Online nakupovanie - tipy ako sa ochrániť pred internetovými zločincami

Roland Regely | rubrika: Článok | 29. 5. 2020
Napriek tomu, že sú počítačoví zločinci inteligentní a majú v rukách vyspelú technológiu, spoliehajú sa hlavne na ľudské chyby.
Online nakupovanie - tipy ako sa ochrániť pred internetovými zločincami

Zdroj: Shutterstock

Online nakupovanie nám umožňuje nakupovať výrobky z rôznych obchodov, kedykoľvek, z pohodlia a bezpečia našich vlastných domovov. Online svet taktiež ponúka nové spôsoby, ako byť v spojení s našimi blízkymi aj napriek diaľke a poskytuje viac zdrojov na čítanie článkov, než kedykoľvek predtým. Avšak byť online zároveň znamená byť tam, kde nás chcú mať aj podvodníci a počítačoví zločinci.

Kartove spoločnosti ako napríklad Visa úzko spolupracujú s bankami na odhalení internetových zločincov. Používa okrem iného sofistikovanú technológiu na kontrolu toho, kto práve používa vašu kartu, ale tiež umelú inteligenciu na odhalenie neobvyklých platieb s účelom predísť podvodom – iba za minulý rok sa podarilo globálne zabrániť podvodom vo výške približne 25 miliárd dolárov. Ak sa stanete obeťou podvodu, dokáže vám kartová spoločnosť vďaka svojim predpisom, ktoré musia dodržiavať aj banky, pomôcť pri vymáhaní ukradnutých peňazí.

Počítačoví zločinci a podvodníci sa však nezameriavajú iba na platby kartou. Pôsobia v širokej oblasti, používajú šikovné taktiky a schovávajú sa za rôzne maskovanie - často vystupujú ako lekárske či charitatívne organizácie alebo finančné inštitúcie, pričom vás kontaktujú telefonicky, SMS správou alebo e-mailom.

 

Tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu chrániť sa pri nakupovaní, čítaní či chatovaní online:

Nezdieľajte tajomstvá s neznámym človekom

V skutočnom svete by ste nedali citlivé informácie ani peniaze hocikomu, kto by vám zaklopal na dvere. Rovnaký koncept a bezpečnosť uplatňujte online: nevydávajte informácie ani neposielajte peniaze, pokiaľ si nie ste stopercentne istí, že príjemcu poznáte a dôverujete mu. Nikto by nemal nikdy legitímne požadovať, aby ste zdieľali údaje o kreditných kartách alebo citlivé osobné informácie prostredníctvom e-mailu alebo SMS správy. Nikdy nezdieľajte svoje heslá.

Skontrolujte, s kým hovoríte a prevezmite kontrolu

Ak by niekto prišiel k vašim dverám a tvrdil, že je z vládnej agentúry alebo z banky, zrejme by ste chceli, aby sa preukázalpredtým, než by ste ho pustili dnu. To isté platí online. Väčšina finančných inštitúcií alebo vládnych agentúr nezavolá nečakane priamo vám. Dávajte si tiež pozor na žiadosti o dary od neznámych žiadateľov. Zapíšte si mená a informácie o osobe, charite alebo organizácii, ktorá vás kontaktuje, vyhľadajte si ich a overte či sú legitímne.

Dobrým zvykom je pokúsiť sa použiť inú formu komunikácie, než tú, ktorou vás oslovili. Ak napríklad obdržíte e-mail so žiadosťou o bankové informácie, neodpovedajte na e-mail a namiesto toho zavolajte priamo do svojej banky, aby ste si overili či je žiadosť, ktorú ste dostali, skutočná. Ak máte e-mail s odkazom, dokonca aj od organizácie, ktorú poznáte, choďte priamo na jej webovú stránku a neklikajte na odkaz. Ak sa budete držať tohto jednoduchého postupu, budete môcť prevziať kontrolu nad interakciou a je menej pravdepodobné, že sa dostanete do pasce.

Nenechávajte svoje dvere odomknuté

Technologické spoločnosti usilovne pracujú na ochrane vášho zariadenia a zabezpečujú, aby zraniteľné miesta nebolo možné ľahko zneužiť. Na požiadanie vždy aktualizujte svoje zariadenia a použite najnovšiu bezpečnostnú technológiu, aby ste doslova vymkli počítačových zločincov všade, kde je to možné.

Pred kliknutím si overte zdroj

Ak nepoznáte spoločnosť alebo osobu, ktorá vám posiela e-mail alebo SMS správu, neklikajte na odkazy ani nesťahujte súbory a nezdieľajte nič so svojimi priateľmi a rodinou, pokiaľ nemáte istotu, že je to bezpečné. Ďalším trikom je umiestniť kurzor myši na dané e-maily alebo odkazy, ale bez kliknutia. Keď na ne umiestnite kurzor myši, ukáže sa vám adresa webovej stránky, na ktorú odkaz skutočne vedie - to vám umožní skontrolovať, či ide o legitímne stránky alebo nie.

