7 najčastejších chýb pri kúpe ojazdeného auta

Roland Regely | rubrika: Článok | 19. 8. 2020
Nepreverovaná servisná história, falošný rok výroby, mylné informácie o pôvode vozidla a kúpy od nedôveryhodných osôb patrí medzi najčastejšie chyby pri kúpe ojazdeného vozidla.
7 najčastejších chýb pri kúpe ojazdeného auta

Zdroj: Shutterstock

Kúpa ojazdeného auta môže byť výhodná, ale rovnako tak sa môže premeniť na nočnú moru. Obozretnosť a predchádzanie chýb znižuje riziko zlej kúpy na minimum. Pripravili sme preto zoznam siedmich najčastejších nástrah, s ktorými sa môžu kupujúci pri kúpe jazdenky stretnúť. Ak pôjdete kupovať auto, určite si tento článok vytlačte a kontrolujte bod po bode.

  1. Nepreverená servisná história
  2. Falošný rok výroby
  3. Pôvod vozidla
  4. Originalita vozidla
  5. Kúpa od nedôveryhodných osôb
  6. Vizuálna kontrola vozidla odborníkom
  7. Emócia vyhráva, pozor!

Nepreverená servisná história

Preveriť servisnú históriu je základ. Navyše je to jednoduché. Vďaka digitalizácii k tomu stačí VIN kód vozidla, počítač a pripojenie k internetu. Existujú viaceré stránky a nástroje, ktoré umožňujú kontrolovať stav jazdeného vozidla. S kúpou týchto vozidiel sa niekedy vyskytne situácia súvisiaca s vozidlom, ktorú nemá predávajúci riadne zaznačenú. Prípadne ju svojmu kupujúcemu nespomenie. Nikto si nepraje mať problémy s kradnutým vozidlom či so stočenými kilometrami jeho nového auta. Ako si teda overiť jeho stav? Môžete využiť napríklad bezplatné nástroje ako seka.sk, itprofit.sk alebo vincheck.cz. Ak hľadáte úplné informácie o stave vozidla, ktoré kupujete, niekedy je potrebné si jeho overenie zaplatiť. Za 3 eurá získate pomerne podrobný pohľad o aute napríklad cez stránky stkonline.sk.

Falošný rok výroby

V technickom preukaze sa neuvádza rok výroby, ale dátum uvedenia do prevádzky. Auto môže pokojne 2 roky stáť na sklade a až potom získať svojho prvého majiteľa. Háčik je v tom, že cena auta na trhu sa odvíja najmä od veku, tzn. roku výroby. Ak vám niekto predá automobil, o ktorom tvrdí, že bol vyrobený v roku 2013 (v roku totožnom s rokom prvej registrácie), ale v skutočnosti bolo auto vyrobené v roku 2011, za auto zaplatíte viac peňazí, než by ste museli. Žiadajte preto všetky dokumenty k aute, ideálne aj tie, na ktorých je uvedený rok výroby vozidla.

 

Pôvod vozidla

Všetci poznáme tradičné inzeráty "Dovoz z Nemecka, málo použité, od dôchodcu". Ak by to bola pravda, bude to ideálna kúpa. Avšak až 20% vozidiel má v skutočnosti inú krajinu pôvodu, než deklaruje predajca. Ukazujú to mnohé štatistiky za posledné roky. Vozidlá s deklarovaným pôvodom z Nemecka sú často z Talianska, Španielska, Ukrajiny, Rumunska, ale aj z krajín Južnej Afriky, Ománu, južnej Ameriky či z krajín Perzského zálivu. Kontrolu originality si môžete skontrolovať napríklad cez stránku overenie-vozidla.sk. Služba je spoplatnená sumou 16,90 eur za jedno auto.

Originalita vozidla

Predmetom technickej a esminej kontroly v SR nie je kontrola originality identifikátorov vozidla. Inými slovami kontrola síce overí VIN kód, či súhlasí s tým, čo je v TP vozidla, avšak nikto zásadne neskúma, či boli identifikátory prerobené. Je preto dobré nechať si identifikátory skontrolovať odborníkmi, ktorí k výsledku kontroly dodajú osvedčenia, teda zaručí sa za výsledok.

