Ktorý sporiaci účet sa najviac oplatí

Roland Regely | rubrika: Článok | 22. 12. 2017
Možností ukladať svoje peniaze existuje mnoho. Najpopulárnejšia cesta je zavedenie sporiaceho účtu.
Ktorý sporiaci účet sa najviac oplatí

Zdroj: Shutterstock

Dnes už je založenie sporenia otázkou pár minút. Dôvody sú jasné - dá sa to ľahko zvládnuť aj online alebo jedným krátkym stretnutím v banke. Dôležité je, aby ste od začiatku vedeli, do čoho idete a aby ste mali v prípade potreby prístup k financiám kedykoľvek. Nebol by to však finančný svet, keby tu bolo všetko ružové a bez, na prvý pohľad zložitých údajov. Poďme si spoločne povedať niečo o najdôležitejších parametroch sporiaceho účtu.

Úroková sadzba a jej hodnoty

Najznámejšie a vždy uvádzané číslo, ktorým nás sporiace účty lákajú, je percento úrokovej sadzby. Súčasná situácia na trhu síce nie je príliš priaznivá, stále vám však môže priniesť zaujímavé peniaze navyše - tie sa vždy hodia a motivujú k ďalšiemu sporeniu. Rozdiely medzi sporiacim účtom s najlepším úrokom a najhorším sú aktuálne až 5%. 

Nečakajte okamžité bohatstvo

Situácia na trhu bohužiaľ dovoľuje bankám tak nízke úroky a limity, že by sme mali sporiace účty brať skôr ako príjemné vreckové navyše, než ako privýrobok do domáceho rozpočtu.

Je však dokázané, že funguje zjednodušene povedané osobný pocit, kedy čím viac na sporiacom účte máte, tým viac tam chcete prihadzovať. A hromadiaci sa majetok je vždy príjemný.

p.a. = Per annum = za rok

Priemerná úroková sadzba na sporiacich účtoch sa už dlhšie pohybuje okolo 1% p.a..

Sporiace účty teda berme najmä ako finančnú rezervu a miesto, kam si odkladáme peniaze navyše. Kedykoľvek je potreba, môžete si svoje financie vybrať prostredníctvom internetového bankovníctva, čo je obrovská výhoda. Kým sa potreba nedostaví, budete zarábať.

Samozrejme vyberajte sporiace účty bez poplatkov - poplatky ku sporeniu příliš nepomôžu.

sporenie_prasiatko

Flexibilita výberu - jeden z najdôležitejších faktorov

Overiť by sme si mali aj stanovenú dobu pre možný výber zo sporiaceho účtu. Ak v niektorej z bánk máte prístup ku sporeniu 24 hodín denne a 7 dní v týždni vďaka internetovému bankovníctvu, je to super. Finančnú rezervu v podobe ušetrených peňazí budete mať k dispozícii okamžite. Je tomu takto ale všade? Ani náhodou.

  • Existujú sporiace účty so stanovenou lehotou pre výber - k svojmu bohatstvu sa tak dostanete napríklad až za týždeň, pretože váš "sporák" môže vyžadovať oznámenie výberu až so sedemdňovým predstihom.
  • Vyberte si peniaze hneď, ale tento mesiac vám žiadne úroky nepričítajú. Áno, aj také situácie sú. Je pred výplatou, na sporiacom účte máte síce 2 000 eur, ale na karte už skoro nič. Vybrať 50 eur síce môžete, ale pozor, daný mesiac nedostane úroky vôbec alebo len časť.
  • Napríklad v mBank môžete vybrať kedy chcete a úrokový sadzbu vám nechajú.

Ako často sa úroky zhodnocujú?

Úroková sadzba je len jedna vec, ktorá ovplyvňuje efektivitu zhodnotenie vašich peňazí. Veľký podiel na výslednej nasporenej sume má aj frekvencia pripisovania úrokov.

Ak sa rozhodujete , v akej banke si otvoriť sporiaci účet, nemali by ste sa pýtať len na výšku úrokov, ale aj na to, ako často vám ich bude banka pripisovať .

Prečo? Frekvencia pripisovania úrokov k zostatku na účte má totiž vplyv na skutočné ročné zhodnotenie nasporených peňazí. Zjednodušene povedané - čím častejšie sa úroky pripisujú, tým lepšie pre vás.

Príklad z praxe: Ak vložíte napríklad 2 000 eur na účet s ročným zhodnotením ( a nesiahnete na ne), na konci roka sa vám pripíše zhodnotenie 2 000 eur s úrokom, ktorý na účte máte. Ak sa ale úroky pripisujú mesačne, zhodnocuje sa vám každý mesiac vyššia suma, pretože sa k vašim pôvodným 2 000 € pripočítajú peniaze z úrokov. Pripísaný úrok sa totiž ďalej úročí, ako by na účet prišiel ďalší vklad. Reálne teda úročíte každý mesiac vyššiu sumu. Čím skôr sa vám na účet pripíše , tým skôr sa začne úročiť. A vy tak získate viac peňazí.

Porovnajte si aktuálne úroky v našej tabuľke sporiaciach účtov. Alebo aktuálnu ponuku termínovaných vkladov.

Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Obľúbené témy

Banka, Úrok, Úroková sadzba

Naposledy navštívené

Obchodný, živnostenský register