Mladí ľudia dlhujú najmä mobilným operátorom, ukázala štatistika

Roland Regely | rubrika: Článok | 1. 10. 2018
Najviac dlhov, ktoré ľudia nevládzu splácať nie je z bánk, ale od mobilných operátorov.
Mladí ľudia dlhujú najmä mobilným operátorom, ukázala štatistika

Zdroj: Shutterstock

Mladí ľudia na Slovensku majú najviac dlhov, ktoré nedokážu splácať u mobilných operátorov. Ich podlžnosti za telefonovanie a prenos dát, ktoré sú po lehote splatnosti dosahujú niekoľko miliónov eur. Vyplýva to z evidencie EOS KSI Slovensko, ktorá patrí k najväčším spoločnostiam v oblasti manažmentu pohľadávok.

Suverénne najviac dlžia mladí ľudia

Telekomunikačným spoločnostiam dlhuje až 12-tisíc Slovákov do 28 rokov, ktorých eviduje EOS KSI. V tejto vekovej skupine je to najviac a spolu majú zaplatiť vyše 5,3 milióna eur. Ide o nesplácané pohľadávky v ťažkej delikvencii, s omeškaním splácania aj jeden rok.

Najvyšší dlh jednotlivca pritom dosahuje 8580 eur. K takejto vysokej sume sa môžu dopracovať ľudia, ktorí mali napríklad extrémnu spotrebu na prenose dát doma, ale ešte pravdepodobnejšie v zahraničí. Alebo prekročili predplatené balíky tým, že telefonovali na neznáme čísla do iných krajín.

Nasledujú banky a nebankovky

Okrem telekomunikačných spoločností dlhujú mladí ľudia do 28 rokov aj bankám a nebankovkám. V týchto odvetviach je dlžníkov menej, len takmer 6000, ale dlhujú omnoho vyššie sumy, spolu vyše 19 miliónov eur. Opäť ide o záväzky po lehote splatnosti, ktorých neúspešné vymáhanie banky a nebankovky presunuli na inkasnú spoločnosť EOS KSI.

Ďalšie záväzky majú mladí ľudia v poisťovniach či leasingových spoločnostiach. Vyše 1,2 milióna eur dlhujú napríklad za škody, ktoré spôsobili nepoistenými autami.

„Nech už si mladí ľudia vytvorili dlhy z akýchkoľvek dôvodov, je dôležité, aby k nim pristupovali zodpovedne. V opačnom prípade, ak ich nedokážu splácať, by sa vždy mali ozvať veriteľovi a dohodnúť si s ním riešenie, napríklad splátkový kalendár,“ dodáva Peter Hetteš, obchodný riaditeľ spoločnosti EOS KSI Slovensko.

Najviac peňazí ide na bývanie

Najväčšou položkou na mesačných účtoch priemernej slovenskej rodiny je bývanie. Jej výška sa však počíta aj s elektrinou, plynom a vodou, respektíve so všetkými energiami. Na druhej priečke sa umiestnili výdavky na potraviny. Štatistický úrad Slovenskej republiky tiež uvádza, že najmenej peňazí putuje na vzdelávanie.

Na tretej priečke skončila doprava a financie na cestovanie. Slováci ďalej nakupujú rozličné tovary a služby, no a v prvej päťke nechýbajú ani výdavky na nábytok, bytové zaradenie, prípadne na bežnú údržbu domu. Okrem vzdelávania sa na posledných miestach umiestnilo zdravotníctvo, platby na pošte a nákup alkoholu.

Obľúbené sú aj osobné bankroty

Za necelý rok, odkedy bola prijatá nová právna úprava osobného bankrotu, zaevidovali centrá právnej pomoci (CPP) na Slovensku vyše 80-tisíc konzultácií.

Nárok na konkurz bol pritom priznaný vyše 8000 osobám, z toho v Banskobystrickom samosprávnom kraji (BBSK) je to takmer 2500 osôb.

Najviac ruinujú náklady na bývanie

Dospelá osoba zaplatí na Slovensku za elektrinu, vodu, plyn a kúrenie v priemere 190 eur mesačne. Tento osobný výdavok predstavuje približne štvrtinu disponibilného príjmu a každý mesiac je tou najväčšou finančnou záťažou väčšiny Slovákov. Vyplynulo to z nedávneho prieskumu Poštovej banky, ktorý pre ňu uskutočnila spoločnosť 2muse na vzorke 510 respondentov.

Zdroj fotografie: Shutterstock.com

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Investujte so Saxo lacnejšie

Zistite viac

Využite nižšie poplatky za US akcie - 0,08 %, min. 1 USD, s menovou konverziou 0,25 % a bez minimálneho vkladu.

Advertisement

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Trináste dôchodky? Požičiavame si aj na ten dvanásty, varujú analytici

22. 4. 2024 | Ivana Sladkovská

Trináste dôchodky? Požičiavame si aj na ten dvanásty, varujú analytici

Trináste dôchodky predstavujú pre štát náklad takmer 830 miliónov eur. Štát na to ale nemá peniaze. Skončíme ako Grécko, budú nás musieť zachraňovať, varuje analytik Ivan Bošňák.

Trh s nehnuteľnosťami hlási novinky: Čo sa mení?

11. 4. 2024 | Redakcia

Trh s nehnuteľnosťami hlási novinky: Čo sa mení?

Ceny nehnuteľností sa znižujú. Z maxím, na ktoré sa vyšplhali koncom roka 2022, klesali počas celého minulého roka. Aj keď sú ceny za byty čoraz nižšie, prasknutie realitnej bubliny... celý článok

Máte natankované? Ceny benzínu a nafty pôjdu nahor

2. 4. 2024 | Marek Mittaš

Máte natankované? Ceny benzínu a nafty pôjdu nahor

Na rozdiel od roku 2022, keď sa ceny pohonných hmôt výrazne menili, si v posledných mesiacoch udržali konštantnú hodnotu. Najnovšie informácie zo sveta a z finančných trhov však naznačujú,... celý článok

Kto vyhrá voľby podľa stávkových kancelárií a prieskumov?

31. 3. 2024 | PR článok

Kto vyhrá voľby podľa stávkových kancelárií a prieskumov?

Druhé kolo prezidentských volieb sa nezadržateľne blíži a už čoskoro sa dozvieme meno nástupcu Zuzany Čaputovej v prezidentskom úrade. O tom, ako sú rozdané karty, nás tradične informujú... celý článok

Služby katastra budú drahšie: Čo sa oplatí stihnúť do apríla?

28. 3. 2024 | Marek Mittaš

Služby katastra budú drahšie: Čo sa oplatí stihnúť do apríla?

Minulý rok vláda informovala o tom, že v štátnom rozpočte chýbajú peniaze. Tento problém vyriešila tzv. konsolidačným balíčkom, ktorého súčasťou boli rôzne zmeny. Niektoré z nich začali... celý článok