Môže slovenská mamička žijúca v zahraničí žiadať o príspevok pri narodení dieťaťa?

Lenka Vyplašilová | rubrika: Článok | 4. 4. 2017
Mnoho slovenských mamičiek pracujúcich v zahraničí rieši s príchodom bábätka otázku nároku na príspevok pri narodení dieťaťa. V ktorom štáte si oň majú požiadať: v mieste trvalého pobytu alebo tam, kde pracujú?
Môže slovenská mamička žijúca v zahraničí žiadať o príspevok pri narodení dieťaťa?

Zdroj: Shutterstock

Slovenka žijúca v zahraničí 

Veľa slovenských mamičiek v zahraničí rieši s príchodom bábätka otázku nároku na peňažné dávky spojené s pôrodom a starostlivosťou o dieťa.

Najmä ak majú trvalý pobyt stále evidovaný na Slovensku. Slovensko v rámci systému sociálnej podpory prispieva rodičom na výdavky spojené s narodením dieťaťa vyplatením jednorazového príspevku pri narodení dieťaťa.

Majú naň ale nárok aj mamičky, ktoré odišli za prácou do zahraničia? V ktorom štáte si o príspevok môžu požiadať: tam kde žijú a pracujú alebo v mieste trvalého pobytu? Zisťovali sme, či môže Slovenka žijúca v zahraničí, avšak stále s trvalým pobytom na území SR, žiadať o vyplatenie príspevku pri narodení dieťaťa.  

Príspevok pri narodení dieťaťa

„Príspevok pri narodení dieťaťa je štátna sociálna dávka, ktorá predstavuje jeden z nástrojov na realizáciu štátnej politiky podpory rodín na území Slovenskej republiky,“ informuje Barbora Petrová z Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny  SR. Oprávnenej osobe vzniká nárok na príspevok, ak má trvalý pobyt a bydlisko na území Slovenska. Čo si ale máme predstaviť pod pojmom bydlisko?

„Bydliskom na účely príspevku pri narodení dieťaťa sa rozumie miesto, kde má oprávnená osoba a dieťa sústredené najdôležitejšie záujmy na základe objektívnych kritérií, ktorými sú najmä dĺžka pobytu, výkon zárobkovej činnosti, povinné verejné zdravotné poistenie, poskytovanie zdravotnej starostlivosti, bývanie s rodinou, návšteva predškolského zariadenia, plnenie povinnej školskej dochádzky,“ vymenúva kritériá Petrová.

V prípadoch, ak zákonná podmienka bydliska na území Slovenskej republiky nie je splnená, nárok na príspevok pri narodení dieťaťa v jeho slovenskej podobe nevzniká. Mamička oň na Slovensku teda môže žiadať len za predpokladu, že tu trvalo žije a má tu sústredené centrum svojich záujmov. 

Dôležité je centrum záujmov

V minulosti mali na pôrodné zo Slovenska nárok všetky mamičky, ktoré mali trvalý pobyt na Slovensku. V súčasnosti ale nevzniká nárok na príspevok mamičkám, ktorých centrum záujmov nie je v SR, ale v zahraničí, avšak nezrušili si na území Slovenska svoj trvalý pobyt. To je prípad mnohých mamičiek, ktoré odišli do za prácou do zahraničia.

„V prípadoch, ak zákonná podmienka bydliska na území Slovenskej republiky nie je splnená, nárok na príspevok pri narodení dieťaťa v jeho slovenskej podobe nevzniká. Teda aj v situáciách, keď matka síce má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky, ale jej bydlisko ako centrum záujmov je v inom štáte,“ informuje Barbora Petrová z ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny. Príspevok mamička s trvalým pobytom na Slovensku dokonca nemusí dostať vôbec. A to v prípade, že v krajine, v ktorej žije a pracuje, obdobný príspevok neexistuje.

„Skutočnosť, že v inom štáte mamičke nárok na príspevok pri narodení dieťaťa alebo obdobnú dávku nevznikol, nezakladá nárok na príspevok pri narodení dieťaťa v Slovenskej republike,“ uzatvára Petrová. 

