O dôchodkoch koluje medzi ľuďmi množstvo poloprávd, ktoré sa najmä na sociálnych sieťach šíria ako lavína a mätú tých, ktorí si chcú spraviť jasno v tom, čo ich čaká, keď raz odídu z práce a začnú poberať penziu. Mnohí si napríklad myslia, že na dôchodok stačí odpracovať 15 rokov alebo že aj ten, kto nikdy nepracoval, dostane peniaze od štátu. Sociálna poisťovňa preto pripravila jasné vysvetlenia k najčastejším mýtom, ktoré medzi ľuďmi pretrvávajú, a my vám ich prinášame spolu s praktickými detailmi.
MÝTUS č. 1: Dôchodok mi Sociálna poisťovňa vyráta z odvodov z mojich príjmov za posledných 10 rokov pred dôchodkom.
Realita: Nie je to tak. Sociálna poisťovňa hodnotí celé vaše obdobie dôchodkového poistenia, nie iba poslednú dekádu.
MÝTUS č. 2: Tí, čo celý život nepracovali, majú dôchodok. Je to nespravodlivé. Ja som pracoval a mám ho nízky.
Realita: Nie je to tak. Na dôchodok je nutné mať odpracovaných a odvádzaných minimálne 15 rokov. Suma takéhoto dôchodku býva veľmi nízka, pretože systém funguje na zásade zásluhovosti: čím dlhšie a viac platíte poistné, tým vyšší je váš dôchodok.
MÝTUS č. 3: Stačí mi odpracovať 15 rokov a od štátu získam nárok aspoň na minimálny dôchodok.
Realita: Nie je to tak. Na minimálny dôchodok potrebujete získať aspoň 30 rokov kvalifikovaného dôchodkového poistenia. Nie každé obdobie poistenia sa do tohto počtu započítava.
MÝTUS č. 4: Sused v rovnakom veku, ktorý v rovnakej firme na rovnakej pozícii odpracoval rovnaký počet rokov ako ja, má dôchodok vyšší. Je to nespravodlivé.
Realita: Nie je to tak. Výška dôchodku je individuálna. Ovlplyvňuje ju aj obdobie nezamestnanosti po roku 2003, rodičovská dovolenka, práceneschopnosť, druhý pilier či práca po dovŕšení dôchodkového veku.
MÝTUS č. 5: Ak som nezamestnaný a zaevidovaný na úrade práce, toto obdobie sa mi započítava do dôchodku.
Realita: Nie je to tak. Obdobie evidencie na úrade práce po roku 2003 sa do dôchodku nezapočítava. Štát za nezamestnaného platí iba zdravotné poistenie, nie dôchodkové. Ak ste boli nezamestnaný pred rokom 2001, celé obdobie sa ráta. Medzi rokmi 2001 až 2003 sa započítava len vtedy, keď ste poberali podporu v nezamestnanosti.
MÝTUS č. 6: Poberateľovi predčasného starobného dôchodku, keď dovŕši dôchodkový vek, sa vrátia stiahnuté percentá z dôchodku.
Realita: Nie je to tak. Po dovŕšení dôchodkového veku sa dôchodok iba premení na starobný a ďalej sa zvyšuje už len každoročnou valorizáciou. Percentá sa vrátia iba tomu, komu bola výplata predčasného dôchodku medzičasom zastavená, lebo začal pracovať.
MÝTUS č. 7: Poberateľ predčasného starobného dôchodku, keď dovŕši dôchodkový vek, dostane nové rozhodnutie.
Realita: Nie je to tak. Nové rozhodnutie sa nevydáva. V pôvodnom rozhodnutí je už uvedené, kedy dosiahnete dôchodkový vek.
MÝTUS č. 8: Invalidný dôchodca už nesmie pracovať.
Realita: Nie je to tak. Invalidný dôchodca, ak mu to zdravotný stav dovoľuje, môže pracovať neobmedzene, bez ohľadu na druh zmluvy, počet hodín či výšku zárobku.
MÝTUS č. 9: Sirota nesmie pracovať.
Realita: Nie je to tak. Sirotský dôchodok patrí nezaopatrenému dieťaťu a zamestnanie na tom nič nemení.
MÝTUS č. 10: Sirota, keď sa vydá alebo porodí dieťa alebo sa odsťahuje od rodiča, nemá nárok na sirotský dôchodok.
Realita: Nie je to tak. Nárok na sirotský dôchodok nezaniká, pokiaľ ste stále nezaopatreným dieťaťom, aj keď sa vydáte, porodíte alebo sa odsťahujete.
MÝTUS č. 11: Dôchodky sa vyplácajú pozadu ako mzda, teda napríklad za január dostanem dôchodok vo februári.
Realita: Nie je to tak. Dôchodok sa vypláca vopred v kalendárnom mesiaci, za ktorý patrí, v určený deň.
Redakcia
Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.