3 piliere na dôchodku nemusia stačiť. Slováci môžu využiť PEPP

Ivana Sladkovská | rubrika: Článok | 13. 5. 2025
PEPP, známy ako celoeurópsky osobný dôchodkový produkt, bol predstavený v roku 2019 a od roku 2022 je k dispozícii v krajinách, ktoré ho zahrnuli do legislatívy, vrátane Slovenska. Tento dobrovoľný dôchodkový produkt je prístupný všetkým fyzickým osobám, nezávisle od zamestnania. Jeho hlavnou výhodou je prenositeľnosť – ak sa presťahujete do inej krajiny EÚ, môžete pokračovať v sporení bez zmeny podmienok.
3 piliere na dôchodku nemusia stačiť. Slováci môžu využiť PEPP

Zdroj: DALL·E/IvanaS

Už dlho sa hovorí o potrebe individuálneho sporenia na dôchodok, pretože pri súčasnej demografii Slovákom nebude stačiť prvý pilier a je otázne, či im ich potreby na dôchodku vykryje druhý, či tretí pilier. Slováci teda môžu využiť ešte neoficiálny „štvrtý pilier“, teda individuálne sporenie na dôchodok. Jedným zo spôsobov, ako si na dôchodok sporiť, je PEPP – teda celoeurópsky osobný dôchodkový produkt.

Jeho najväčšou výhodou je, že platí v celej EÚ bez ohľadu na to, kde pracujete. V čom teda spočíva PEPP, ako si ho založiť a aké zmeny ho čakajú v blíkej dobe?

Čo je PEPP

PEPP bol oficiálne predstavený v roku 2019 ako dobrovoľný dôchodkový produkt platný v celej EÚ a od roku 2022 sa môže ponúkať v členských štátoch, ktoré si ho zaradili do legislatívneho rámca. Na úvod bol registrovaný len v štyroch krajinách vrátane Slovenska, Česka, Poľska a Chorvátska. Ako prvá ho začala ponúlať slovenská spoločnosť Finax.

Na rozdiel od známejšieho 3. piliera, PEPP nie je viazaný na pracovný pomer a môžu si ho zriadiť všetky fyzické osoby dobrovoľne bez ohľadu na zamestnanie alebo zamestnávateľa. Výhodou je najmä prenositeľnosť – ak sa občan presťahuje do inej krajiny EÚ, môže si účet ponechať a pokračovať v sporení ďalej bez zmeny podmienok alebo stratenej histórie investovania.

Skladá sa z dvoch hlavných fáz – sporiacej a výplatnej. V prvej fáze klient pravidelne investuje a zhodnocuje svoj majetok prostredníctvom portfólií, ktoré spravuje poskytovateľ s ohľadom na jeho investičný profil a výkonnosť trhu v druhej fáze si môže zvoliť formu výplaty – buď anuitu, jednorazovú sumu, postupné čerpanie alebo kombináciu týchto možností.

Aký bude váš dôchodok? Vypočítajte si to na kalkulačke

Dôchodok podľa európskych pravidiel

Ako uvádza NBS, na PEPP sa vzťahujú prísne pravidlá, ktoré garantujú transparentnosť a bezpečnosť pre klientov poskytovatelia musia dodržiavať cenový strop pre poplatky, využívať techniky zmierňovania rizík a ponúkať klientom jasne zadefinovanú investičnú stratégiu základného produktu. Zároveň musí PEPP reflektovať tzv. ESG kritériá – teda environmentálne, sociálne a riadiace faktory čo znamená, že napríklad investície do zbrojárskeho priemyslu alebo tabaku sú vylúčené

Niektorí odborníci však upozorňujú, že PEPP môže byť pre poskytovateľov až príliš reštriktívny – najmä kvôli limitom na poplatky a zárukám výnosnosti čo brzdí záujem inštitucionálnych investorov o ponúkanie tohto produktu. Európska komisia preto v marci 2025 predstavila stratégiu únie sporenia a investícií, ktorej súčasťou je aj revízia súčasnej legislatívy PEPP plánuje sa zvýšiť počet poskytovateľov, motivovať väčší záujem zo strany občanov a zvážiť aj zavedenie automatického zapisovania do dôchodkových plánov (auto-enrolment). Koncepcia zmien v PEPP by mala byť známa v poslednom štvrťroku 2025.

