Sviatky, prázdniny a voľno v roku 2023: Na čo sa máme tešiť

Marek Mittaš | rubrika: Článok | 16. 8. 2022
Začali ste si pripravovať dovolenkové plány na rok 2023? Chcete vedieť, ako deťom vychádzajú prázdniny v ďalšom školskom roku alebo vás zaujíma, koľko voľných dní nám budúci rok prinesú sviatky? V tomto článku nájdete kompletný prehľad sviatkov aj prázdnin v roku 2023.
Sviatky, prázdniny a voľno v roku 2023: Na čo sa máme tešiť

Zdroj: Shutterstock

Január

Rok 2023 tradične začína kombináciou štátneho sviatku a dňa pracovného pokoja. 1. januára sa oslavuje Deň vzniku Slovenskej republiky. V roku 2023 bude naša republika oslavovať okrúhle výročie. Bude to presne 30 rokov od jej vzniku. Z hľadiska pracovného pokoja v tento deň oslavujeme Nový rok, ktorý sa často využíva na návštevu rodiny alebo regeneráciu po silvestrovských oslavách.

Šiesty január, teda sviatok Zjavenie pána (Traja králi), vychádza na piatok. Ide o jeden z najstarších kresťanských sviatkov, ktorého oslavy pochádzajú už z 3. storočia. Sviatok Troch kráľov sa vo všeobecnosti považuje za ukončenie vianočného obdobia.

Vianočné prázdniny oficiálne končia 7. 1. 2023. Keďže však ide o sobotu, deti sa do škôl vrátia až v pondelok po víkende, teda 9. januára.

Február a marec

Jarné prázdniny budú opäť rozdelené na tri fázy podľa oblasti, v ktorej sa nachádza škola. V roku 2023 sa ako prví dočkajú voľna študenti z Bratislavského, Nitrianskeho a Trnavského kraja (20. 2. - 24. 2. 2023). Ďalší týždeň si od školských lavíc oddýchnu žiaci z Banskobystrického, Žilinského a Trenčianskeho kraja (27. 2. - 3. 3. 2023). Sezónu lyžovačiek ukončia študenti z Košického a Prešovského kraja (6. 3. - 10. 3. 2023).

Apríl

Začiatkom apríla prichádzajú veľkonočné sviatky, ktoré pracujúcim prinesú dva dni pracovného pokoja. Prvým z nich je Veľký piatok, ktorý v roku 2023 vychádza na 7. apríla. Pre kresťanov ide o deň pripomínajúci smrť Ježiša Krista, teda deň utrpenia. Z toho dôvodu sa veriaci postia od mäsitých jedál.

Druhý deň pracovného pokoja v rámci veľkonočných sviatkov prichádza po Nedeli zmŕtvychvstania. Veľkonočný pondelok je pre kresťanov spojený s radosťou a oslavami víťazstva života nad smrťou. Taktiež je spojený s ľudovými tradíciami, ako šibanie či polievanie.

Dni pracovného pokoja sú síce iba dva, no žiaci k veľkonočnému víkendu dostanú štyri voľné dni. Celkovo tak budú mať 6-dňové prázdniny v dátumoch 6. 4. - 11. 4. 2023.

Máj

V roku 2022 nám májové štátne sviatky nepriniesli voľno, keďže padli na nedele. 1. a 8. máj 2023 sú však dva pondelky, čo znamená dva predĺžené víkendy.

Prvého mája sa oslavuje Sviatok práce. Bol uznaný už v roku 1889 v Paríži, aby pripomínal masový štrajk robotníkov v Chicagu bojujúcich za 8-hodinový pracovný čas.

Keď 8. mája 1945 kapitulovalo Nemecko, v Európe skončila druhá svetová vojna. Preto je aj Deň víťazstva nad fašizmom uznaný ako štátny sviatok a deň pracovného pokoja.

Júl

5. júla si pripomíname príchod Cyrila a Metoda na územie Veľkej Moravy. Ich najväčším prínosom bolo písmo hlaholika, ktoré zostavili špeciálne pre túto misiu. Novým písmom zapísali staroslovienske preklady liturgie a časti Biblie, čo významne prispelo k zaradeniu staroslovienčiny medzi liturgické jazyky.

Samozrejme, pre školákov je júl prvou polovicou letných prázdnin, ktoré pokračujú aj počas celého augusta.

August

29. augusta si jedným dňom pracovného pokoja pripomíname všetko, čo pre náš národ urobili vojaci a partizáni počas Slovenského národného povstania. Boj s nemeckými okupačnými jednotkami, snaha o budovanie národnej identity a presadzovanie demokracie sú len niektoré z ich úctyhodných aktivít.

