Komentár: Striebro má potenciál, aby v tomto roku výrazne narástlo

Lukáš Baloga | rubrika: Článok | 13. 1. 2021
Kým cena zlata išla v poslednom období výrazne nahor, rast striebra na finančných trhoch zaostával. Viacerí odborníci však predikujú, že práve rok 2021 bude tým rokom, kedy striebro výrazne posilní.
Komentár: Striebro má potenciál, aby v tomto roku výrazne narástlo

Zdroj: Shutterstock

Komentár hlavného analytika ProfitLevel Lukáša Balogu

Striebro je komodita, ktorá má dvojité využitie - v priemysle a aj ako uchovávateľ hodnoty. To znamená, že cena striebra môže stúpať alebo klesať na základe priemyselného využitia a hospodárskeho cyklu nezávisle od menových faktorov, ako je inflácia, deflácia a úrokové sadzby.

Priemyselné využitie by malo stúpať

Striebro je kľúčovou súčasťou solárneho priemyslu. Analytik Goldman Sachs Michail Sprogis sa vyjadril, že, môžeme očakávať jeho veľký rast, keďže solárne investície tvoria 18% priemyselného dopytu po striebre a asi 10% celkového dopytu po kove. Sprogisov očakáva, že striebro dosiahne hodnotu 30 dolárov za uncu počas roka.

Pri pohľade na USA, novozvolený prezident Joe Biden v svojom predvolebnom chce nainštalovať 500 miliónov solárnych panelov priebehu nasledujúcich piatich rokov. Goldman odhaduje, že solárna inštalácia v rokoch 2019 až 2023 vyskočí o 50% oproti súčasným počtom. Tento trend nastolili aj ostatné ekonomické mocnosti ako EÚ a Čína, ktoré masívne investujú do obnoviteľných zdrojov a zníženia uhlíkovej stopy.

Striebro sa používa v sieťových zariadeniach 5G a jej rozšírenie bude v nasledujúcich dvoch rokoch hlavnou hnacou silou dopytu po striebre v elektronike. Rýchly rozvoj sieťovej infraštruktúry 5G a rastúci dopyt po vysokorýchlostnom prístupe na internet by sa mohli stať novými piliermi dopytu po striebre. 
Vysoké využitie striebra môžeme pozorovať v elektrických vozidlách, od polovodičov po zväzky káblov a displeje. Čisté akumulátorové elektrické vozidlá si vyžadujú viac elektrického ovládania, čo zvyšuje ich relatívnu spotrebu striebra.

Tradičný uchovávateľ hodnoty 

Asi 700 rokov pred naším letopočtom sa striebro začalo používať ako mena - túto úlohu si udržalo takmer v každej starej a modernej kultúre. Vzácnosť striebra sa prejaví, keď vezmeme do úvahy, ako málo striebra sa v priebehu histórie vyťažilo- iba 1,6 milióna ton striebra. Všetko nadzemné striebro sa zmestí do kocky dlhej 52 metrov. Odhaduje sa, že asi 60% striebra sa využíva v priemyselných aplikáciách a na investovanie zostáva iba 40%.

Mnoho spotrebiteľov šperkov uprednostňuje rýdze striebro pred zlatom pre jeho leštený vzhľad, váhu a trvanlivosť.  Čínske spotrebiteľské výdavky by mali podporovať vyšší dopyt po šperkoch a strieborných príboroch vzhľadom na sviatočné obdobie. Citigroup odhaduje v tomto roku 12% rast dopytu po šperkoch a strieborných príboroch.

Niektorí analytici sú presvedčení, že komodity sú vo vzťahu k finančným aktívam najviac podhodnotené za 50 rokov. Očakáva pritom, že akonáhle si investori túto skutočnosť uvedomia, spolu s dopytom po komoditách vystrelia nahor aj ich ceny.

Dolár pravdepodobne bude pokračovať v trende strácania na hodnote, kvôli súčasným nízkym úrokovým sadzbám a vysokému vládnemu dlhu, ktorý bude aj naďalej narastať, čo nahráva v prospech rastu ceny drahých kovov.

