Vyššie dôchodky prídu na účet seniorom už v auguste

Redakcia | rubrika: Článok | 10. 8. 2023
Júl 2023 priniesol slovenským penzistom mimoriadne významné zvýšenie dôchodkov. Ide o reakciu vlády na vysokú dôchodcovskú infláciu z posledného obdobia, ktorá mnohých penzistov prinútila siahnuť do finančných rezerv. Novela zákona bola schválená 23. mája 2023. Po necelých troch mesiacoch sa zmeny začnú prejavovať v praxi prostredníctvom vyšších čiastok, ktoré budú prichádzať dôchodcom na ich účty.
Vyššie dôchodky prídu na účet seniorom už v auguste

Zdroj: Shutterstock

Mimoriadna valorizácia dôchodkov

Dňa 1. júla 2023 došlo k mimoriadnej valorizácii dôchodkov. Sociálna poisťovňa zvýšila výšku dôchodkov o 10,6 %. Aj keď sa suma starobných dôchodkov oficiálne zmenila už v júli, vyplácanie dávok podľa nových pravidiel sa začne až v auguste.

Prechod na novú výšku dôchodkov mohol byť pre mnohých penzistov trochu zmätočný. Hoci sa často spomínal dátum 1. 7. 2023, výplaty za júl zostali na pôvodnej úrovni. Sociálna poisťovňa si však ponechala mesiac júl na prepočítavanie súm a zavádzanie zmien do svojho systému. Penzisti tak vyššie dôchodky spolu s rozhodnutiami o ich novej výške dostanú až v auguste. V augustovom výplatnom termíne bude taktiež spätne vyplatený rozdiel za júl.

„Poberatelia dôchodkov sa nemusia obávať, zvýšená suma dôchodku im bude doplatená spätne od 1. júla 2023 bez ohľadu na to, kedy Sociálna poisťovňa rozhodne o zvýšení sumy dôchodku,“ zdôraznil Martin Kontúr, hovorca Sociálnej poisťovne.

Vyššie minimálne dôchodky

Jednou z noviniek v dôchodkovom systéme od júla 2023 je zvýšenie minimálneho dôchodku. Toto zvýšenie súvisí s novou hodnotou životného minima. Minimálny dôchodok po 30 odpracovaných rokoch je teraz stanovený na 136 % životného minima, čo znamená, že od 1. 7. 2023 sa zvýšil na sumu 365,70 €.

Rozširovanie dolnej hranice dôchodkov môže pre niektorých penzistov znamenať, že teraz budú patriť medzi poberateľov minimálneho dôchodku. Podľa štatistík Sociálnej poisťovne sa do tejto skupiny zaradilo až 4 052 penzistov od 1. júla 2023. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že ich situácia sa zhoršila – z bežného dôchodku sa dostali na minimálny. V skutočnosti je to však presný opak.

Pri prehodnotení sa najprv zvýšil pôvodný dôchodok poberateľa. „Najskôr teda Sociálna poisťovňa zvýšila výšku pôvodného starobného dôchodku o 10,6 % a následne porovnala jeho výšku so stanovenou novou hodnotou minimálneho dôchodku. Poberateľovi bude vyplatená tá suma, ktorá pre neho bude vyššia, a teda výhodnejšia,“ vysvetlil Kontúr.

Valorizácia v číslach

Mimoriadne zvyšovanie dôchodkov odráža hodnotu kumulatívneho medzimesačného rastu dôchodcovskej inflácie. Konkrétne ide o obdobie od júla 2022 do marca 2023. Valorizácia bola nastavená tak, aby kompenzovala nárast cien, ktorý priamo ovplyvňuje penzistov. Výsledkom je posun z priemernej výšky starobného dôchodku z 576 € na 637 €. Penzisti si teda v priemere polepšili o 61 eur mesačne.

Valorizácia z júla 2023 by mala zaťažiť štátny rozpočet sumou približne 530 miliónov eur. S ohľadom na zmeny v dôchodkovom systéme treba počítať s ďalšou takmer pol miliardou eur na začiatku roku 2024. Očakáva sa, že náklady na zvyšovanie dôchodkov sa následne ustália na sume okolo 100 miliónov eur ročne.

Prepočet exekučných zrážok z dôchodku

Od 1. júla 2023 dochádza aj k zmenám v súvislosti s limitom exekučných zrážok zo starobného dôchodku. Konkrétne sumy, ktoré nesmú byť penzistom zrážané z ich mesačnej dávky, sa líšia v závislosti od rôznych faktorov. Tieto faktory zahŕňajú typ pohľadávky a počet detí, na ktoré dôchodca platí výživné. Základná suma, ktorá musí zostať poberateľovi dôchodku po zrážkach exekúcie, predstavuje 140 % životného minima, čo znamená 376,43 € mesačne.

