Rakúsko zvýhodní zamestnávanie svojich občanov pred ostatnými z EÚ

Roland Regely | rubrika: Článok | 15. 3. 2017
Náš západný sused bojuje s vyššou nezamestnanosťou, po novom chce zvýhodňovať pri príjme do zamestnania svojich občanov voči ostatným z EÚ.
Rakúsko zvýhodní zamestnávanie svojich občanov pred ostatnými z EÚ

Zdroj: Shutterstock

Podľa zákonov platných na území Európskej únie v súčasnosti platí tzv. spoločný trh práce. To znamená, že občania všetkých krajín patriacich do Európskej únie majú rovnaké práva v oblasti zamestnania sa v ktorejkoľvek z krajín EÚ. V Rakúsku sa ale ozývajú hlasy pravicovej Strany slobody, ktorá zvíťazila vo voľbách a tie hovoria o tom, že by krajina mala začať uprednostňovať svojich občanov pred ostatnými z Európskej únie.

Cudzinec iba v tom prípade, že nebude iný vhodný kandidát

Najostrejšie zo všetkých kritizoval súčasnú situáciu sociálny demokrat Kern. Obvinil nepriamo aj Slovensko, keď uviedol, že krajiny z východu Európskej únie z "exportujú nezamestnanosť do Rakúska" a chcel by docieliť, aby zamestnávatelia uprednostňovali rakúskych kandidátov.

Podľa politika by mali byť prijatí do zamestnania v prvom rade domáci kandidáti. "To znamená, že len pokiaľ nie je žiadny vhodný kandidát v krajine, môže byť daná možnosť prijať bez obmedzení nových zamestnancov zo zahraničia", povedal Kern.

Plánujú 200-tisíc nových miest

Európski politológovia považujú tento krok za pokus o zastavenie naberajúcej popularity rakúskej Strany slobody FPÖ, ktorá získala v Rakúsku podporu kvôli kritickým vyjadreniam o nezamestnanosti a imigrácii.

Rakúsky kancelár ďalej uviedol, že vďaka verejným investíciám bude v krajine vytvorených 200-tisíc nových pracovných miest a do roku 2020 bude nezamestnanosť v krajine eliminovaná.

Len pripomenieme, že sociálni demokrati majú dnes v Rakúsku približne rovnakú podporu ako na Slovensku vládna strana Smer-SD. Približne 27% voličov.

Zvýhodňovanie sa už začalo

Ďalšou novinkou, ktorá nepoteší Slovákov je nový rakúsky zákon o minimálnej mzde. Z nového zákona totiž vyplýva, že slovenskému vodičovi pracujúcemu pre slovenského prepravcu musí byť na rakúskom území vyplácaná tunajšia minimálna mzda, zároveň musí mať pri sebe pracovnú zmluvu, doklady o mzde či formulár A1 zo Sociálnej poisťovne, všetko preložené do nemčiny.

Združenie cestných dopravcov ČESMAD Slovakia prednedávnom informovalo, že to výrazne deformuje európsky dopravný trh. Rakúsko sa tak pridalo k novodobému európskemu trendu, ktorý podľa dopravcov porušuje základné princípy voľného trhu podľa vzoru Nemecka a Francúzska.

Tak isto podľa združenia nepriamo korešponduje s vyjadrením rakúskeho spolkového kancelára Christiana Kerna, ktorý vyhlásil, že rakúske spoločnosti by mali uprednostniť pri zamestnávaní samotných Rakúšanov pred cudzincami z krajín EÚ.

Ako bude novinka vyzerať v praxi

Z novinky v zákone vyplýva, že slovenskému vodičovi pracujúcemu pre slovenskú dopravnú spoločnosť musí byť za výkon práce na rakúskom území vyplácaná tunajšia minimálna mzda, ktorá je v súčasnosti neporovnateľne vyššia ako na Slovensku. Dodáme, že Rakúsko je jedným z trojice najčastejších cieľov, kam smerujú slovenské kamióny a autobusy. Vodič musí byť pred každou cestou registrovaný na špeciálnom tlačive a musí mať pri sebe pracovnú zmluvu, doklady o mzde či formulár A1 zo Sociálnej poisťovne, všetko preložené do nemčiny.

Podajú podnet na Európsku komisiu

Slovenský poslanec Európskeho parlamentu a člen výboru pre vnútorný trh a ochranu spotrebiteľa Ivan Štefanec (EĽS) sa vo veci medializovaného šikanovania slovenských vodičov nákladných vozidiel v Rakúsku obráti s podnetom na Európsku komisiu.

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Dopláca Slovensko na pomoc Ukrajincom? Vláda ukázala prekvapivé čísla

30. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Dopláca Slovensko na pomoc Ukrajincom? Vláda ukázala prekvapivé čísla

Aktuálne údaje z vládneho materiálu ukazujú, že Slovensko na pomoci Ukrajine nielenže nestráca, ale v konečnom dôsledku profituje. Preplácanie výdavkov z európskych zdrojov a rastúce... celý článok

Prichádza zvýšenie štátnych poplatkov, niektoré sa až zdvojnásobia

28. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Prichádza zvýšenie štátnych poplatkov, niektoré sa až zdvojnásobia

Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky pripravuje zásadnú zmenu, ktorá ovplyvní všetkých účastníkov trestných konaní. Od 1. mája 2025 sa paušálne sumy trov trestného konania... celý článok

Transakčná daň je nateraz nezrušiteľná. Čoskoro príde ďalšia konsolidácia a bude to bolieť

27. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Transakčná daň je nateraz nezrušiteľná. Čoskoro príde ďalšia konsolidácia a bude to bolieť

Transkčná daň sa rušiť nebude, ale môže sa vylepšiť. Slováci budú musieť strpieť 'dalšiu konsolidáciu. Premiér Robert Fico a minister financií Ladislav Kamenický na tlačovej besede... celý článok

Najlepšie bankovky roka. Ktorá sa vám páči najviac? Eurá sú oproti nim škaredé

25. 4. 2025 | Gabriel Pleska

Najlepšie bankovky roka. Ktorá sa vám páči najviac? Eurá sú oproti nim škaredé

Zo zhruba stovky bankoviek, ktoré boli vlani novo vydané, vybrali členovia Medzinárodnej spoločnosti pre bankovky dvadsaťjeden najlepších. Pozrite si, ktoré z nich sa stali Svetovou... celý článok

Zrušiť sviatky, skrátiť prázdniny aj 13.dôchodky. Odborníci bijú na poplach, so Slovenskom je zle

25. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Zrušiť sviatky, skrátiť prázdniny aj 13.dôchodky. Odborníci bijú na poplach, so Slovenskom je zle

Slovensko sa ocitá v nezávideniahodnej situácii, keď sa nachádza medzi krajinami s najvyššími deficitmi a rýchlo rastúcim verejným dlhom. Analytici z Dát bez pátosu označujú túto situáciu... celý článok