Keby bola firma Apple štát, predbehla by aj niektoré vyspelé krajiny

Miroslav Homola | rubrika: Článok | 5. 9. 2018
Firma Apple sa nedávno stala prvou americkou verejne obchodovateľnou spoločnosťou, ktorej trhová hodnota prekonala hranicu neuveriteľných 1 bilión amerických dolárov.
Keby bola firma Apple štát, predbehla by aj niektoré vyspelé krajiny

Zdroj: Shutterstock

Historický míľnik

Z garážovej firmy sa stal jeden z najväčších technologických gigantov na svete. Firma dosiahla spomínaný míľnik v auguste 2018 po reportovaní výsledkov za druhý štvrťrok, keď cena vyše 4,8 miliardy obchodovateľných akcií dosiahla 207,05 amerických dolárov za jeden kus.

Na 10. výročie uvedenia legendárneho iPhonu na trh, respektíve v uplynulom roku dosiahli tržby spoločnosti rekordných 229 miliárd amerických dolárov, z toho čistý zisk zhruba 50 miliárd USD. Práve kvôli tržbám sa stala táto spoločnosť najziskovejšou verejne obchodovateľnou spoločnosťou v USA.

Keby bol Apple štát

Ak by sme firmu Apple brali ako štát, jej minuloročné príjmy by sa vyrovnali Belgicku, čo znamená, že by obsadila 47. miesto rebríčku najbohatších krajín sveta. Čo je však ešte prekvapujúcejšie, Apple by sa zaradil na prvé miesto rebríčku krajín vo využívaní obnoviteľnej energie.

Do úvahy pripadajú aj iné ukazovatele porovnávania. Napríklad, ročný príjem prezidenta spoločnosti Apple by sa vyrovnal príjmu dánskej hlavy štátu, národné bohatstvo by bolo rovnaké ako v Grécku, v spotrebe elektrickej energie by sa Apple vyrovnal Salvádoru a v ženská populácia by bola porovnateľná s Ománom.

  Apple Poradie v rebríčku krajín sveta Porovnateľnosť
Využívanie obnoviteľnej energie 100 % 1 Konžská demokratická republika
Miera rastu HDP 34 % 2 Severné Mariánske ostrovy
Ročný príjem hlavy štátu 12,8 mil. USD 2 Dánsko
Ročné príjmy 247 mld. USD 18 Belgicko
Národné bohatstvo 1 bil. USD 31 Grécko
Verejný dlh 122 mld. USD 47 Kolumbia
Spotreba elektrickej energie 626 MW 118 Salvádor
Pracovná sila 123 tis. ľudí 181 Francúzska Polynézia
Ženská populácia 32 % 190 Omán

Z garáže až na technologický trón

Cesta tejto firmy až na technologický trón však nebola ľahká. 30-ročnú cestu Applu na výslnie lemovali vzostupy aj pády. Od založenia garážovej firmy, cez finančnú pomoc od spoločnosti Microsoft, až po dosiahnutie trhovej hranice 1 bilión amerických dolárov.

„Od uvedenia na burzu na začiatku osemdesiatych rokov posilnili akcie Applu o vyše 40 000 % (!), pričom širší akciový index S&P 500 zaznamenal za rovnaké obdobie nárast „len“ o 4 000 %,“ tvrdí analytik Across Private Investments Jakub Rosa.

Podľa jeho slov tento husársky kúsok ovplyvnilo viacero faktorov. „Najmarkantnejší podiel na úspechu však možno pripísať širokej produktovej škále na čele s telefónom iPhone. Práve uvedenie iPhonu na trh sa postaralo o raketový nárast malého hráča na trhu osobných počítačov na globálneho technologického obra,“ uzatvára Rosa.

Výrazná úloha v ekonomike USA

Hodnota Applu by sa dala porovnať aj s trhovou kapitalizáciou šiestich najväčších bánk v USA. Sú to JP Morgan Chase, Bank of America, Citigroup, Goldman Sachs, Wells Fargo a Morgan Stanley, ktoré prevyšujú technologického giganta o zhruba 300 miliárd amerických dolárov.

Odborníci sa zhodujú, že technologické firmy zohrávajú v americkej ekonomike výraznú úlohu. V roku 2006 bola v rebríčku najhodnotnejších firiem len spoločnosť Microsoft, dnes majú technologické firmy v tomto rebríčku väčšie zastúpenie. Okrem Applu dosahuje trhovú hodnotu nad 800 miliárd dolárov aj firma Amazon, Alphabet a Microsoft.

To svedčí hlavne o tom, že v hospodárstve USA došlo k výrazným štrukturálnym zmenám. Technologický sektor postupne vytlačil a eliminoval nadvládu priemyselných spoločností, ktoré mali v USA svoje dominantné postavenie hlavne v závere 20. storočia.

Zdroj: Bloomberg Financial Services

Miroslav Homola

Autor článku Miroslav Homola

Miroslav Homola písal pre denník Finance.sk od roku 2017 do 2019. Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+4
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Dopláca Slovensko na pomoc Ukrajincom? Vláda ukázala prekvapivé čísla

30. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Dopláca Slovensko na pomoc Ukrajincom? Vláda ukázala prekvapivé čísla

Aktuálne údaje z vládneho materiálu ukazujú, že Slovensko na pomoci Ukrajine nielenže nestráca, ale v konečnom dôsledku profituje. Preplácanie výdavkov z európskych zdrojov a rastúce... celý článok

Prichádza zvýšenie štátnych poplatkov, niektoré sa až zdvojnásobia

28. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Prichádza zvýšenie štátnych poplatkov, niektoré sa až zdvojnásobia

Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky pripravuje zásadnú zmenu, ktorá ovplyvní všetkých účastníkov trestných konaní. Od 1. mája 2025 sa paušálne sumy trov trestného konania... celý článok

Transakčná daň je nateraz nezrušiteľná. Čoskoro príde ďalšia konsolidácia a bude to bolieť

27. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Transakčná daň je nateraz nezrušiteľná. Čoskoro príde ďalšia konsolidácia a bude to bolieť

Transkčná daň sa rušiť nebude, ale môže sa vylepšiť. Slováci budú musieť strpieť 'dalšiu konsolidáciu. Premiér Robert Fico a minister financií Ladislav Kamenický na tlačovej besede... celý článok

Najlepšie bankovky roka. Ktorá sa vám páči najviac? Eurá sú oproti nim škaredé

25. 4. 2025 | Gabriel Pleska

Najlepšie bankovky roka. Ktorá sa vám páči najviac? Eurá sú oproti nim škaredé

Zo zhruba stovky bankoviek, ktoré boli vlani novo vydané, vybrali členovia Medzinárodnej spoločnosti pre bankovky dvadsaťjeden najlepších. Pozrite si, ktoré z nich sa stali Svetovou... celý článok

Zrušiť sviatky, skrátiť prázdniny aj 13.dôchodky. Odborníci bijú na poplach, so Slovenskom je zle

25. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Zrušiť sviatky, skrátiť prázdniny aj 13.dôchodky. Odborníci bijú na poplach, so Slovenskom je zle

Slovensko sa ocitá v nezávideniahodnej situácii, keď sa nachádza medzi krajinami s najvyššími deficitmi a rýchlo rastúcim verejným dlhom. Analytici z Dát bez pátosu označujú túto situáciu... celý článok