Ako neplatiť daňovú licenciu

Roland Regely | rubrika: Článok | 16. 1. 2017
Či už je vaša eseročka aktívna alebo neaktívna, aj v roku 2016 budete musieť zaplatiť daňovú licenciu. V určitých prípadoch ste ale od platenia licencie oslobodení - prečítajte si kedy.
Ako neplatiť daňovú licenciu

Zdroj: Shutterstock

Na úvod je dôležité povedať, že jediný spôsob, ktorý vám umožní vyhnúť sa plateniu daňovej licencie je podať návrh na zrušenie firmy. Ukončiť podnikanie eseročky možno jedným zo štyroch spôsobov.

Ako zrušiť eseročku a neplatiť daňovú licenciu

  • firmu predať
  • firmu zlikvidovať
  • zlúčiť firmu s inou firmou
  • podať návrh na zrušenie spoločnosti

Tip č. 1: Predať firmu

Odpredaj firmy je ideálno možnosťou ako sa zbaviť platenia daňovej licencie. Je rýchly a v prípade, že nájdete zaujímavého kupujúceho či už priamo alebo štandardne prostredníctvom profesionálnej spoločnosti, na predaji firmy ešte aj zarobíte. Zaujímavé to môže byť najmä vtedy, ak ste platcom DPH a máte zaujímavé straty z minulých období alebo vysoké zisky.

Daňovú licenciu už automaticky bude platiť nový majiteľ a z hľadiska strát a ziskov sa mu oplatí zaplatiť daňovú licenciu. Predaj viete uskutočniť do jedného mesiaca, prepis v obchodnom registri trvá len dva týždne. To sa ale udeje len za predpokladu, že firma je čistá, bez záväzkov, nemá žiaden majetok a minimum účtovných dokladov. Firma, ktorá nie je platcom DPH je na 99% nepredajná.

 

Tip č. 2: Likvidácia firmy

Toto je štatisticky najčastejšie využívaná možnosť, ako neplatiť daňovú licenciu resp. legálne ukončiť podnikanie. Nevýhodou je, že čím je bližšie ku koncu roka, v ktorom plánuje firmy poslať do likvidácie, tým vyššia bude alikvótna čiastka z daňovej licencie, ktorú budete musieť zaplatiť. Likvidácia menšej spoločnosti môže trvať aj polroka, dôležitý je dátum v ktorom spoločnosť vstúpila do likvidácie.

Ukončenie podnikania formou likvidácie stojí 498 eur. K tejto sume je potrebné pripočítať aj alikvótnu čiastku daňovej licencie. Ide o pomerne komplikovaný proces a na likvidáciu je potrebný súhlas správcu dane. Je to ale zároveň komplexný spôsob ako ukončiť podnikanie.

Tip. č. 3: Zlúčenie firmy s inou

Zlúčenie firmy s inou spoločnosťou využívajú najmä väčšie podniky. Po právnej stránke je ale v poriadku aj situácia, kedy sa zlúčia menšie firmy, a to aj v prípade, že majú dlhy voči iným spoločnostiam alebo štátnym inštitúciám.

Túto formu využívajú najmä problémové spoločnosti. Do kariet im hrá najmä krátky proces vybavenia. Zlúčenie firmy totiž stihnete vybaviť do jedného týždňa a nepotrebujete k nemu ani súhlas správcu dane. Pri fúzii spoločností má nová nástupnícka spoločnosť povinnosť uhradiť alikvotnú časť daňovej licencie sfúzovaných firiem.

Nevýhodou je, že len ťažko nájdete obchodného partnera, ktorý pôjde do fúzie s firmou, ktorá je zadĺžená alebo nezaujímavá.

Tip č. 4: Návrh na zrušenie spoločnosti

Podnet na vymazanie firmy ex offo si vyžaduje zo strany spoločníkov či konateľov minimum energie a súčinnosti, pretože po podaní podnetu celý proces výmazu spoločnosti z obchodného registra zabezpečuje súd (štát).

Veľkou nevýhodou je, že tento proces môže trvať roky. Hlavnou nevýhodou tohto spôsobu ukončenia podnikania je, že neovplyvňuje platbu daňovej licencie. Nie je teda dôležité kedy podáte podnet na výmaz firmy, ale kedy bude spoločnosť vymazaná z obchodného registra. Daňovú licenciu totiž budete platiť až dovtedy, kým je firma zapísaná v obchodnom registri.

Ide o najjednoduchší spôsob, celý proces totiž zastrešuje štát.

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Dopláca Slovensko na pomoc Ukrajincom? Vláda ukázala prekvapivé čísla

30. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Dopláca Slovensko na pomoc Ukrajincom? Vláda ukázala prekvapivé čísla

Aktuálne údaje z vládneho materiálu ukazujú, že Slovensko na pomoci Ukrajine nielenže nestráca, ale v konečnom dôsledku profituje. Preplácanie výdavkov z európskych zdrojov a rastúce... celý článok

Prichádza zvýšenie štátnych poplatkov, niektoré sa až zdvojnásobia

28. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Prichádza zvýšenie štátnych poplatkov, niektoré sa až zdvojnásobia

Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky pripravuje zásadnú zmenu, ktorá ovplyvní všetkých účastníkov trestných konaní. Od 1. mája 2025 sa paušálne sumy trov trestného konania... celý článok

Transakčná daň je nateraz nezrušiteľná. Čoskoro príde ďalšia konsolidácia a bude to bolieť

27. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Transakčná daň je nateraz nezrušiteľná. Čoskoro príde ďalšia konsolidácia a bude to bolieť

Transkčná daň sa rušiť nebude, ale môže sa vylepšiť. Slováci budú musieť strpieť 'dalšiu konsolidáciu. Premiér Robert Fico a minister financií Ladislav Kamenický na tlačovej besede... celý článok

Najlepšie bankovky roka. Ktorá sa vám páči najviac? Eurá sú oproti nim škaredé

25. 4. 2025 | Gabriel Pleska

Najlepšie bankovky roka. Ktorá sa vám páči najviac? Eurá sú oproti nim škaredé

Zo zhruba stovky bankoviek, ktoré boli vlani novo vydané, vybrali členovia Medzinárodnej spoločnosti pre bankovky dvadsaťjeden najlepších. Pozrite si, ktoré z nich sa stali Svetovou... celý článok

Zrušiť sviatky, skrátiť prázdniny aj 13.dôchodky. Odborníci bijú na poplach, so Slovenskom je zle

25. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Zrušiť sviatky, skrátiť prázdniny aj 13.dôchodky. Odborníci bijú na poplach, so Slovenskom je zle

Slovensko sa ocitá v nezávideniahodnej situácii, keď sa nachádza medzi krajinami s najvyššími deficitmi a rýchlo rastúcim verejným dlhom. Analytici z Dát bez pátosu označujú túto situáciu... celý článok