Investičné príležitosti roka 2020. Tieto by vám nemali uniknúť

Marek Mittaš | rubrika: Článok | 5. 2. 2020
Minulý rok patril k investične najvýhodnejších za poslednú dekádu. Ako však nasmerovať svoje investícia v roku súčasnom? Hoci vešteckú guľu nemajú ani analytici a bankári, isté trendy naznačujú, ktorým oblastiam sa môže dariť lepšie než iným.
Investičné príležitosti roka 2020. Tieto by vám nemali uniknúť

Zdroj: Shutterstock

Akcie budú stále v kurze, ale spomalia

Rok 2019 bol investične mimoriadne priaznivý. Napríklad americká Wall Street dosahovala dvojnásobok dlhodobého ročného priemeru v raste. Celkovo na celom svete rástli akcie a dalo by sa povedať, že kto investoval, ten sa mohol tešiť zo zisku. To by mohlo zvádzať k myšlienke, že v roku 2019 sme dosiahli vrchol býčích trhov, ale nemusí to tak byť. Trend rastu môže pokračovať, hoci analytici sa zhodujú na tom, že podobné čísla, ktoré neraz zhodnotili investície v desiatkach sú preč a rast bude miernejší. V portfóliu investorov však netreba zatiaľ robiť žiadne zásadné korekcie. 

Akcie už nebudú trhať rekordy v šprint nahor, ale mali by si udržať priemernú kondíciu. Nebudú preto zlou voľbou. „Akciový trh by mal v roku 2020 doručiť to, čo sa od neho v priemere očakáva. Výnosy s najväčšou pravdepodobnosťou neprekonajú jednociferné hodnoty,“ predpokladá Jakub Rosa, analytik Across Private Investments. 

„Všetkým ľuďom jednoznačne odporúčam pravidelne investovať do podielových fondov. Priemerný výnos akciových fondov sa pohybuje nad úrovňou 7 %, pri pravidelnom investovaní sú poplatky pomerne nízke. Rok 2020 by dokonca mohol priniesť vyššie výnosy na trhoch mimo USA preto, lebo tieto trhy zatiaľ sú investične nedocenené,“ hovorí o predpokladoch na tento rok Marián Búlik, finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko.

 

Nové trhy aj nové výzvy roka 2020

Zaujímavú investičnú príležitosť budú v roku 2020 predstavovať projekty a firmy s environmentálnym rozmerom. Snaha znižovať uhlíkovú stopu, prinášať ekologickejšie materiály a riešenia sa odrazí aj na raste firiem, ktoré vytvárajú udržateľnejší svet. Čoraz viac firiem sa začína rozmýšľať, aký vplyv na spoločnosť a životné prostredie má ich podnikanie a spolu s tým logicky rastie aj záujem investorov. Environmentálne, sociálne a spoločenské (ESG) princípy postupne menia tradičný prístup k investovaniu. Hoci koncept nie je úplne nový, jednoznačne má rastúci trend.

Či už patríte ku kritikom alebo zástancom ESG, trend je jednoznačný. „Ide o jeden z top megatrendov, ktoré v nasledujúcich desaťročiach ovplyvnia finančný svet,“ konštatuje Jakub Rosa.  Počas nasledujúcich dekád sa bohatstvo na úrovni 30 bil. USD presunie z generácie „baby boomers“ na mileniálov. Približne 67 % z nich považuje ESG za prostriedok na zosúladenie investícií s ich etickými, náboženskými alebo politickými presvedčeniami. To môže znamenať veľký potenciál na zhodnotenie investícií. V istom ohľade možno s možno ešte lepším efektom zhodnotenia, ako obchodovanie s ropou. 

Zaujímavé sa začínajú javiť aj tematické investície, ktoré sa spájajú s konkrétnym príbehom. Zároveň netreba podceňovať ani kovy a nové trhy. „Solídne zhodnotenie by v roku 2020 mali priniesť vybrané dlhopisy z rozvíjajúceho sveta, keď budú profitovať z obnovy ekonomického rastu, či zakopania sekery obchodnej vojny medzi Washingtonom a Pekingom. Lepší ekonomický rast vo svete a stabilizácia čínskej rastu by sa mala preniesť aj do rastu cien priemyselných kovov,“ predpokladá príležitosti Stanislav Pánis, analytik J&T Banky.

