Ženám sa najlepšie podniká na Novom Zélande, v Kanade a USA

Roland Regely | rubrika: Článok | 8. 3. 2017
Najnovšia štúdia spoločnosti Mastercard o podnikaní žien v rôznych krajinách zistila, že v Európe sú k podnikaniu žien najústretovejší vo Švédsku, v Belgicku a vo Veľkej Británii.
Ženám sa najlepšie podniká na Novom Zélande, v Kanade a USA

Zdroj: Shutterstock

Ženy majú vôbec najlepšie podmienky na podnikanie na Novom Zélande, v Kanade a v Spojených štátoch, zistila štúdia spoločnosti Mastercard o podnikaní žien v rôznych krajinách (Index of Women Entrepreneurs). V Európe sú k podnikaniu žien najústretovejší vo Švédsku, v Belgicku a vo Veľkej Británii. Susedná Česká republika skončila v poradí na 35. mieste z celkovo 54 hodnotených krajín.

Na popredných miestach zoznamu sa objavujú krajiny s rozvinutými ekonomikami. Podmienky, ktoré ženám pomáhajú presadiť sa pri vlastníctve firiem, sú v týchto krajinách na najvyššej úrovni. K takýmto podmienkam patria napríklad silné komunity malých a stredných podnikov, vysoká úroveň dozoru nad podnikateľským prostredím a jednoduchosť v podnikaní všeobecne.

Mastercard Index of Women Entrepreneurs: 10 krajín s najlepšími podmienkami podpory a príležitosťami pre ženy v podnikaní:

  1. Nový Zéland - 74,4
  2. Kanada - 72,4
  3. USA - 69,9
  4. Švédsko - 69,6
  5. Singapur - 69,5
  6. Belgicko - 69,0
  7. Austrália - 68,5
  8. Filipíny - 68,4
  9. Veľká Británia - 67,9
  10. Thajsko - 67,5

Oproti tomu krajiny s nízkopríjmovými ekonomikami, ako sú napríklad Uganda (34,8 percenta), Bangladéš (31,6 percenta) či Vietnam (31,4 percenta), vykazujú najvyššie podiely žien podnikateliek. Vo väčšine prípadov sú však podnikateľkami skôr z nutnosti než z túžby využiť obchodné príležitosti, ktoré sa im ponúkajú.

Ženy podľa štúdie často do podnikania vstupujú skôr z nutnosti a odhodlania. Avšak pre konečný úspech firiem vo vlastníctve žien má zásadný význam úroveň podpory, ktorá sa im dostáva, napríklad v podobe prístupu k finančným službám a existencie alebo neexistencie prekážok v podnikaní. "Čím je v danej krajine menej prekážok v podnikaní, tým väčšia je šanca, že sa ženy do podnikania pustia. Okrem týchto bariér sa začínajúce podnikateľky často stretávajú s kultúrnymi predsudkami a s nedostatkom príležitostí na vlastný rozvoj. Platí preto, že čím je spoločnosť vyspelejšia, tým v nej pracuje viac úspešných žien - podnikateliek," komentuje štúdiu marketingová manažérka Mastercard pre Slovensko a Českú republiku Martina Piskorová.

Metodológia: Štúdia Mastercard Index of Women Entrepreneurs sa zaoberá schopnosťou žien využívať pri podnikaní príležitosti, ktoré sú im k dispozícii vďaka existencii rôznych podporných okolností v prostredí ich pôsobnosti. Výstupy štúdie predstavujú vážený súčet troch komponentov: 1) výsledky podpory žien (vyjadruje mieru predsudkov voči ženám v zamestnaní, na pozíciách vedúcich osôb politiky a biznisu a finančnú silu a záujem o podnikanie medzi ženami), 2) vedomostné aktíva a finančné aktíva (miera dostupnosti základných finančných služieb, pokročilého vzdelania a podpory pre malé a stredné podniky) a 3) podmienky podporujúce podnikanie (celkové vnímanie možných ťažkostí spojených s podnikaním v mieste pôsobenia, úroveň kvality dohľadu, vnímanie úrovne bezpečnosti ženami a kultúrne vnímanie vplyvu žien na finančnú situáciu domácnosti). Pre štúdiu bolo použitých 12 hlavných a 25 čiastkových ukazovateľov na posúdenie odlišností vo vyššie popísaných troch komponentoch. Výskum prebiehal v 54 krajinách v Ázii a Tichomorí, na Strednom Východe, v Afrike, Severnej Amerike, Latinskej Amerike a Európe a zahrnul 78,6 percenta pracujúcich žien na svete.

