České diaľničné známky sú od roku 2021 len elektronické. Kúpiť sa dajú aj offline

Roland Regely | rubrika: Článok | 14. 1. 2021
Českých vodičov jazdiacich po diaľniciach čakala 1. januára revolúcia. Prešli z papierových známok na elektronické diaľničné známky. Okrem toho Česi po vzore Slovákov skúšajú aj 365-dňovú známku.
České diaľničné známky sú od roku 2021 len elektronické. Kúpiť sa dajú aj offline

Zdroj: Shutterstock

Naši západní susedia idú v slovenských šľapajách a prešli z fyzických diaľničných známok na elektronické diaľničné známky. Tie začali platiť od 1. januára 2021, v ponuke boli od začiatku decembra. Hoci ide o elektronický systém, nákup nie je obmedzený len na internet. 

Zmena po dlhých rokoch

S príchodom nového roka si vodiči v ČR už nemusia na sklá svojich áut lepiť diaľničné známky. Diaľničná známka 2021 v Česku je už totiž len elektronická. Začala platiť od 1. januára, ale to neznamená, že je potrebné si ju ihneď zaobstarať. Klasické ročné nálepky z roku 2020 totiž platia ako vždy až do 31. januára.

S príchodom nového systému sa ale mení dĺžka platnosti diaľničných známok. Kým doteraz ročné kupóny určené pre daný kalendárny rok platili od decembra do januára (14 mesiacov), ročná elektronická diaľničná známka platí presne rok od dňa zakúpenia. To je výhodné napríklad pre vodičov, ktorí si zaobstarávajú nové auto v priebehu roka alebo sa im zmení životná situácia.

 

Ročná stojí tisíc päťsto korún, desaťdňová tristodesať

Ceny diaľničných známok zostali rovnaké. Ročná diaľničná známka 2021 vyjde na 1500 českých korún (55 eur). Virtuálny kupón na 30 dní stojí 440 korún (16 eur) a desaťdňová známka potom 310 korún (11,40 eur). 

Výhodnejšie to majú tí, ktorých autá spadajú do kategórie označenej ako "Eko cena". Toto platí pre vozidlá jazdiace na stlačený zemný plyn (CNG) alebo biometán.

Ceny elektronické diaľničné známky 2021 v ČR

Platnosť Bežná cena Eko cena
Rok 1500 Kč 1000 Kč
30 dní 440 Kč 300 Kč
10 dní 310 Kč 200 Kč

Elektronická diaľničná známka v ČR začína platiť od automatického zaslania potvrdenia o platbe a samotný kupon vodiča informuje aj o skončení jeho platnosti v daný deň. Známka ale zároveň nemusí začať platiť hneď po zakúpení, vodič si môže určiť, odkedy sa má jej doba platnosti začať počítať.

Obrázok: Mapa platených a neplatených úsekov českých ciest. 

mapa českých diaľníc

Zdroj: edalnice.cz

Českú diaľničnú známku kúpite online aj offline

Elektronickú známku je možné kúpiť aj cez e-shop. Ten beží na webstránke edalnice.cz, ktorá bola spustená v júli 2020 a obsahuje základné informácie týkajúce sa diaľničných známok pre rok 2021. Predpredaj diaľničných známok na rok 2021 tam bol spustený 1. decembra 2020.

Centrálny web ale nie je jediným kanálom na nakupovanie elektronickej diaľničnej známky. Vignetu si bude možné zaobstarať aj cez ďalšie e-shopy (bude ju ponúkať napríklad aj Alza.cz), na obchodných miestach (čerpacie stanice) alebo v samoobslužnom kioskoch pri hraničnom priechodoch. Samozrejmosťou je aj mobilná aplikácia.

Kto nemusí mať diaľničnú známku v ČR?

Od nutnosti používať elektronickú diaľničnú známku sú niektoré vozidlá oslobodené. Týka sa to elektromobilov, hybridov či áut na vodíkový pohon s emisiami do 50 gramov CO2 na kilometer, ktoré sú vybavené špeciálnou poznávacou značkou (s písmenami EL na začiatku).

Platiť nemusia ani vozidlá prepravujúce držiteľa preukazu ZŤP, alebo tie určené na prepravu nezaopatrených detí, ktoré sú liečené pre ochorenie zhubných nádorov alebo hemoblastózy. Vyňaté sú aj historické vozidlá so špeciálnou poznávacou značkou a preukazom.

Tí, ktorí majú elektromobil či hybrid spĺňajúci emisný limit, avšak zároveň nepoužívajú špeciálnu registračnú značku, môžu podať takzvané oznámenie o oslobodení. Pre neho stačí vyplniť patričný formulár. To platí aj v prípade áut zaregistrovaných v zahraničí. O oslobodenie môžu požiadať tiež domovy pre osoby so zdravotným postihnutím a to pre autá, ktoré slúžia na prepravu týchto ľudí.

Anketa

Chceli by ste, aby stále existovalo Československo?

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Alternatíva k sporiacim účtom s výnosom 3 % ročne.

CHCEM INVESTOVAŤ

Zhodnocujte atraktívne svoje eurá. Obchodovanie na dennej báze, bezpečie investícií a ľahký prístup k finančným prostriedkom.

Daňové priznanie online

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+4
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

17. 1. 2024 | Redakcia

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

Podľa najnovších štatistík sa majetok Slovákov zvýšil až trojnásobne, napriek tomu, že patríme medzi investične konzervatívne krajiny. Kde sa nachádza väčšina našich úspor a aké chyby... celý článok

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

10. 1. 2024 | Redakcia

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

S príchodom nového roka zvyčajne prichádza viacero noviniek spojených s minimálnou mzdou, daňami a rôznymi dávkami. Ako bude vyzerať rok 2024 v číslach a čo všetko sa zmení? Pripravili... celý článok

Čo je rating a prečo je jeho zníženie problémom pre Slovensko?

8. 1. 2024 | Marek Mittaš

Čo je rating a prečo je jeho zníženie problémom pre Slovensko?

Agentúra Fitch Ratings, jedna z troch najvplyvnejších ratingových agentúr na svete, znížila rating Slovenska. Dôvodom bolo zhoršenie stavu verejných financií počas predchádzajúcich... celý článok

Slovenská pošta opäť mení ceny: Koľko si priplatíme?

4. 1. 2024 | Daniel Výcha

Slovenská pošta opäť mení ceny: Koľko si priplatíme?

Ak využívate služby pošty, počítajte s tým, že od januára 2024 si za ne priplatíte. Nárast cien bude rôzny – sumy niektorých listov vzrastú o 11 až 18 %, zatiaľ čo za iné zaplatíte... celý článok

Bývate v paneláku a šetríte na kúrení? Zaplatíte aj za teplo od susedov

19. 12. 2023 | Daniel Výcha

Bývate v paneláku a šetríte na kúrení? Zaplatíte aj za teplo od susedov

Teplo je pre niektorých majiteľov bytov každú zimu veľkým problémom. Ak kúria viac, aby sa v interiéri cítili počas zimy príjemne, často vykurujú aj byty tých, ktorí kúria menej. Vo... celý článok