September

Prvý septembrový deň oslavuje prijatie Ústavy Slovenskej republiky z roku 1992. Zároveň to v niektorých rokoch býva pre žiakov posledný deň voľna po dvoch mesiacoch letných prázdnin. Keďže je však 1. september 2023 piatok, žiaci do školy nastupujú až v pondelok 4. 9. 2023.

15. septembra si katolícka cirkev, ale aj celé Slovensko, pripomína Sviatok Sedembolestnej Panny Márie. Tá bola v roku 1966 pápežom Pavlom VI. vyhlásená za patrónku Slovenska. 15. september sa preto stal dňom pracovného pokoja pre celý náš národ.

Október

Jediné voľno v októbri 2023 budú jesenné prázdniny. Prípravám na halloweensku noc sa žiaci budú môcť venovať posledné dva dni v mesiaci (30. a 31. október).

November

Prvý november je pre katolícku cirkev Sviatkom všetkých svätých, kedy si veriaci pripomínajú svätých, ktorí viedli pravý kresťanský život. Mnohí ľudia tento deň pracovného pokoja využívajú na návštevy cintorínov.

Deň boja za slobodu a demokraciu je určený na 17. november, čo je výročie dvoch významných udalostí. Jednak pripomína začiatok Nežnej revolúcie (1989), ale aj demonštrácie študentov, keď nacisti z Nemecka v roku 1939 uzavreli vysoké školy. 9 študentov bolo na mieste popravených, mnoho ďalších odvezených do koncentračných táborov.

December

V závere roku 2023 sa ako vždy môžete tešiť na Vianoce. Posledný deň, kedy žiaci pôjdu do škôl, vychádza na 22. decembra (piatok). Čo sa týka dní pracovného pokoja, Štedrý deň vychádza na nedeľu, takže pracujúci sa môžu tešiť na víkend predĺžený o dva dni.

Prečítajte si, kedy budú aj jarné prázdniny v roku 2023.

Marek Mittaš

Autor článku Marek Mittaš

Šéfredaktor portálu peniaze.sk. V prevažnej miere sa venuje bankovej problematike a investovaniu.  Ďalšie články autora.

Investujte so Saxo lacnejšie

Zistite viac

Využite nižšie poplatky za US akcie - 0,08 %, min. 1 USD, s menovou konverziou 0,25 % a bez minimálneho vkladu.

Advertisement

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+24
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Nová éra peňazí: Čo je digitálne euro a ako bude fungovať

21. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Nová éra peňazí: Čo je digitálne euro a ako bude fungovať

Digitálne euro, projekt vedený Európskou centrálnou bankou, je v plnom prúde príprav. Táto digitálna verzia hotovosti, na rozdiel od kryptomien, bude centralizovaná a kontrolovaná ECB.... celý článok

Peniaze z 2. piliera nech sa radšej investujú u nás, ako v USA, hovorí minister Tomáš

20. 5. 2024 | Redakcia

Peniaze z 2. piliera nech sa radšej investujú u nás, ako v USA, hovorí minister Tomáš

Dane sa zvyšovať nebudú, ale je možné že pribudnú úplne nové dane. Povedal to minister práce Erik Tomáš. Zároveň prisľúbil, že vláda nebude brať ľuďom nasporené peniaze v druhom pilieri.... celý článok

BMG Invest: Príbeh najväčšieho podvodu na Slovákoch. Ľudia prišli o peniaze i životy

20. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

BMG Invest: Príbeh najväčšieho podvodu na Slovákoch. Ľudia prišli o peniaze i životy

Jozef Majský, muž, ktorý sa stal symbolom podvodov a finančných škandálov na Slovensku, zomrel vo veku 78 rokov. Mnohí si ho pamätajú ako človeka, ktorý tuneloval nebankovky a obral... celý článok

5 vecí, ktoré sú v Česku lepšie ako na Slovensku

20. 5. 2024 | Barbora Magočová

5 vecí, ktoré sú v Česku lepšie ako na Slovensku

Česi a Slováci žili dlhý čas v spoločnom štáte. Po rozdelení si ale obe krajiny začali spravovať svoje záležitosti samy. Hoci to nepočúvame radi, treba si priznať, že nás Česko v mnohých... celý článok

Dubaj je rajom špinavých peňazí a kamarátov Smeru

15. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Dubaj je rajom špinavých peňazí a kamarátov Smeru

Investigatívni novinári spracovali uniknuté dáta o vlastníkoch nehnuteľností v Dubaji. Úniky odhalili nielen svetových zločincov, ale aj niekoľko známych mien zo Slovenska. Napríklad... celý článok