Slováci nahradili 3. pilier PEPPom

Spoločnosť Finax uvádza, že na Slovensku už PEPP svojim zamestnancom poskytujú známe spoločnosti ako Continental, Packeta, Slovenské elektrárne, ESET, Accenture či Deutsche Telekom, čo naznačuje rastúci záujem zamestnávateľov o moderné dôchodkové produkty. Viacerí zamestnanci podľa Finaxu by uvítali, keby sa ich zamestnávateľ rozhodol presmerovať príspevky z 3. piliera práve do PEPP.

Z pohľadu legislatívy je PEPP upravený priamo nariadením Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2019/1238, doplneným delegovaným nariadením Komisie (EÚ) 2021/473 na Slovensku ho dopĺňa zákon č. 129/2022, ktorý podrobnejšie popisuje podmienky sporenia a výplaty ako aj informačné povinnosti poskytovateľov voči Národnej banke Slovenska.

Pre tých, ktorí premýšľajú nad tým, ako si zabezpečiť dôstojný dôchodok, môže byť PEPP zaujímavou a atraktívnou alternatívou k tradičným produktom poskytuje flexibilitu, prenosnosť, vysokú mieru ochrany a zároveň prináša ekologický a spoločensky zodpovedný prístup k investovaniu navyše ide o produkt vytvorený pre budúcnosť – pre mobilných ľudí, ktorých pracovný aj životný príbeh sa neviaže na jediné miesto v Európe, ale rozprestiera sa naprieč hranicami únie.

Ivana Sladkovská

Autor článku Ivana Sladkovská

Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+2
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Od 1. júla 2025 sa mení dôchodkový vek. Platí to pre tieto ročníky

30. 6. 2025 | Ivana Sladkovská

Od 1. júla 2025 sa mení dôchodkový vek. Platí to pre tieto ročníky

Vek odchodu do dôchodku na Slovensku sa od 1. júla mení a prispôsobuje sa strednej dĺžke dožitia. Pre ľudí narodených v roku 1967 to znamená konkrétne zmeny, ktoré ovplyvnia ich plány... celý článok

Najväčší slovenský dôchodkový mýtus: Na dôchodok si v 1. pilieri v skutočnosti nesporíme

26. 6. 2025 | Ivana Sladkovská

Najväčší slovenský dôchodkový mýtus: Na dôchodok si v 1. pilieri v skutočnosti nesporíme

Prvý pilier dôchodkového systému na Slovensku je často mylne vnímaný ako forma sporenia na dôchodok, no pravda je oveľa zložitejšia. Tento systém funguje na princípe priebežného financovania,... celý článok

Chystáte sa na predčasný dôchodok? Po 1. júli o tom rozhoduje suma 454,70 eura

20. 6. 2025 | Ivana Sladkovská

Chystáte sa na predčasný dôchodok? Po 1. júli o tom rozhoduje suma 454,70 eura

Od 1. júla 2025 sa menia podmienky pre predčasný dôchodok. Sociálna poisťovňa zvýši minimálnu hranicu dôchodku, ktorú musí žiadateľ splniť – z 438,40 na 454,70 eura. Kto podá žiadosť... celý článok

O trinásty dôchodok vás môže pripraviť malá chyba, pozor na dátumy

18. 6. 2025 | Ivana Sladkovská

O trinásty dôchodok vás môže pripraviť malá chyba, pozor na dátumy

Trinásty dôchodok je pre mnohých seniorov vítanou finančnou injekciou pred koncom roka. Nie každý však má na túto dávku automatický nárok. Zákonné podmienky sú jasne dané – a jeden... celý článok

Dáni v 70, Česi po 65. Slováci idú do dôchodku mladí (porovnanie)

17. 6. 2025 | Ivana Sladkovská

Dáni v 70, Česi po 65. Slováci idú do dôchodku mladí (porovnanie)

Porovnajte si dôchodkový vek v jednotlivých krajinách Európy. Odchod do dôchodku v Európe je čoraz viac ovplyvňovaný demografickými zmenami a očakávanou dĺžkou života.