Ako štát podporuje študentov: sociálne štipendium pre študentov vysokých škôl

Roland Regely | rubrika: Článok | 12. 9. 2016
Ste študentom vysokej školy na Slovensku? Alebo sa na štúdium ešte len pripravujete? Pozrite si, ako sa môžete uchádzať o sociálne štipendium, resp. podporu od štátu k vášmu štúdiu.
Ako štát podporuje študentov: sociálne štipendium pre študentov vysokých škôl

Zdroj: Shutterstock

Sociálne štipendium poskytuje štát študentom denného štúdia I. a II. stupňa štúdia na ktorejkoľvek vysokej škole so sídlom na Slovensku. Podmienky určuje ministerstvo školstva a sú rovnaké na všetkých vysokých školách.

Sociálne štipendium je teda vyplácané študentom vysokých škôl, ktorí pochádzajú z menej majetných rodín alebo ich príjem k životnému minimu. Vysoké školy môžu udeliť štipendium aj z vlastných finančných zdrojov, ale aj tie spadajú pod výdavky verejnej správy.

Posudzuje sa študent aj rodičia

Výška sociálneho štipendia teda závisí aj od príjmu rodinných príslušníkov, ktorí su posudzovaní spoločne so študentom. Posudzuje sa vždy aktálna situácia v čase podania žiadosti. Ak je štipendium priznané, vypláca sa v mesačných čiastkach od mesiaca v ktorom bola žiadosť podaná. Spätné vyplatenie štipendia nie je možné.

Sociálne štipendium v číslach

  • Minimálna výška štipendia je 10 eur
  • Škola je vzdialená od miesta trvalého bydliska menej než 30 km, maximálne 230 eur
  • Škola je vzdialená od miesta trvalého bydliska viac než 30 km, maximálne 275 eur

Nárok na sociálne štipendium majú študenti, ktorí splnia tieto podmienky

Sociálne štipendium možno získať len v prípade, že študent je študentom prvého alebo druhého stupňa vysokoškolského štúdia DENNOU formou na škole so sídlom na Slovensku. Priznanie štipendia nie je vekovo ohraničené, možno ho získať aj po uplynutí veku 26 rokov.

Študent nemá vysokoškolský titul. Ak študento dosiahol vysokoškolské vzdelanie v práve študovanom stupni štúdiu, už nemá nárok na štipendium v uvedenom roku. Ak teda študent získa štipendium v prvom stupni štúdiu a získal titul Bc., najbližšie môže o štipendium požiadať až počas štúdia na druhom stupni. Študent ktorý získa titul v druhom stupni, už celkovo stratil nárok na získanie štipendia.

Štipendium možno získať iba v prípade, že študent neprekročí štandardnú dĺžku štúdia - napríklad štúdium na prvom stupni neprekročí tri roky. Upozornenie: prekročenie štandardnej dĺžky štúdia pre účely sociálneho štipendia sa počíta úplne inak ako pre účely platenia školného.

Sociálne štipendium je podmienené trvalým pobytom na Slovensku, štátne občianstvo môže mať študent pokojne aj maďarské, alebo iné.

Sociálne štipendium môže byť priznané iba tým študentom, ktorých rodinné príjmy sa približujú sumám životného minima. Suma životného minima sa už tretí rok po sebe nemení. Od 1.júla 2016 zostáva v rovnakej výške v akej bola nastavená v roku 2013. Prvá plnoletá osoba - 198,09 eur/mesačne, ďalšia plnoletá osoba - 138,19 eur/mesačne, nezaopatrené dieťa alebo neplnoleté dieťa - 90,42 eur/mesačne. Posudzovať sa môžu rodičia študenta, súrodenci, manžel, príp. vlastné deti. Rodič sa neposudzuje len v prípade, že súd určil vyživovaciu povinnosť voči študentovi ešte pred prvým nástupom na vysokú školu

Písomnú žiadosť o sociálne štipendium je potrebné podať u študijného referenta na fakulte študenta. Žiadosť možno podať kedykoľvek počas akademického roka, od septembra až do júna. Zložitosť postupu závisí od dokladov, ktoré si študijný referent vypýta. Pri každom prípade sa postupuje individuálne, preto nemožno presne povedať, aké doklady bude študent pri posudzovaní potrebovať.

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Dopláca Slovensko na pomoc Ukrajincom? Vláda ukázala prekvapivé čísla

30. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Dopláca Slovensko na pomoc Ukrajincom? Vláda ukázala prekvapivé čísla

Aktuálne údaje z vládneho materiálu ukazujú, že Slovensko na pomoci Ukrajine nielenže nestráca, ale v konečnom dôsledku profituje. Preplácanie výdavkov z európskych zdrojov a rastúce... celý článok

Prichádza zvýšenie štátnych poplatkov, niektoré sa až zdvojnásobia

28. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Prichádza zvýšenie štátnych poplatkov, niektoré sa až zdvojnásobia

Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky pripravuje zásadnú zmenu, ktorá ovplyvní všetkých účastníkov trestných konaní. Od 1. mája 2025 sa paušálne sumy trov trestného konania... celý článok

Transakčná daň je nateraz nezrušiteľná. Čoskoro príde ďalšia konsolidácia a bude to bolieť

27. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Transakčná daň je nateraz nezrušiteľná. Čoskoro príde ďalšia konsolidácia a bude to bolieť

Transkčná daň sa rušiť nebude, ale môže sa vylepšiť. Slováci budú musieť strpieť 'dalšiu konsolidáciu. Premiér Robert Fico a minister financií Ladislav Kamenický na tlačovej besede... celý článok

Najlepšie bankovky roka. Ktorá sa vám páči najviac? Eurá sú oproti nim škaredé

25. 4. 2025 | Gabriel Pleska

Najlepšie bankovky roka. Ktorá sa vám páči najviac? Eurá sú oproti nim škaredé

Zo zhruba stovky bankoviek, ktoré boli vlani novo vydané, vybrali členovia Medzinárodnej spoločnosti pre bankovky dvadsaťjeden najlepších. Pozrite si, ktoré z nich sa stali Svetovou... celý článok

Zrušiť sviatky, skrátiť prázdniny aj 13.dôchodky. Odborníci bijú na poplach, so Slovenskom je zle

25. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Zrušiť sviatky, skrátiť prázdniny aj 13.dôchodky. Odborníci bijú na poplach, so Slovenskom je zle

Slovensko sa ocitá v nezávideniahodnej situácii, keď sa nachádza medzi krajinami s najvyššími deficitmi a rýchlo rastúcim verejným dlhom. Analytici z Dát bez pátosu označujú túto situáciu... celý článok