V poslednom čase sa na Slovensku stáva čoraz populárnejším módnym trendom takzvané „čapované Prosecco“. Mnohé reštaurácie, bary, predajne sudových vín či predajné stánky na jarmokoch a gastro festivaloch ho ponúkajú ako veľké lákadlo pre milovníkov vína. Avšak, za týmto atraktívnym názvom sa často skrýva podvod, upozorňuje Štátna potravinová a veterinárna správa.
Podvod s vínom
Kontroly odhalili, že stánky zákazníkov lákajú na Prosecco, no v skutočnosti čapujú iba bublinkové víno. Pre Prosecco totiž platia podobné pravidlá ako pre šampanské. Označenie Champagne smú používať len určití výrobcovia v oblasti Champagne, ktorí sekt vyrábajú z vybraných odrôd hrozna tradičným spôsobom.
Pravé Prosecco je víno s chráneným označením pôvodu a jeho výroba a predaj sú prísne regulované. Toto označenie je povolené len pre vína z presne definovaných geografických území v Taliansku, ktoré spĺňajú konkrétne výrobné postupy a sú vyrobené z odrody Glera. Okrem toho, pravé Prosecco sa smie predávať iba v sklenených fľašiach, čo je ďalší dôkaz jeho autenticity.
Zákazníci na jarmokoch a festivaloch sú lákaní na pohár „Prosecca“, no v skutočnosti dostávajú len bublinkové víno, ktoré s pravým talianskym Proseccom nemá veľa spoločného. Mnohí ani netušia, že víno, ktoré im predajú, často nepochádza z Talianska, nieto ešte z vychýrenej oblasti Prosecco. Ide o víno, ktoré sa na pultoch predajní či stánkov premení na svetoznáme Prosecco iba vďaka zavádzajúcemu označeniu.
Zázračná premena „čuča“ na Prosecco
Tento jav začína už u samotných výrobcov, ktorí víno nasýtia oxidom uhličitým (CO2) a naplnia ho do KEG nerezových alebo plastových sudov. Na štítkoch týchto sudov je víno správne označené ako „sýtené perlivé víno“. No keď sa dostane do rúk obchodníkov, tí ho neraz premenujú na „Prosecco“, čím spotrebiteľovi predávajú niečo, čo Proseccom v skutočnosti nie je.
Podvod je ešte zjavnejší, keď sa do krajiny dovážajú vína priamo z Talianska. Tieto vína, vyrobené z odrody Glera, môžu byť legálne predávané len ako Frizzante – perlivé víno bez zemepisného označenia. Avšak aj tieto vína sú na Slovensku často nesprávne označované ako Prosecco, čo je v rozpore s legislatívou.
Najhoršie na tom je, že tieto vína sú predávané v KEG sudoch alebo plastových nádobách na rôznych podujatiach, v reštauráciách a baroch, a dokonca aj na renomovaných internetových stránkach. „Takíto obchodníci/priekupníci, ktorí nakúpia pri plnom vedomí sýtené alebo perlivé víno z veľkoskladov a hneď ho pre zákazníka premenujú na ‚čapované Prosecco‘ sa často pritom nehanbia hrdiť svojou vysokou someliérskou odbornosťou a skúsenosťami s dodávateľmi a výrobcami priamo v Taliansku, pričom takéto nesprávne a zavádzajúce označenie uvádzajú aj na svojich stránkach, rôznych vývesných tabuliach, alebo pred svojimi prevádzkami,“ uvádzajú potravinári.
Je dôležité si uvedomiť, že takéto praktiky sú hrubým porušením legislatívy EÚ a Slovenska. Podľa zákona o vinohradníctve a vinárstve je takéto označovanie vína zakázané. Štátna veterinárna a potravinová správa SR aktívne kontroluje a sankcionuje takéto prípady, aby chránila spotrebiteľov pred zavádzaním.
Preto, ak sa vám nabudúce v ponuke objaví „čapované Prosecco“, buďte opatrní a overte si, či naozaj dostávate to, čo vám predávajú. Vždy je lepšie si overiť pôvod a označenie vína, aby ste sa vyhli nepríjemným prekvapeniam a podporili poctivých výrobcov, ktorí dodržiavajú pravidlá a dbajú na kvalitu svojich produktov.
Redakcia
Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.