„Vzhľadom na to, že od 1. júla 2023 sa dôchodkové dávky ešte zvyšujú v dôsledku mimoriadnej valorizácie o 10,6 percenta, prepočet exekučných zrážok bude vykonaný po tomto zvýšení,“ komentoval tému exekučných zrážok Kontúr. Samozrejme, každý poberateľ, na ktorého sa tieto zmeny vzťahujú, bude o prepočte zrážanej sumy informovaný písomne. 

Ďalší vývoj dôchodkov

Hoci sa v roku 2023 už dvakrát zvýšila výška starobnej penzie, dôchodky ešte čaká ďalšie kolo zvyšovania. Konkrétne pôjde o ďalší nárast minimálnych dôchodkov. Dôvod bude spojený so schválením zákona o pomoci v hmotnej núdzi, ktorý upravuje podmienky a výšku týchto dávok. Niektorí poberatelia minimálneho starobného dôchodku by sa mohli ocitnúť v hmotnej núdzi, čomu by malo zabrániť práve októbrové zvýšenie minimálnych dôchodkov.

Od 1. októbra 2023 sa preto minimálne starobné dôchodky upravia nasledovne:

  • 145 % zo sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu pri dôchodkovom poistení v rozsahu 30 rokov,
  • +2,5 % za každý ďalší rok dôchodkového poistenia v rozsahu 31 – 39 rokov,
  • +3 % za každý ďalší rok dôchodkového poistenia v rozsahu 40 – 49 rokov,
  • +5 % za každý ďalší rok dôchodkového poistenia v rozsahu 50 – 59 rokov,
  • +7,5 % za každý ďalší rok dôchodkového poistenia v rozsahu 60 a viac rokov.

Po októbrovom zvýšení minimálnych dôchodkov bude nasledovať tradičná novoročná valorizácia starobných dôchodkov k 1. januáru 2024.

Anketa

Zdá sa vám zvyšovanie dôchodkov adekvátne?

Redakcia

Autor článku Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Staňte sa investorom

Chcem vedieť viac

Investujte od 100 EUR s priemerným zhodnotením 12,5 % p.a. Investície sú zabezpečené nehnuteľným majetkom.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+3
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Obľúbené témy

dôchodky

Toto ste už čítali?

Dôchodky idú opäť hore: Kedy dostanete viac a o koľko?

4. 7. 2023 | Redakcia | 1 komentár

Dôchodky idú opäť hore: Kedy dostanete viac a o koľko?

Vo februári tohto roku parlament schválil novelu zákona o sociálnom poistení. Týmto rozhodnutím poslanci opäť zabezpečili rast minimálnych dôchodkov, ktoré boli predtým zmrazené vládou... celý článok

Ako vyzerá rodičovský dôchodok v praxi?

23. 6. 2023 | Daniel Výcha

Ako vyzerá rodičovský dôchodok v praxi?

Dôchodcovia s pracujúcimi deťmi sa dočkali. Sociálna poisťovňa začala v máji vyplácať rodičovské dôchodky. V tomto článku sa pozrieme na to, ako sa zmena v dôchodkovom systéme prejavila... celý článok

Dôchodcovia si od júla prilepšia: Vieme, o koľko dostanete viac

5. 6. 2023 | Redakcia

Dôchodcovia si od júla prilepšia: Vieme, o koľko dostanete viac

Od 1. júla 2023 sa dôchodky slovenských penzistov zvýšia o 10,6 %. Takéto zvýšenie prinesie priemernej starobnej penzii nárast vo výške 61 eur, čo znamená, že sa z aktuálnych 576 eur... celý článok

Vláda schválila ďalší odklad platenia odvodov. Dokedy ich treba zaplatiť?

28. 1. 2022 | Redakcia

Vláda schválila ďalší odklad platenia odvodov. Dokedy ich treba zaplatiť?

S cieľom zmiernenia ekonomických dopadov v dôsledku krízovej situácie, predložil rezort práce úpravu návrhu pre zabezpečenie príjmu rodín v čase pretrvávajúcej pandémie. Splatnosť odvodov... celý článok

Valorizácia a minimálny dôchodok? Štát vypláca penzistovi pre neho výhodnejší dôchodok

21. 1. 2022 | Redakcia

Valorizácia a minimálny dôchodok? Štát vypláca penzistovi pre neho výhodnejší dôchodok

Pri každoročnej valorizácii (zvyšovaní) minimálnych dôchodkov platia osobitné pravidlá. Sociálna poisťovňa nezvyšuje minimálny dôchodok, ktorý penzista poberá, ale pôvodný dôchodok,... celý článok