Piercing alebo tetovanie: pre poisťovňu ste rizikový pacient

Roland Regely | rubrika: Článok | 31. 3. 2017
Návrh štátnej poisťovne, že nebude platiť rizikovým skupinám lieky na liečbu žltačky typu C, zvdihol vlnu nevôle.
Piercing alebo tetovanie: pre poisťovňu ste rizikový pacient

Zdroj: Shutterstock

"Je to nonsens, aby napísali, že kto má tetovanie, alebo piercing, je automaticky riziková skupina," reaguje jeden z majiteľov tetovacieho štúdia na názor Všeobecnej zdravotnej poisťovne.

Tá totiž po novom začala šetriť a medzi prvými si zobrala na mušku ľudí s tetovaním a piercingom. Chcela by ušetriť tým, že im nebude hradiť liečbu vírusového zápalu pečene typu C.

Ozdravný plán

Štátna poisťovňa musí pre rekordnú minuloročnú stratu plniť ozdravný plán. Ten počíta s tým, že náklady na zdravotnú starostlivosť medziročne klesnú o tri percentá. VšzP okrem spomínanej zmeny navrhla aj ďalšie v úhradách liečby hepatitídy typu C. Dostali by ju iba pacienti bez rizikovej anamnézy. Do tej má patriť alkohol, drogy, tetovanie či piercing.

V rámci šetrenia si štát od tohto opatrenia sľubuje vykrytie približne 200-miliónovej straty, ktorú podľa jej odhadov dosiahla na konci minulého roka. Do rekordného mínusu sa dostala preto, že jej predchádzajúce vedenie za druhej vlády Roberta Fica (Smer) nevytváralo dostatočné technické rezervy. Tie slúžia na preplácanie budúcej zdravotnej starostlivosti.

"V každom prípade cieľom návrhu je eliminácia rizikového správania sa poistencov a zvýšenie ich spoluzodpovednosti za vlastné zdravie," povedala hovorkyňa VšZP Petra Balážová. Aj tento návrh musia ešte posúdiť na ministerstve. Pokiaľ by zmeny v úhradách liekov prešli, platili by aj pre ostatné zdravotné poisťovne.

Čo sa má zmeniť

VšZP navrhuje zúžiť indikačné obmedzenie lieku Ombitasvir, paritaprevir, ritonavir p.o. 12,5/75/50 mg takto: "Hradená liečba sa môže indikovať v kombinácii s liekom Exviera s alebo bez ribavirínu na liečbu dospelých pacientov s chronickou hepatitídou C genotypu 1 bez rizikovej anamnézy (týkajúcej sa užívania alkoholu a iných návykových látok, pearcingu alebo tetovania) ako 12 týždňová liečba."

Národná transfúzna stanica nemá problém

Národná transfúzna služba na rozdiel od VšZP s tetovaním a piercingom u darcov krvi problém nemá - za predpokladu, že od piercingu a tetovania uplynulo aspoň 6 mesiacov.

Obmedziť sa má aj preplácanie liečby zraku

Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) navrhuje v rámci ozdravných opatrení pre svoju rekordnú stratu zmeniť preplácanie liečby pre ľudí s ochoreniami zraku. Ministerstvu zdravotníctva predložila návrh na zmenu predpisovania dvoch liekov na degeneráciu makuly a makulárny edém, liečba by sa tak skrátila a pacienti by sa k nej dostali neskôr.

Návrh ešte nebol schválený

Návrh štátnej poisťovne musí ešte schváliť ministerstvo zdravotníctva, ktoré je jej stopercentným akcionárom. Zrejme však nebude tak striktný, ako zo začiatku tvrdila poisťovňa. Po kritike v médiách totiž došlo k zmene v rétorike.

"Išlo o nešťastnú formuláciu tetovanie a piercing boli uvedené len ako možné príklady rizikového správania sa, ale nie ako kategória ľudí, ktorí by mali mať obmedzenú liečbu. To znamená ľudí, ktorí majú piercing a tetovanie by sa to nemalo dotknúť," uviedla pred pár dňami pre televíziu Markíza hovorkyňa VšZP Petra Balážová.

 

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Obľúbené témy

Poisťovňa, Robert Fico

Naposledy navštívené

Obchodný, živnostenský register, ponuky práce