Dopyt po striebre ide hore

Striebro, vzrástlo v roku 2020 o 47% (najvyšší ročný nárast od roku 2010), čo bolo vyvolané dopytom po drahých kovoch aj známkami zlepšenia vo výrobnom sektore a očakávaným oživovaním globálnej ekonomiky.
Analytici Citigroup dokonca stanovili cieľovú cenu striebra na 40 dolárov v nasledujúcich 12 mesiacoch. Dôvodom je zmienená túžba investorov po bezpečnosti a priemyselný dopyt po oživení. Mal by sa opakovať býčí scenár striebra z rokov 2010-2011, keď v Číne stúpa dopyt o 6%, a to zo strany priemyselných kupujúcich aj retailových investorov.

Depozitár JP Morgan zase zaznamenáva zvyšujúci prílev kapitálu do ich ETF striebra. To bol prípad rekordného tempa po celý rok 2020, pričom údajných viac ako 250 miliónov uncí striebra tečie na zastavenie samotného jedného derivátu striebra (viac ako 1/4 ročného dopytu po striebre pripadne na jediný údajne blokovaný derivát striebra). Aj tieto čísla indikujú, že rok 2021 by mohol byť rokom striebra.

Staňte sa investorom

Chcem vedieť viac

Investujte od 100 EUR s priemerným zhodnotením 12,5 % p.a. Investície sú zabezpečené nehnuteľným majetkom.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Kto dostane v septembri stovku od štátu a kedy mu príde na účet?

20. 9. 2023 | Daniel Výcha

Kto dostane v septembri stovku od štátu a kedy mu príde na účet?

Inflácia síce spomaľuje a vrchol má už za sebou, no jej vplyv v našej ekonomike stále pretrváva. Preto vláda pokračuje v opatreniach, ktoré majú pomôcť najviac zraniteľným skupinám... celý článok

Voľby 2023: Koľko peňazí získajú politické strany za dobrý volebný výsledok?

8. 9. 2023 | Barbora Magočová

Voľby 2023: Koľko peňazí získajú politické strany za dobrý volebný výsledok?

Voľby do NR SR sa blížia a politickým stranám ide o veľa. Nesúperia len o spravovanie krajiny, ale aj o štedré príspevky zo štátneho rozpočtu. O koľko si môžu po voľbách polepšiť z... celý článok

Štátne sviatky a voľné dni v roku 2024 na Slovensku a v Čechách

7. 9. 2023 | Redakcia

Štátne sviatky a voľné dni v roku 2024 na Slovensku a v Čechách

Zabudnite na nostalgiu za voľným letom. Máme pre vás plán oddychu už aj na rok budúci. Štátne sviatky a dni pracovného pokoja predstavujú pre väčšinu ľudí čas na oddych doma alebo na... celý článok

Najväčšie finančné podvody, ktoré pripravili Slovákov o milióny: Prišli ste o peniaze aj vy?

31. 8. 2023 | Daniel Výcha

Najväčšie finančné podvody, ktoré pripravili Slovákov o milióny: Prišli ste o peniaze aj vy?

Investície s výnosom na úrovni niekoľkých desiatok percent. Sporenie, vďaka ktorému si o 25 rokov môžete kúpiť dom. Aj tieto klamstvá zazneli pri najväčších slovenských finančných podvodoch.... celý článok

Ohrozuje umelá inteligencia aj vaše zamestnanie? Každý tretí Slovák je v ohrození

22. 8. 2023 | Daniel Výcha

Ohrozuje umelá inteligencia aj vaše zamestnanie? Každý tretí Slovák je v ohrození

Prežívame revolúciu, ktorú poháňa umelá inteligencia. Dnes už nie je toto tvrdenie prehnané. Umelej inteligencii sa počas posledných mesiacov podarilo preniknúť do viacerých oblastí... celý článok