Toto sme tu nemali 3 roky. Časy šialeného zdražovania sú preč, inflácia klesla

Redakcia | rubrika: Článok | 14. 5. 2024
Časy enormného zdražovania sú preč. Inflácia v apríli spomalila na na 2,1 %. Ceny potravín boli rovnaké ako pred rokom.
Toto sme tu nemali 3 roky. Časy šialeného zdražovania sú preč, inflácia klesla

Zdroj: Archív Canva/Pexels

Inflácia na Slovensku v apríli opäť spomalila, pričom sa dostala na úroveň 2,1 %. Údaje zverejnil Štatistický úrad SR. Je to najnižšie za posledné tri roky.

Tento trend spomalenia je významný, keďže oblasti ako potraviny a bývanie, ktoré zaujímajú takmer polovicu výdavkov slovenských domácností, ukázali len minimálne zvýšenie cien, komentuje Eva Sadovská, analytička WOOD & Company.

Potraviny v apríli 2024 zlacneli

Ceny potravín a nealkoholických nápojov medziročne stagnujú, pričom niektoré produkty ako sladké potraviny a ovocie zaznamenali nárast o 4,2 %, resp. 4,1 %. Naopak, ceny mlieka, syrov a vajec poklesli až o 5,7 %. Zákazníci tak za potraviny v apríli 2024 platili približne rovnaké sumy ako v rovnakom mesiaci predchádzajúceho roku, čo dokazuje, že aj napriek vysokým úrovniam inflácie v rokoch 2022 a 2023 sa situácia stabilizuje.

Eva Sadovská, analytička WOOD & Company, poznamenáva: „Rekordne vysoké úrovne inflácie potravín počas uplynulých dvoch rokov 2022 a 2023 len tak 'nevymažeme', a tak za zmienku určite stojí i porovnanie nákupov za posledné tri roky, t. j. ak sme napríklad v apríli 2021 urobili nákup za 100 eur, tak v apríli 2024 nás vyšiel na takmer 143 eur.“

Oblasť bývania zaznamenala v apríli iba symbolický rast cien o 0,1 %, pričom najvýznamnejší pokles sa týkal imputovaného nájomného, ktorý klesol o 1,2 %. Ceny energií, ako sú elektrina a plyn, tiež klesli o 1 %, čo naznačuje možnú stabilizáciu v tejto kriticky dôležitej sekcii výdavkov domácností.

Zlozvyky zdraželi

 

 

Medzi ďalšími segmentmi spotrebiteľského koša výrazne rástli ceny alkoholu a tabaku, čo analytici pripisujú zvýšeným spotrebným daniam, pričom alkohol zdražel o 8,1 % a tabak až o 9,7 %. Sektor dopravy videl robustný rast, najmä v oblasti leteckej dopravy, kde ceny vyleteli o 62 %. Vzdelávanie a zdravotníctvo tiež zaznamenali značný rast cien, s nárastom o 9,8 %, resp. 7,3 %, čo nesie s sebou vážne dôsledky pre rodinné rozpočty.

V posledných dvoch rokoch sme svedkami vysokej úrovne inflácie, ktorá nepriaznivo ovplyvnila hospodárenie domácností na Slovensku. Táto situácia oslabila reálny rast platov a znížila hodnotu úspor na bankových účtoch. Inflácia pokračovala v tlaku na úroky na bankových vkladoch už siedmy rok v rade, čo viedlo k znehodnocovaniu peňažných úspor.

Riešením, ako sa vyrovnať s dlhodobými dôsledkami inflácie, je investovanie. V priebehu posledných siedmich rokov sa ukázalo, že akciové a realitné fondy dokázali držať krok s infláciou, čo ponúka istú ochranu pred jej negatívnymi efektmi.

V roku 2023 bol nominálny rast platov na Slovensku slušný, avšak stále nižší než bola inflácia, čo znamená, že reálne mzdy Slovákov pokračovali v poklese, hoci menej prudko než v roku 2022. Jednoducho povedané, Slováci mohli za svoje platy kúpiť menej tovarov a služieb než v predchádzajúcom roku. Očakáva sa, že v roku 2024 bude nominálny rast platov pomalší, podobne ako inflácia.

Časy divokého zdražovania sú za nami

Inflácia na Slovensku v roku 2023 dosiahla celoročnú úroveň 10,5 %. V priebehu tohto roka sme zaznamenali postupné spomaľovanie inflácie, kde sa z januárovej úrovne vyše 15 % dostala na menej ako 6 % v decembri. Tento trend spomaľovania pokračoval aj na začiatku tohto roka, kedy v apríli dosiahla inflácia len 2,1 %. Za prvý štvrťrok tohto roku inflácia dosiahla priemernú úroveň 2,9 %.

Analytička Eva Sadovská si myslí, že v budúcnosti môžeme očakávať pomerne stabilné čísla, pokiaľ ide o infláciu. „Odhad tohtoročného rastu cien tovarov a služieb zatiaľ držíme na úrovni cca 3 %, nevylučujeme ale ani nižšiu priemernú úroveň,“ komentuje analytička.

Redakcia

Autor článku Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Účet s bonusom až do 60 €

Chcem bonus

Založte si Účet pre zelenší svet online – kvôli prírode aj pre seba! Na 12 mesiacov zadarmo a s podporou enviroprojektov.

Advertisement

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+1
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

„Nevážite si našu prácu,“ hovorí farmárka vo virálnom videu zo samozberu jahôd

27. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

„Nevážite si našu prácu,“ hovorí farmárka vo virálnom videu zo samozberu jahôd

Samozber jahôd je v plnom prúde a množstvo Slovákov využíva možnosť prísť si nazbierať čerstvé jahody priamo na farmu. Pestovateľka jahôd však poukázala na temnú stránku samozberov.... celý článok

Pravá slovenská kvalita: Poznáme najlepšie pivá za rok 2024

24. 5. 2024 | Redakcia

Pravá slovenská kvalita: Poznáme najlepšie pivá za rok 2024

V 17. ročníku Slovenskej pivnej korunky (SPK) sa rekordných 39 pivovarov zapojilo so 203 súťažnými vzorkami v dvanástich kategóriách, pričom odborná porota ocenila najlepšie slovenské... celý článok

Vláda schválila bič na neplatičov splátok, obchodníkom sa uľaví

23. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Vláda schválila bič na neplatičov splátok, obchodníkom sa uľaví

Vláda schválila novelu Občianskeho zákonníka, ktorá prináša významné zmeny pre neplatičov splátok. Obchodníci budú môcť požadovať úhradu celej dlžnej sumy za presne stanovených podmienok,... celý článok

Úplne nový reťazec spustil na Slovensku skúšobnú prevádzku, nakupovať sa dá v dvoch mestách

21. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Úplne nový reťazec spustil na Slovensku skúšobnú prevádzku, nakupovať sa dá v dvoch mestách

Známy český obchod s potravinami Košík.cz už funguje na Slovensku. V dvoch slovenských mestách už sa dá nakupovať v skúšobnej prevádzke.

Samozber jahôd začal. Koľko tento rok zaplatíme za kilo?

10. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Samozber jahôd začal. Koľko tento rok zaplatíme za kilo?

Jahody prichádzajú tento rok takmer o mesiac skôr. Obvykle sa dajú slovenské jahody kúpiť od začiatku júna, no skorá a teplá jar to zariadila inak.