Na Slovensku vyčíňajú „melónoví podvodníci“. Nenechajte sa nachytať

Ivana Sladkovská | rubrika: Ako na to | 12. 6. 2024
Slovenské melóny ešte nie sú pripravené na zber, no na trhoch sa už objavujú produkty označené ako slovenské. Podľa odborníkov ide o klamanie zákazníkov, pretože v polovici júna sú melóny buď len kvitnúce, alebo ešte len začínajú tvoriť malé plody.
Na Slovensku vyčíňajú „melónoví podvodníci“. Nenechajte sa nachytať

Zdroj: Pixabay/pexels

Pri prechádzke po slovenských cestách alebo návšteve miestnych trhov v tomto období môžete natrafiť na melóny označené ako slovenské. Avšak, podľa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK), je veľmi nepravdepodobné, že by tieto melóny pochádzali zo Slovenska. V polovici júna sú totiž slovenské melóny ešte len vo fáze rastu na poliach južného Slovenska a prvé úrody sa očakávajú najskôr v polovici júla.

Slovenské melóny sa ešte neurodili

Podľa slovenských pestovateľov sú melóny v polovici júna buď len kvitnúce, alebo ešte len začínajú tvoriť malé plody. Prvé melóny z voľných polí budú pripravené na zber v polovici júla, zatiaľ čo melóny z fóliovníkov by mohli byť dostupné už začiatkom júla.

Jakub Mankovecký zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre (člen SPPK) upozorňuje: „Aj ja osobne som sa v týchto dňoch stretol s predajom slovenských melónov pri cestách. Žiadne slovenské melóny to nie sú. Ide o vedomé klamanie zákazníka. Pôvod týchto melónov nepoznáme a môžeme aj oprávnene polemizovať, nakoľko sú bezpečné pre náš organizmus.“

SPPK zdôrazňuje dôležitosť vzdelávania spotrebiteľov a podpory sezónnej slovenskej produkcie. „Ľudia by sa mali zamyslieť nad tým, kedy a ktoré slovenské ovocie a zelenina sa dá v čerstvom stave kúpiť. Poďme preto viac so zákazníkmi hovoriť o sezónnosti, aby sme viac podporili našu produkciu, nie dovážanú,“ vyzýva Jozef Šumichrast, podpredseda SPPK. Podľa neho je dôležité nakupovať s rozumom a nenechať sa nachytať nepoctivými obchodníkmi.

Slovensko nemá dosť melónov pre každého

Slovensko nie je sebestačné v produkcii melónov. Počet poľnohospodárov, ktorí sa tomuto odvetviu ešte venujú, je veľmi nízky. Podľa Komoditnej situačnej a výhľadovej správy za zeleninu sme v roku 2022 pestovali dyňu červenú na výmere 83 ha s produkciou 3573 ton, zatiaľ čo melón cukrový sme zbierali len z 25 ha s produkciou 306 ton. Ekonomická realita pestovania a konkurenčný tlak lacných dovozov znižujú záujem o túto produkciu.

Údaje zo Štatistického úradu SR ukazujú, že dovoz melónov do Slovenska neustále rastie. V roku 2010 sa na Slovensko doviezli melóny v hodnote 10 miliónov eur, zatiaľ čo v roku 2020 sa tento objem takmer zdvojnásobil na 18,7 milióna eur. V minulom roku sa dovoz melónov zvýšil ešte viac, keď k nám bolo dovezených melónov za viac ako 35,5 milióna eur. Dominantnými dodávateľmi sú Španielsko, Maďarsko a Grécko.

Vodové melóny sú považované za letný zázrak, ktorý dopĺňa telu dôležité tekutiny, minerály a vitamíny. Pri kúpe melónov v tomto období buďte obozretní a informujte sa o pôvode ovocia. Podporujte slovenských pestovateľov a vyčkajte na skutočne slovenské melóny, ktoré budú k dispozícii až v júli. Zároveň tak zabezpečíte, že konzumujete bezpečné a kvalitné produkty, ktoré prispievajú k rozvoju domácej poľnohospodárskej produkcie.

Ivana Sladkovská

Autor článku Ivana Sladkovská

Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.

Účet s bonusom až do 60 €

Chcem bonus

Založte si Účet pre zelenší svet online – kvôli prírode aj pre seba! Na 12 mesiacov zadarmo a s podporou enviroprojektov.

Advertisement

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Obľúbené nákupy sa Slovákom predražia: Clo už aj na lacné zásielky

15. 7. 2024 | Ivana Sladkovská

Obľúbené nákupy sa Slovákom predražia: Clo už aj na lacné zásielky

Či už sú to ochranné sklíčka na telefóny, alebo celé „hauly“ lacného oblečenia, Slováci by si ich mali užiť, kým je ešte čas. V EÚ začne platiť zákon, podľa ktorého budeme platiť clo... celý článok

SOI si posvieti na slovenské obchody novými metódami

10. 6. 2024 | Barbora Magočová

SOI si posvieti na slovenské obchody novými metódami

V roku 2023 uložila Slovenská obchodná inšpekcia pokuty v celkovej výške 1 911 728 EUR. Rozsiahle kontrolné akcie už avizovala aj na tento rok. Na ktoré oblasti sa chcú inšpektori sústrediť... celý článok

„Nevážite si našu prácu,“ hovorí farmárka vo virálnom videu zo samozberu jahôd

27. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

„Nevážite si našu prácu,“ hovorí farmárka vo virálnom videu zo samozberu jahôd

Samozber jahôd je v plnom prúde a množstvo Slovákov využíva možnosť prísť si nazbierať čerstvé jahody priamo na farmu. Pestovateľka jahôd však poukázala na temnú stránku samozberov.... celý článok

Pravá slovenská kvalita: Poznáme najlepšie pivá za rok 2024

24. 5. 2024 | Redakcia

Pravá slovenská kvalita: Poznáme najlepšie pivá za rok 2024

V 17. ročníku Slovenskej pivnej korunky (SPK) sa rekordných 39 pivovarov zapojilo so 203 súťažnými vzorkami v dvanástich kategóriách, pričom odborná porota ocenila najlepšie slovenské... celý článok

Vláda schválila bič na neplatičov splátok, obchodníkom sa uľaví

23. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Vláda schválila bič na neplatičov splátok, obchodníkom sa uľaví

Vláda schválila novelu Občianskeho zákonníka, ktorá prináša významné zmeny pre neplatičov splátok. Obchodníci budú môcť požadovať úhradu celej dlžnej sumy za presne stanovených podmienok,... celý článok