  • Čo vedie ženy k podnikaniu v rozvíjajúcich sa ekonomikách? Odhodlanie. Medzi prvých desať krajín, čo do podielu žien, sa medzi vlastníkov obchodných firiem celkovo dostali Uganda (34,8 percenta), Bangladéš (31,6 percenta), Vietnam (31,4 percenta) a Čína (30,9 percenta). V týchto krajinách ženy ťažia z príležitostí na podnikanie, ktoré nevyhnutne nevyžadujú vedomosti či inovatívne aktíva.
  • Úspešné firmy samozrejme nežijú len z odhodlania. Aby ženy mohli podnikať, potrebujú zodpovedajúce podmienky, ako je prístup k finančným službám a produktom, nízka miera ťažkostí v prevádzkovaní firmy, silná podpora pre malé a stredné podniky a úroveň kvality dohľadu. Tieto podmienky sú na vysokej úrovni v krajinách ako Nový Zéland, Kanada, USA, Švédsko alebo Singapur, ktoré tak obsadili popredné miesta rebríčku.
  • V krajinách, ktoré v rebríčku dosiahli nízke hodnotenie, ako napríklad India (41,7 bodov; 49. miesto), Saudská Arábia (37,2; 52. miesto) či Egypt (34,0; 53. miesto), prevládajú kultúrne predsudky voči ženám, ktoré tak významne podkopávajú ich možnosti dosiahnuť vedúce pozície a využívať príležitosti na podnikanie.
  • Podľa štúdie patrí k najväčším prekážkam v podnikaní žien nedostatok finančných zdrojov/kapitálu k rozbehu podniku, regulátorne obmedzenia a inštitucionálne nedostatky, nízka úroveň sebadôvery a nedostatočné vzdelanie. Takmer vo všetkých 54 krajinách zahrnutých do štúdie existuje aspoň jedna z týchto prekážok, ktoré stoja v ceste väčšiemu rozšíreniu vlastníctva firiem medzi ženami.

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Dopláca Slovensko na pomoc Ukrajincom? Vláda ukázala prekvapivé čísla

30. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Dopláca Slovensko na pomoc Ukrajincom? Vláda ukázala prekvapivé čísla

Aktuálne údaje z vládneho materiálu ukazujú, že Slovensko na pomoci Ukrajine nielenže nestráca, ale v konečnom dôsledku profituje. Preplácanie výdavkov z európskych zdrojov a rastúce... celý článok

Prichádza zvýšenie štátnych poplatkov, niektoré sa až zdvojnásobia

28. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Prichádza zvýšenie štátnych poplatkov, niektoré sa až zdvojnásobia

Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky pripravuje zásadnú zmenu, ktorá ovplyvní všetkých účastníkov trestných konaní. Od 1. mája 2025 sa paušálne sumy trov trestného konania... celý článok

Transakčná daň je nateraz nezrušiteľná. Čoskoro príde ďalšia konsolidácia a bude to bolieť

27. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Transakčná daň je nateraz nezrušiteľná. Čoskoro príde ďalšia konsolidácia a bude to bolieť

Transkčná daň sa rušiť nebude, ale môže sa vylepšiť. Slováci budú musieť strpieť 'dalšiu konsolidáciu. Premiér Robert Fico a minister financií Ladislav Kamenický na tlačovej besede... celý článok

Najlepšie bankovky roka. Ktorá sa vám páči najviac? Eurá sú oproti nim škaredé

25. 4. 2025 | Gabriel Pleska

Najlepšie bankovky roka. Ktorá sa vám páči najviac? Eurá sú oproti nim škaredé

Zo zhruba stovky bankoviek, ktoré boli vlani novo vydané, vybrali členovia Medzinárodnej spoločnosti pre bankovky dvadsaťjeden najlepších. Pozrite si, ktoré z nich sa stali Svetovou... celý článok

Zrušiť sviatky, skrátiť prázdniny aj 13.dôchodky. Odborníci bijú na poplach, so Slovenskom je zle

25. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Zrušiť sviatky, skrátiť prázdniny aj 13.dôchodky. Odborníci bijú na poplach, so Slovenskom je zle

Slovensko sa ocitá v nezávideniahodnej situácii, keď sa nachádza medzi krajinami s najvyššími deficitmi a rýchlo rastúcim verejným dlhom. Analytici z Dát bez pátosu označujú túto situáciu... celý článok