Ako je to v ČR

V susednej Českej republike sa finančná pomoc štátu na výdavky spojené s narodením dieťaťa nazýva pôrodné a rovnako ako u nás je viazané na trvalý pobyt v krajine. Rozdiel v porovnaní so Slovenskom je v tom, že táto dávka je vyplácaná len rodičom s najnižšími príjmami, a nie plošne všetkým, ako je tomu u nás.

Nárok na pôrodné v Českej republike vzniká, ak sú celkové príjmy rodiny (prípadne samotnej matky s dieťaťom) za uplynulý kvartál nižšie ako 2,7 násobok životného minima. Nárok na pôrodné, ktoré je tak u susedov klasickou sociálnou dávkou, má rodina v prípade, že jej čisté príjmy nepresiahnu čiastku 20 817 Kč (770 eur*). V prípade matky samoživiteľky nesmie príjem presiahnuť 13 176 Kč (488 eur*). Od roku 2015 sa pôrodné v ČR vypláca len na prvé aj druhé dieťa:

  • na prvé dieťa 13 000 Kč (481 eur*)
  • na druhé dieťa 10 000 Kč (370 eur*) 

*Prepočítané kurzom 1 EUR = 27 Kč

Viete, aká je súčasná výška príspevku pri narodení dieťaťa a po splnení akých podmienok oň môžete žiadať? Čítajte tu:

Lenka Vyplašilová

 Ďalšie články autora.

Investujte so Saxo lacnejšie

Zistite viac

Využite nižšie poplatky za US akcie - 0,08 %, min. 1 USD, s menovou konverziou 0,25 % a bez minimálneho vkladu.

Advertisement

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Invalidné dôchodky prechádzajú veľkou zmenou, tisíce Slovákov si prilepšia

24. 4. 2024 | Ivana Sladkovská

Invalidné dôchodky prechádzajú veľkou zmenou, tisíce Slovákov si prilepšia

Štát prehodnocuje invalidné dôchodky. Je to dobrá správa pre ich poberateľov, vo väčšine prípadov dostanú desiatky až stovky eur navyše.

Trináste dôchodky? Požičiavame si aj na ten dvanásty, varujú analytici

22. 4. 2024 | Ivana Sladkovská

Trináste dôchodky? Požičiavame si aj na ten dvanásty, varujú analytici

Trináste dôchodky predstavujú pre štát náklad takmer 830 miliónov eur. Štát na to ale nemá peniaze. Skončíme ako Grécko, budú nás musieť zachraňovať, varuje analytik Ivan Bošňák.

Veľká zmena v predčasných dôchodkoch. Skupine Slovákov sa oplatí požiadať oň čo najskôr

19. 4. 2024 | Ivana Sladkovská

Veľká zmena v predčasných dôchodkoch. Skupine Slovákov sa oplatí požiadať oň čo najskôr

Parlament odsúhlasil zmenu zákona, ktorý upravuje podmienky odchodu do predčasného dôchodku. Jedna skupina ľudí urobí najlepšie, ak odíde do dôchodku do 15. mája 2024.

Zvýšia sa Slovákom dôchodky? Toto sa plánuje

19. 4. 2024 | Redakcia

Zvýšia sa Slovákom dôchodky? Toto sa plánuje

Koncom minulého mesiaca vláda predložila návrh na zmenu výpočtu minimálnej mzdy. Podľa neho by sa minimálna mzda mala počítať ako 60 % z priemernej mzdy, čo by znamenalo, že v roku... celý článok

Nové sumy trinástych dôchodkov sú tu. Minister Tomáš ukázal, o koľko si dôchodcovia prilepšia

18. 4. 2024 | Ivana Sladkovská

Nové sumy trinástych dôchodkov sú tu. Minister Tomáš ukázal, o koľko si dôchodcovia prilepšia

Parlament schválil návrh zákona o sociálnom poistení, ktorý upravuje trináste dôchodky. Zákon však zmenil aj podmienky odchodu do predčasného dôchodku. Je známe nová suma, ktorú si... celý článok