Štedrý deň je v čase vydania tohto článku doslova za rohom a mnohí Slováci ešte nakupujú vianočné darčeky na poslednú chvíľu. Rozhodujú sa a nakupujú rýchlo, čo je, žiaľ, doslova žatvou pre podvodníkov. Mnohí z nich sa spoliehajú na to, že ľudia sú v horúčkovitom nakupovaní neopatrní a tak skúšajú rôzne finty, či už pri samotnom nakupovaní alebo doručovaní balíkov.
JUDr. Sylvia Ďatelinková, právnička Slovenskej bankovej asociácie (SBA), upozorňuje, že práve v tomto období sa treba mať najviac na pozore. „Nákupy cez internet sú bezpečné, pokiaľ dodržiavate zásady bezpečného nakupovania. Podvodníci sú však mimoriadne sofistikovaní a stále hľadajú nové spôsoby, ako vás oklamať. Zneužívajú pritom dôverčivosť nakupujúcich, ale aj mená obchodníkov. “ hovorí.
Ako odhaliť podvody
Podvodné praktiky sa často maskujú ako legitímne ponuky. „Môže ísť o podvodné e-mailové správy či SMS správy, ktoré vás napríklad informujúodoručení tovaru, hoci ste si žiadny tovar neobjednali alebo vás vyzývajú na zaplatenie poplatku za poštovné, clo alebo na úhradu dopravných nákladov. Ďalej to môže byť propagáciafalošného e-shopu, ponukaneexistujúceho tovaruči vytvorenie podvrhnutej webovej stránky, ktorá je na prvý pohľad na nerozoznanie od skutočnej webovej stránky na trhu už pôsobiaceho obchodníka. S podvodným konaním sa ale môžete stretnúť aj na inzertných portáloch,“ vymenúva Ďatelinková.
Vašou jedinou zbraňou je v tomto prípade ostražitosť. Ak obchod ponúka príliš dobré ceny alebo garantuje doručenie do Vianoc aj na Štedrý deň, pravdepodobne ide o podfuk.
5 rád, ako nakupovať bezpečne
Overujte obchodníkov: Vyberajte predajcov na základe recenzií a odporúčaní. Pozrite si najnovšie recenzie, obchodné podmienky a reklamačný poriadok.
Skontrolujte webovú stránku: „Podvodná stránka môže vyzerať neprofesionálne, obsahovať štylistické či gramatické chyby. Skontrolujte aj názov domény, či nemá preklepy alebo či bola registrovaná len nedávno,“ upozorňuje Ďatelinková.
Sledujte spôsoby platby: Seriózne e-shopy ponúkajú rôzne spôsoby platby. Ak stránka umožňuje iba platbu vopred prevodom, buďte na pozore.
Overujte zabezpečenie webu: Bezpečná stránka používa šifrovanú komunikáciu, čo spoznáte podľa adresy začínajúcej na „https://“. Pre istotu si dôveryhodnosť webu môžete preveriť na stránke Scamadviser.
Chráňte svoje zariadenie: Používajte zariadenia s aktuálnym operačným systémom, internetovým prehliadačom a antivírusovým programom. Vyhnite sa sťahovaniu neznámych príloh.
Najbezpečnejší spôsob platby? Platobná karta
Pri online nákupoch právnička odporúča platiť kartou: „Ak platíte kartou a stretnete sa s nepoctivým obchodníkom, môžete využiť chargeback.Pre účely platby na internete môžete využiť jednorazovú virtuálnu platobnú kartu.“ Navyše, karty často poskytujú doplnkové služby, ako poistenie či výhody v podobe cashbacku.
Pri platení kartou nezabúdajte na základné pravidlá:
- Skontrolujte sumu na termináli.
- Zadávajte PIN tak, aby ho nik nevidel.
- Údaje o karte si nikam nezapisujte ani ich nezdieľajte.
Pre vyššiu bezpečnosť môžete využiť aj jednorazovú virtuálnu kartu, ktorá minimalizuje riziko zneužitia.
Predtým, než potvrdíte objednávku, dôsledne skontrolujte obchodné podmienky a dôveryhodnosť predajcu. Ako podotýka Sylvia Ďatelinková: „Bezpečné online nákupy nie sú o šťastí, ale o obozretnosti a informovanosti.“
Ivana Sladkovská
Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.