Ako úspešne začať v novom zamestnaní?

Miriam Tinková | rubrika: Článok | 3. 11. 2009
Nastupujete do nového zamestnania a máte obavy, ako to tam bude „vyzerať“? Premýšľate aké bude Vaše nové pracovné prostredie? Mám niekoľko tipov, na čo sa zamerať pri nástupe do nového zamestnania.
Ako úspešne začať v novom zamestnaní?

Zdroj: Shutterstock

Je logické, že ľudia majú obavy. Zmena prostredia a iný pracovný kolektív predsa vo veľkom narušia pracovné nasadenie. Podľa viacerých portálov v oblasti personalistiky bolo potvrdené, že najčastejšie menia prácu ľudia medzi 25-30 rokom veku. Takisto sa dá toto obdobie prirovnať obdobiu hľadania sa po profesionálnej stránke.

Tipy pre prvé kroky v novom zamestnaní:

  1. Mali by ste poznať presný popis práce a za aké úlohy nesiete zodpovednosť.
  2. Všímajte si  spôsob práce nadriadeného – porozprávajte sa s ním a  všímajte si hneď od začiatku, čo nadriadený vyžaduje a ako sa správa k ostatným. Podľa prvých pár dní by ste mali spoznať, čo vyžaduje a na čo sa zamerať. Preberte s ním očakávania na pracovnú pozíciu, ktorú budete vykonávať.
  3. Pýtajte sa na všetko, čo vám je nejasné – býva zvykom, že v prvých týždňoch alebo mesiacioch človek prechádza cez rôzne školenia, záleží od rozsahu pracovnej náplne. Ujasnite si všetky jednotlivé pracovné postupy.
  4. Firemná kultúra – v každej firme je iná, záleží od veľkosti firmy, ale zároveň od kolektívu. V malých fimách väčšinou panuje rodinná atmosféra, kde každý každého pozná. Vo veľkých firmách je to inak, nemusíte sa stretnúť s priateľským prístupom, ale skôr s neosobnými vzťahmi.
  5. Pýtajte si spätnú väbu na svoju prácu – je to dobré na začiatku, keď sa človek oboznamuje s pracovnou náplňou. Pomôže mu to zlepšiť prístup k práci a zároveň aj efektivnosť.
  6. Sledujte novinky – v istých oblastiach je  to je kľúčový bod pre zlepšenie pracovného nasadenia. Čítajte časopisy a knihy, ktoré poskytujú aktuálne informácie. Snažte sa zlepšovať. Neustále vzdelávanie a aktuálny prehľad zamestnanca je pridanou hodnotou pre zamestnávateľa.
  7. Kooperujte v rámci týmu – tým, ktorý veľmi dobre spolupracuje a prináša výsledky je pre zamestnávateľa neoceniteľný.
  8. Ciele do budúcna – postupom času zamestnanec navrhuje spôsoby riešenia problémov a aj z vlastnej iniciatívy, ako možno zlepšiť isté pracovné procesy. Pokým vám k tomu vedenie dáva možnosti, tak sa uchopte príležitosti a je veľmi pravdepodobné, že za tým bude stáť povýšenie.
  9. Majte vyvážený pracovný a odpočinkový čas – je to dôležité pre udržanie dobrého pracovného nasadenia.

Každý zamestnávateľ je rád, ak má vo svojom pracovnom týme spoľahlivých a loajálnych zamestnancov. Preto je takisto dôležité dodržiavať jasne stanovenú pracovnú dobu, dodržiavanie termínov, precíznosť a pozitívny prístup k práci. Jednotlivé body poukazujú na čo sa sústrediť, pretože nie každá firma má vytvorený jasne stanovený školiaci program pre nových zamestnancov. A potom sa stáva, že v prvých dvoch týždňoch odchádza zamestnanec z práce s hlavou plnou nevyriešných otázok. V každom prípade sa pýtajte a dožadujte sa informácií, ktoré by Vám mohli uľahčiť prácu. A nakoniec po zapracovaní zistíte, že to čo vám na začiatku vadilo a nevedeli ste si na to zvyknúť, je teraz úplne normálna sistuácia.

Každá zmena môže byť pre človeka náročná, a preto je len na vás, ako sa s tým popasujete.

Miriam Tinková

 Ďalšie články autora.

Účet s bonusom až do 60 €

Chcem bonus

Založte si Účet pre zelenší svet online – kvôli prírode aj pre seba! Na 12 mesiacov zadarmo a s podporou enviroprojektov.

Advertisement

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Rodičovský dôchodok sa blíži. Čoskoro sa začne vyplácať po novom

17. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Rodičovský dôchodok sa blíži. Čoskoro sa začne vyplácať po novom

Sociálna poisťovňa čoskoro začne vyplácať rodičovské dôchodky za rok 2024, čo prinesie významnú finančnú podporu pre dôchodcov, ktorí vychovali deti. Tento nový systém prináša viacero... celý článok

Hýčkanie a opatera pre slovenských dôchodcov: Od tohto dátumu si výrazne prilepšia

17. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Hýčkanie a opatera pre slovenských dôchodcov: Od tohto dátumu si výrazne prilepšia

Byť dôchodcom na Slovensku v roku 2024 je ako vyhrať v lotérii. Tým, čo šli do predčasného dôchodku pred viac ako rokom, sa prepočítajú sumy. Od júla ich čaká valorizácia a v decembri... celý článok

PREHĽAD zmien v predčasných dôchodkoch od 15. mája 2024

13. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

PREHĽAD zmien v predčasných dôchodkoch od 15. mája 2024

Od 15. mája 2024 vstupujú do platnosti zmeny v dôchodkovom systéme. Predčasné dôchodky budú pre mnohé mladšie generácie nedostupné. Zároveň sa mení spôsob výpočtu ich výšky.

Prehľad: Týchto dôchodcov štát v roku 2024 zasype peniazmi

10. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Prehľad: Týchto dôchodcov štát v roku 2024 zasype peniazmi

Dôchodcom, ktorí dostávajú štedré penzie, štát ešte pridá. Reč je o výsluhových dôchodkoch, ku ktorým sa pridáva starobná penzia a tučný trinásty dôchodok.

Druhý pilier môže časť Slovákov pripraviť o peniaze. Koho sa to týka?

7. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Druhý pilier môže časť Slovákov pripraviť o peniaze. Koho sa to týka?

Namiesto dôchodku sklamanie. Sporenie v druhom pilieri niektorým Slovákom nielenže neprinieslo lepší dôchodok, ale dokonca im ho znížilo. Niektorým dokonca vzal 2. pilier šancu na odchod... celý článok