Vylievate použitý kuchynský olej? Takto ho viete recyklovať

Roland Regely | rubrika: Článok | 7. 9. 2018
Slovnaft počas siedmich rokov vyzbieral a zrecykloval spolu vyše 94 ton oleja.
Vylievate použitý kuchynský olej? Takto ho viete recyklovať

Zdroj: Shutterstock

Popularita recyklácie použitého kuchynského oleja na Slovensku narastá. V prvom polroku odovzdali Slováci na zberných miestach spoločnosti Slovnaft vyše 29 tisíc kilogramov použitého kuchynského oleja. „V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka narástol počet vyzbieraného použitého oleja na takmer dvojnásobok,“ uviedol hovorca Slovnaftu Anton Molnár. Na zber oleja vznikajú aj ďalšie inštitúcie, čo pomôže životnému prostrediu, ale aj samotným spotrebiteľom, ktorý olej vo väčšine prípadov vylievajú do odtoku či smetí.

Najviac olej recyklujú v hlavnom meste

Najviac oleja sa vyzbieralo v Bratislave, kde Slovnaft túto službu poskytuje najdlhšie. „Bratislavčania majú možnosť odovzdať olej na 24 čerpacích staniciach. Za prvý polrok 2018 nazbierali vyše 6,3 tony, čo je viac ako pätina všetkého zhromaždeného oleja,“ dodal Molnár. Čerpacia stanica s rekordným množstvom odovzdaného oleja za prvý polrok sa nachádza v Pezinku, ktorá službu zberu oleja ponúka od jesene 2015. „Pezinčania sem priniesli počas prvých šiestich mesiacov roka celkovo viac ako 1,3 tony oleja,“ doplnil Molnár.

Možnosť odovzdať použitý kuchynský olej z domácností aktuálne ponúkajú takmer tri štvrtiny čerpacích staníc Slovnaftu. „Snažíme sa túto službu dostať čo najbližšie k obyvateľom, preto prehodnocujeme každú jednu čerpaciu stanicu, či spĺňa požiadavky na skladovanie použitého kuchynského oleja. V spolupráci s partnerskou spoločnosťou Meroco aj tento rok preveríme možnosť rozšíriť sieť zberných miest v rámci čerpacích staníc aj do miest a obcí, kde olej zatiaľ nezbierame,“ uviedol Molnár.

Použitý olej po novom zbiera aj Kaufland. Tento reťazec umožňuje zber odpadu vrátane plechoviek, papiera či skla v rámci projektu Zelený Kaufland. Túto možnosť si vždy pred odnesením oleja overte s konkrétnou prevádzkou, stačí zavolať na zákaznícky servis spoločnosti.

Odporúčame: Ako ušetriť na energiách v domácnosti? Pozrite si náš článok s tipmi. Máme aj 25 konkrétnych krokov, ako dosiahnuť nižšiu spotrebu.

Kde odovzdať kuchynský olej a kam ide potom

Použitý kuchynský olej je možné odovzdať na 162 čerpacích staniciach Slovnaftu po celom Slovensku, ako aj na troch zberných miestach v bratislavskom Vlčom hrdle, v Starej Tržnici v centre hlavného mesta a na termináli rafinérie v Kľačanoch.

Použitý kuchynský olej putuje do spoločnosti Meroco, kde sa z neho po očistení vyrába biopalivová zložka do motorovej nafty. Z jedného litra oleja je možné vyrobiť až 0,9 litra biopalivovej zložky. Na zbieranie je vhodný akýkoľvek rastlinný olej s výnimkou kokosového, ktorý tuhne už pri izbovej teplote. S projektom začala bratislavská rafinéria v roku 2011. Počas siedmich rokov sa vyzbieralo a zrecyklovalo spolu vyše 94 ton oleja.

Dá sa zarobiť na prepálenom oleji?

Cena za prepálený olej sa pohybuje od 0,05 €/kg do 0,30 €/kg a závisí od kvality použitého oleja, jeho množstva a miesta, kde olej odnesiete. Slovnaft zberne oleja umiestňuje na sídliská alebo do blízkosti nákupných centier. Za odovzdaný olej získate napríklad aj extra bonusové body.

Kam kuchynský olej určite nedávať

Prepálený olej môže zničiť či upchať kuchynský, ale aj záchodový odtok. Preto odborníci neodporúčajú vylievať ho do týchto miest.  V malom množstve ho môžete vyliať na domáce kompostovisko, ak nejaké máte. Rozhodne to však nerobte vo veľkom! Mohli by ste totiž narušiť kvalitu pôdy a to určite nikto z nás nechce. Ďalším spôsobom je vyčleniť si nádobu alebo fľašu, ktorú naplníte niečím savím, napríklad pieskom, pilinami alebo kúskami novín a postupne sem môžete vlievať použitý kuchynský olej.

Do tej istej nádoby vkladajte aj papierové utierky, ktorými vytierate olej z panvice pred jej umytím alebo z kuchynskej linky. Po naplnení nádoby či fľaše so savím materiálom a použitým olejom ju vyhoďte do komunálneho odpadu, čo síce nie je ideálne riešenie, ale oveľa šetrnejšie, než vylievanie oleja do výlevky a toalety.

Zdroj fotografie: Shutterstock.com

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Experti na granty a dotácie

Viac informácii

Získajte neobmedzený prístup do najväčšej databázy grantov a dotácií na Slovensku. Nájdite ten správny grant pre vašu firmu.

Daňové priznanie online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur.

DníHodínMinútSekúnd

Pokiaľ chcete riešiť dane po stare, máme pre vás chytré formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+6
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Služby katastra budú drahšie: Čo sa oplatí stihnúť do apríla?

28. 3. 2024 | Marek Mittaš

Služby katastra budú drahšie: Čo sa oplatí stihnúť do apríla?

Minulý rok vláda informovala o tom, že v štátnom rozpočte chýbajú peniaze. Tento problém vyriešila tzv. konsolidačným balíčkom, ktorého súčasťou boli rôzne zmeny. Niektoré z nich začali... celý článok

Najbohatší ľudia v roku 2023

21. 3. 2024 | Marek Mittaš

Najbohatší ľudia v roku 2023

Rebríček najbohatších ľudí za rok 2023 príliš neprekvapil. Prvú desiatku obsadili stálice ako Elon Musk, Jeff Bezos či Warren Buffett, pričom úplne prvé miesto si uchmatol Francúz Bernard... celý článok

Žijeme na dlh: Ako je svet zadlžený a aké sú riešenia?

7. 3. 2024 | Marek Mittaš

Žijeme na dlh: Ako je svet zadlžený a aké sú riešenia?

Keď hovoríme o dlhoch, obvykle spomíname ten, ktorý má naša krajina. Pravdou však je, že nie sme jediní, ktorí musia niečo splácať. V skutočnosti je celý svet zadlžený, pričom suma... celý článok

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

17. 1. 2024 | Redakcia

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

Podľa najnovších štatistík sa majetok Slovákov zvýšil až trojnásobne, napriek tomu, že patríme medzi investične konzervatívne krajiny. Kde sa nachádza väčšina našich úspor a aké chyby... celý článok

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

10. 1. 2024 | Redakcia

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

S príchodom nového roka zvyčajne prichádza viacero noviniek spojených s minimálnou mzdou, daňami a rôznymi dávkami. Ako bude vyzerať rok 2024 v číslach a čo všetko sa zmení? Pripravili... celý článok