam láka na prechádzky do prírody. Teplejšie dni však prinášajú aj zvýšenú aktivitu medveďov, ktoré sa neraz pohybujú aj v blízkosti obývaných oblastí. Len celkom nedávno... celý článok

Slováci si často sporia na dôchodok „mŕtvym“ produktom, ktorý má doma takmer každý

2. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Slováci si často sporia na dôchodok „mŕtvym“ produktom, ktorý má doma takmer každý

Investičné životné poistenie, kedysi populárny produkt na Slovensku, sa dnes dostáva pod drobnohľad odborníkov, ktorí ho považujú za zastaraný a nevýhodný. Kombinácia poistenia a investovania... celý článok

Poznáme najlepšie finančné produkty za rok 2024

3. 3. 2025 | Redakcia

Poznáme najlepšie finančné produkty za rok 2024

Portál Finparáda, ktorý sa špecializuje na hodnotenie finančných produktov, vyhlásil 3. ročník súťaže Finparáda - Finančný produkt roka 2024.

PZP 2025: Vodiči, pripravte sa na zdraženie poistenia a na tisícové pokuty

14. 1. 2025 | Ivana Sladkovská

PZP 2025: Vodiči, pripravte sa na zdraženie poistenia a na tisícové pokuty

Povinné zmluvné poistenie (PZP) na Slovensku prešlo výraznými zmenami, ktoré ovplyvňujú ceny aj pravidlá. Nové opatrenia prinášajú vyššie krytie škôd, ale aj prísnejšie sankcie za nepoistené... celý článok