Venujte pozornosť detailom

Mnoho podvodných e-mailov alebo SMS správ obsahuje hrubé pravopisné chyby alebo preklepy, čo vám tiež pomôže ich odhaliť. Ešte dôležitejšie je však venovať osobitnú pozornosť jemným rozdielom v e-mailovej adrese odosielateľa alebo v odkazoch. Napríklad „ecommerce.com“ nie je to isté ako „e-commerce.com“ Ak si myslíte, že formulácia vyzerá byť nedbalá alebo ak e-mail alebo odkazy vyzerajú nesprávne, môže ísť o podvod.

Trpezlivosť je cnosť

Kybernetickí zločinci alebo podvodníci vám nechcú dať čas na to, aby ste odhalili, že vás zavádzajú. Môžu vytvoriť pocit naliehavosti - stanovia tesné termíny alebo začnú vyvíjať tlak. Ak znie ponuka príliš dobre na to, aby bola pravdivá, pravdepodobne ňou nie je. Bez ohľadu na to, o akú žiadosť alebo príležitosť ide, vždy si dajte pozor a nájdite si čas, aby ste si ju poriadne skontrolovali.

Skontrolujte, či je obchod bezpečný

V skutočnom svete je ľahké zistiť či vyzerajú dané obchody alebo budovy podozrivo. V online prostredí to môže byť trochu zložitejšie - falošné webové stránky môžu vyzerať veľmi reálne – stále je však možné zistiť to. Jedným z trikov je pozrieť sa na názov webových stránok a skontrolovať, či ich adresa začína reťazcom „https://“. Písmeno „s“ na konci znamená, že ide o zabezpečené pripojenie.

Napriek tomu, že sú počítačoví zločinci inteligentní a majú v rukách vyspelú technológiu, spoliehajú sa hlavne na ľudské chyby, aby získali to, čo chcú. Uplatnením týchto jednoduchých princípov a venovaním času starostlivej kontrole zdrojov však majú oveľa menšiu šancu. 

Anketa

Akú koncovku domény by ste použili pre svoj e-shop?

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Účet s bonusom až do 60 €

Chcem bonus

Založte si Účet pre zelenší svet online – kvôli prírode aj pre seba! Na 12 mesiacov zadarmo a s podporou enviroprojektov.

Advertisement

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+5
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Dubaj je rajom špinavých peňazí a kamarátov Smeru

15. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Dubaj je rajom špinavých peňazí a kamarátov Smeru

Investigatívni novinári spracovali uniknuté dáta o vlastníkoch nehnuteľností v Dubaji. Úniky odhalili nielen svetových zločincov, ale aj niekoľko známych mien zo Slovenska. Napríklad... celý článok

Chystá sa diamantový obchod storočia. De Beers zmení po prvýkrát od roku 1926 majiteľa

14. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Chystá sa diamantový obchod storočia. De Beers zmení po prvýkrát od roku 1926 majiteľa

Väčšinový vlastník bývalého diamantového monopolu sa chce sústrediť na ťažbu medi a železa. Slávna firma, ktorá má na konte pravidlo troch výplat za snubný prsteň, môže zmeniť majiteľa... celý článok

Nadácia manželov Gatesovcov končí, Melinda odchádza s vyše 12 miliardami „vo vrecku“

14. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Nadácia manželov Gatesovcov končí, Melinda odchádza s vyše 12 miliardami „vo vrecku“

Po rozvode v roku 2021 prichádza k deleniu slávnej nadácie. Melinda Gates už v dobročinnej organizácii pôsobiť nebude. Berie si so sebou aj svoj podiel, ktorý podľa vlastných slov chce... celý článok

Toto sme tu nemali 3 roky. Časy šialeného zdražovania sú preč, inflácia klesla

14. 5. 2024 | Redakcia

Toto sme tu nemali 3 roky. Časy šialeného zdražovania sú preč, inflácia klesla

Časy enormného zdražovania sú preč. Inflácia v apríli spomalila na na 2,1 %. Ceny potravín boli rovnaké ako pred rokom.

Uľaví sa podnikateľom, kryptoinvestori pocítia zmeny. Prezidentka podpísala nové zákony

9. 5. 2024 | Redakcia

Uľaví sa podnikateľom, kryptoinvestori pocítia zmeny. Prezidentka podpísala nové zákony

Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala dve novely, ktoré sa týkajú podnikania a investícií. Novela pre podnikateľov odstráni administratívnu záťaž a byrokraciu. Zároveň sa menia pravidlá... celý článok