Diverzifikácia a systematickosť sú kľúče k ziskovosti aj v roku 2020

Všetky rady v otázke investičného rastu ostávajú len na úrovni odhadov, okrem jedného. Diverzifikácie. Tá totiž zaručuje, že aj v prípade, ak niektorý segment nenaplní očakávania, investičné portfólio nezaznamená také straty, ako keď stavíte všetko na jednu kartu. Preto je najrozumnejšie v roku 2020 čo najviac investície rozložiť. 

Podľa analytika Jakuba Rosu  by víťazné portfólio pre rok 2020 malo stáť na viacerých nohách. „Malo by obsahovať rozumný mix akcií, dlhopisov a alternatívnych investícií prostredníctvom efektívnych investičných nástrojov. Najlepším spôsobom ako participovať na finančných trhoch je byť zainvestovaný za každých okolností a prípadný pokles využiť na lacnejší nákup a spriemerovanie ceny,“ dodáva.

Najlepšie je tak isto nečasovať vstup na trhy a nešpekulovať na trhové cykly, ale systematicky investovať dlhodobo a pravidelne. „Hlavnou výhodou takéhoto prístupu je priemerovanie cien, ktoré z dlhodobého hľadiska rastú v dôsledku technologického pokroku či demografického vývoja. Kto v pravidelných intervaloch investuje rovnakú sumu, kupuje vo fázach rastu menej jednotiek daného aktíva, keďže je zvyčajne drahšie, a logicky v obdobiach krízy viac, lebo je lacnejšie,“ hovorí o stratégii úspechu Stanislav Pánis a dodáva radu na záver: „Ak si chce bežný Slovák udržať aspoň kúpyschopnosť jeho prostriedkov, by sa mal zamyslieť nad väčším podielom investícií do vybraných akcií a dlhopisov a teda nad znížení podielu v súčasnosti dominantných vkladov vo svojom finančnom majetku.“

Anketa

Aká je podľa Vás najlepšia forma sporenia na dôchodok?

Marek Mittaš

Autor článku Marek Mittaš

Šéfredaktor portálu peniaze.sk. V prevažnej miere sa venuje bankovej problematike a investovaniu.  Ďalšie články autora.

Staňte sa investorom

Chcem vedieť viac

Investujte od 100 EUR s priemerným zhodnotením 12,5 % p.a. Investície sú zabezpečené nehnuteľným majetkom.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+1
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Crowdfunding: Moderný spôsob investovania sa rozbieha už aj na Slovensku

21. 9. 2023 | Redakcia

Crowdfunding: Moderný spôsob investovania sa rozbieha už aj na Slovensku

Slovo „crowdfunding“ sa v posledných rokoch stále častejšie objavuje aj na Slovensku. Doteraz sme o ňom zvyčajne počúvali ako o spôsobe financovania nádejných projektov a startupov.... celý článok

20 bitcoinov za jednu transakciu? Bitcoin má nový rekor

18. 9. 2023 | Redakcia

20 bitcoinov za jednu transakciu? Bitcoin má nový rekor

Vo svete krypta sa stále niečo deje. Investori v tomto odvetví už sú zvyknutí na rýchle a prudké zmeny, ale aj ich vie niekedy situácia zaskočiť. Minulý týždeň bol skutočne bohatý na... celý článok

Koľko ušetrí investor na daniach od 1. januára 2024?

12. 9. 2023 | Daniel Výcha

Koľko ušetrí investor na daniach od 1. januára 2024?

Sporiace účty už dávno nie sú jedinou možnosťou, kam si môžete odkladať peniaze. Čoraz viac ľudí objavuje svet investovania, ktorý je dnes dostupnejší než kedykoľvek predtým. Keď si... celý článok

Realitný crowdfunding prináša investície do nehnuteľností pre každého

11. 9. 2023 | Redakcia

Realitný crowdfunding prináša investície do nehnuteľností pre každého

Profitovať z rastu cien nehnuteľností, alebo mať príjem z ich prenájmu, neznamená nutne nehnuteľnosť vlastniť. Dokonca nepotrebujete ani veľký kapitál. Vďaka crowdfundingu môžete investovať... celý článok

Začíname investovať: Čo odporúčajú finanční guru v praxi?

24. 8. 2023 | Redakcia

Začíname investovať: Čo odporúčajú finanční guru v praxi?

Pre človeka, ktorý si celý život odkladá peniaze iba na sporiaci účet, môže svet investovania pôsobiť zmätočne. Avšak to vás nemá odradiť. Práve vďaka investíciám máte skvelú príležitosť... celý článok