Švajčiarsky nožík sa bude vyrábať vo verzii bez nožíka kvôli bezpečnosti

Pavla Adamcová | rubrika: Článok | 7. 5. 2024
Skladací nôž, korý obsahuje napríklad nožničky či vývrtku, už nebude len skladacím nožíkom. Výrobca sa rozhodol, že začne vyrábať model bez čepele.
Švajčiarsky nožík sa bude vyrábať vo verzii bez nožíka kvôli bezpečnosti

Zdroj: Shuttestock

Švajčiarska spoločnosť Victorinox, známa výrobou legendárnych armádnych nožov, začne vyrábať modely bez čepele. Nahradí ju napríklad príslušenstvom pre cyklistov. Píše o tom web Peníze.cz.

Šéf spoločnosti Carl Elsener to povedal v rozhovore pre švajčiarsky denník Blick. Výroba nožíkov s čepeľou nekončí, do portfólia pribudne nový model, ktorý bude bez noža.

Dôvodom tohto rozhodnutia je podľa Elsenera celosvetové zvýšenie bezpečnostných opatrení. „Znepokojuje nás nárast regulácie nožov kvôli násiliu vo svete," povedal šéf Victorinoxu podľa agentúry Bloomberg. Dodal, že nôž na niektorých trhoch vyvoláva dojem zbrane.

Napríklad v Anglicku a niektorých ázijských krajinách môžu nôž nosiť len tí, ktorí ho potrebujú na prácu alebo outdoorové aktivity.

Nie je to prvýkrát, čo sa spoločnosť Victorinox stretla s tým, že jej výrobok je vnímaný ako zbraň. Už po útokoch z 11. septembra 2001 sa predaj prepadol o tretinu. „11. september nám bolestne objasnil, že sa nesmieme sústrediť len na jednu oblasť podnikania," povedal Elsener v jednom rozhovore.

Nože Victorinox v minulosti preslávili okrem iného americkí vojaci, ktorí si ich po skončení druhej svetovej vojny priniesli domov ako suveníry.

Spoločnosť s 2 200 zamestnancami, ktorá pôsobí na trhu od roku 1897, dodáva nože aj švajčiarskej armáde a americkej NASA. Okrem vreckových nožov, ktoré obsahujú čepeľ, vývrtku, skrutkovač a nožnice, vyrába aj kuchynské nože.

Šéf Victorinoxu tiež dodal, že spoločnosť pristúpila k zvýšeniu ceny vreckových nožov o deväť percent. Uviedol, že to bolo možné vďaka pomerne malej konkurencii na trhu. Profesionálne nože Victorinox sú pritom o štvrtinu drahšie ako nože konkurencie, napríklad z Nemecka alebo USA.

Pavla Adamcová

Autor článku Pavla Adamcová

Redaktorka webu Peníze.cz, píše najmä o spotrebiteľských témach. Ďalšie články autora.

Účet s bonusom až do 60 €

Chcem bonus

Založte si Účet pre zelenší svet online – kvôli prírode aj pre seba! Na 12 mesiacov zadarmo a s podporou enviroprojektov.

Advertisement

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

-2
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Pravá slovenská kvalita: Poznáme najlepšie pivá za rok 2024

24. 5. 2024 | Redakcia

Pravá slovenská kvalita: Poznáme najlepšie pivá za rok 2024

V 17. ročníku Slovenskej pivnej korunky (SPK) sa rekordných 39 pivovarov zapojilo so 203 súťažnými vzorkami v dvanástich kategóriách, pričom odborná porota ocenila najlepšie slovenské... celý článok

Vláda schválila bič na neplatičov splátok, obchodníkom sa uľaví

23. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Vláda schválila bič na neplatičov splátok, obchodníkom sa uľaví

Vláda schválila novelu Občianskeho zákonníka, ktorá prináša významné zmeny pre neplatičov splátok. Obchodníci budú môcť požadovať úhradu celej dlžnej sumy za presne stanovených podmienok,... celý článok

Úplne nový reťazec spustil na Slovensku skúšobnú prevádzku, nakupovať sa dá v dvoch mestách

21. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Úplne nový reťazec spustil na Slovensku skúšobnú prevádzku, nakupovať sa dá v dvoch mestách

Známy český obchod s potravinami Košík.cz už funguje na Slovensku. V dvoch slovenských mestách už sa dá nakupovať v skúšobnej prevádzke.

Toto sme tu nemali 3 roky. Časy šialeného zdražovania sú preč, inflácia klesla

14. 5. 2024 | Redakcia

Toto sme tu nemali 3 roky. Časy šialeného zdražovania sú preč, inflácia klesla

Časy enormného zdražovania sú preč. Inflácia v apríli spomalila na na 2,1 %. Ceny potravín boli rovnaké ako pred rokom.

Samozber jahôd začal. Koľko tento rok zaplatíme za kilo?

10. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Samozber jahôd začal. Koľko tento rok zaplatíme za kilo?

Jahody prichádzajú tento rok takmer o mesiac skôr. Obvykle sa dajú slovenské jahody kúpiť od začiatku júna, no skorá a teplá jar to zariadila inak.