Kúpa od nedôveryhodných osôb

Odborníc odporúčajú kupovať ojazdené autá len od overených predajcov - predovšetkým značkové dealerstvá a veľké autobazáre. Najväčšie riziko predstavujú inzeráty typu "dovezieme vám auto z Nemecka podľa vášho výberu". V týchto prípadoch žiaľ často dochádza k tomu, že auto v Nemecku má na tachometri 250-tisíc kilometrov a pri prihlásení na Slovensku sa zrazu na tachometri objaví 150-tisíc kilometrov. Ako problematický sa často javí aj nákup auta cez známeho, či priamo od neho.

Vizuálna kontrola vozidla odborníkom

Ľudia často zabúdajú nechať vozidlo pred kúpou prezrieť nezávislým odborníkom či servisom. Táto služba stojí okolo pár desiatok eur a zahŕňa vizuálnu prehliadku na zdviháku či elektronické načítanie porúch z počítača vozidla. Zvlášť keď kupujete drahšie vozidlo, dá sa týmto krokom odhaliť nutnosť budúcich investícií.

Emócia vyhráva, pozor!

Z princípu veci je nákup jazdenky emočnou záležitosťou. Vidíte auto, odveziete sa na ňom a hneď si ho chcete zobrať domov. Ak ste spokojní s výsledkom všetkých šiestich predchádzajúcich bodov kontroly, potom nie je dôvod auto nekúpiť. Pokiaľ naopak počas skúmania vznikli akékoľvek pochybnosti, nie je dôvod sa s kúpou jazdenky ponáhľať. Bezpečnejšie je počkať a nájsť vozidlo, ktoré nebude vzbudzovať akúkoľvek pochybnosť.

Odborníci dlhodobo odporúčajú pri kúpe ojazdeného auta preferovať tuzemský pôvod. Na vozidle so slovenským pôvodom je omnoho jednoduchšie overiť jeho servisnú históriu pomocou dostupných online služieb. Dnes už si viete cez internet skontrolovať celkovú históriu vozidla vrátane roku výroby, výbavy, odcudzenia, financovania atď. Databázy obsahujú informácie aj o vozidlách zo zahraničia, a to najmä z ČR či Nemecka.

Anketa

Preferujete kúpu automobilov zo Slovenska alebo zo zahraničia?

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Experti na granty a dotácie

Viac informácii

Získajte neobmedzený prístup do najväčšej databázy grantov a dotácií na Slovensku. Nájdite ten správny grant pre vašu firmu.

Daňové priznanie online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur.

DníHodínMinútSekúnd

Pokiaľ chcete riešiť dane po stare, máme pre vás chytré formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+5
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Služby katastra budú drahšie: Čo sa oplatí stihnúť do apríla?

28. 3. 2024 | Marek Mittaš

Služby katastra budú drahšie: Čo sa oplatí stihnúť do apríla?

Minulý rok vláda informovala o tom, že v štátnom rozpočte chýbajú peniaze. Tento problém vyriešila tzv. konsolidačným balíčkom, ktorého súčasťou boli rôzne zmeny. Niektoré z nich začali... celý článok

Najbohatší ľudia v roku 2023

21. 3. 2024 | Marek Mittaš

Najbohatší ľudia v roku 2023

Rebríček najbohatších ľudí za rok 2023 príliš neprekvapil. Prvú desiatku obsadili stálice ako Elon Musk, Jeff Bezos či Warren Buffett, pričom úplne prvé miesto si uchmatol Francúz Bernard... celý článok

Žijeme na dlh: Ako je svet zadlžený a aké sú riešenia?

7. 3. 2024 | Marek Mittaš

Žijeme na dlh: Ako je svet zadlžený a aké sú riešenia?

Keď hovoríme o dlhoch, obvykle spomíname ten, ktorý má naša krajina. Pravdou však je, že nie sme jediní, ktorí musia niečo splácať. V skutočnosti je celý svet zadlžený, pričom suma... celý článok

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

17. 1. 2024 | Redakcia

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

Podľa najnovších štatistík sa majetok Slovákov zvýšil až trojnásobne, napriek tomu, že patríme medzi investične konzervatívne krajiny. Kde sa nachádza väčšina našich úspor a aké chyby... celý článok

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

10. 1. 2024 | Redakcia

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

S príchodom nového roka zvyčajne prichádza viacero noviniek spojených s minimálnou mzdou, daňami a rôznymi dávkami. Ako bude vyzerať rok 2024 v číslach a čo všetko sa zmení? Pripravili... celý článok