Komentár: Rozmach 5G porovnateľný s fenoménom internetu v 90. rokoch

Jozo Perić | rubrika: Článok | 11. 6. 2021
Mobilné siete piatej generácie, označované aj ako siete 5G, ponúkajú nízku mieru latencie a až 100-krát vyššiu rýchlosť sťahovania v porovnaní so sieťami 4G.
Komentár: Rozmach 5G porovnateľný s fenoménom internetu v 90. rokoch

Zdroj: Shutterstock

Komentár hlavného analytika CapitalPanda Joza Perića

Celosvetový trh so sieťami 5G bol v roku 2020 ocenený na 41 miliárd USD a očakáva sa, že v rokoch 2021 až 2028 narastie až o 50 %.  Len v USA by sa mohlo vytvoriť až 16 miliónov pracovných miest v mnohých odvetviach hospodárstva.  Podľa analýzy tímu analytikov CapitalPanda by táto nová revolúcia a implementácia sietí 5G mohla priniesť ekonomický impulz podobný rozvoju internetu na začiatku 90. rokov.

Mobilné siete piatej generácie, označované aj ako siete 5G, ponúkajú nízku mieru latencie a až 100-krát vyššiu rýchlosť sťahovania v porovnaní so sieťami 4G. Vzhľadom na potenciál tohto nového segmentu ekonomiky sa aj malí investori logicky pýtajú,  do čoho investovať.

Prvou možnosťou pre investorov je využiť služby, ktoré ponúkajú spoločnosti T-Mobile, AT&T a Verizon. Kto však hľadá nižšiu expozíciu, môže investovať do spoločností, ktoré ponúkajú infraštruktúru, zariadenia alebo technológie pre siete 5G.

Spoločnosť Xilinx (NASDAQ:XLNX) je lídrom vo výrobe čipov pre programovateľné hradlové polia. Čipy sú v ponuke v mnohých vyhotoveniach a zákazníci ich môžu upravovať a konfigurovať aj po ich zostavení. Spoločnosť Xilinx najnovšie patrí pod AMD.  Ziskové marže spoločnosti Xilinx sú oveľa vyššie ako pri tradičných čipoch AMD.

Siete 5G zvládajú vyššiu prevádzku a sieťové signály tam, kde sú najviac potrebné. Na túto úlohu sú potrebné grafické procesory a telekomunikačné spoločnosti a výrobcovia zariadení používajú procesory NVIDIA. NVIDIA je veľká spoločnosť, ktorej by nové odvetvie mohlo ďalej zvýšiť jej vplyv na trhu.

Siete 5G však nie sú len o samotných jednoduchých čipoch, zaujímavým segmentom sú aj výrobcovia potrebného hardvéru vo všeobecnosti.

Napríklad spoločnosť Ciena (NYSE: CIEN) je malá, ale rýchlo rastúca spoločnosť, ktorá predáva optické zariadenia a projektové služby komunikačným spoločnostiam. Spoločnosť profituje z rozvoja sietí 5G, pretože môže zvýšiť svoje hotovostné rezervy.

Corning (NYSE: GLW) je ďalšou zaujímavou spoločnosťou, ktorá dodáva komunikačným spoločnostiam nové rádiové veže, sklo a keramiku. Je hlavným dodávateľom väčšiny telekomunikačných spoločností. Corning spolupracuje s firmou Qualcomm na dodávkach sieťového vybavenia a aktuálne expanduje svoju pôsobnosť aj do oblasti základných súčastí systému 5G, do malých bunkových antén.

Alternatíva k sporiacim účtom s výnosom 3 % ročne.

CHCEM INVESTOVAŤ

Zhodnocujte atraktívne svoje eurá. Obchodovanie na dennej báze, bezpečie investícií a ľahký prístup k finančným prostriedkom.

Daňové priznanie online

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+1
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

17. 1. 2024 | Redakcia

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

Podľa najnovších štatistík sa majetok Slovákov zvýšil až trojnásobne, napriek tomu, že patríme medzi investične konzervatívne krajiny. Kde sa nachádza väčšina našich úspor a aké chyby... celý článok

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

10. 1. 2024 | Redakcia

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

S príchodom nového roka zvyčajne prichádza viacero noviniek spojených s minimálnou mzdou, daňami a rôznymi dávkami. Ako bude vyzerať rok 2024 v číslach a čo všetko sa zmení? Pripravili... celý článok

Čo je rating a prečo je jeho zníženie problémom pre Slovensko?

8. 1. 2024 | Marek Mittaš

Čo je rating a prečo je jeho zníženie problémom pre Slovensko?

Agentúra Fitch Ratings, jedna z troch najvplyvnejších ratingových agentúr na svete, znížila rating Slovenska. Dôvodom bolo zhoršenie stavu verejných financií počas predchádzajúcich... celý článok

Slovenská pošta opäť mení ceny: Koľko si priplatíme?

4. 1. 2024 | Daniel Výcha

Slovenská pošta opäť mení ceny: Koľko si priplatíme?

Ak využívate služby pošty, počítajte s tým, že od januára 2024 si za ne priplatíte. Nárast cien bude rôzny – sumy niektorých listov vzrastú o 11 až 18 %, zatiaľ čo za iné zaplatíte... celý článok

Bývate v paneláku a šetríte na kúrení? Zaplatíte aj za teplo od susedov

19. 12. 2023 | Daniel Výcha

Bývate v paneláku a šetríte na kúrení? Zaplatíte aj za teplo od susedov

Teplo je pre niektorých majiteľov bytov každú zimu veľkým problémom. Ak kúria viac, aby sa v interiéri cítili počas zimy príjemne, často vykurujú aj byty tých, ktorí kúria menej. Vo... celý článok