Príspevok pri narodení dieťaťa 2014: toto sa zmení

Lenka Šenkýřová | rubrika: Článok | 22. 8. 2013
Vláda schválila návrh zákona o príspevku pri narodení dieťaťa. Účinnosť by mal nadobudnúť v januári. K akým zmenám dôjde od budúceho roka?
Príspevok pri narodení dieťaťa 2014: toto sa zmení

Zdroj: Shutterstock

Štát prispieva rodičom

Štát v rámci systému štátnej sociálnej podpory finančne podporuje štátnymi sociálnymi dávkami s cieľom finančne prispieť rodičom na výdavky spojené s narodením dieťaťa alebo viac detí. Zákon č. 235/1998 Z.z o príspevku pri narodení dieťaťa upravuje poskytovanie príspevku pri narodení dieťaťa, poskytovanie príplatku k príspevku a poskytovanie príspevku rodičom, ktorým sa súčasne narodili tri deti alebo viac detí alebo ktorým sa v priebehu dvoch rokov opakovane narodili dvojčatá alebo viac detí súčasne.

Príspevok pri narodení dieťaťa 2014
Vláda schválila návrh zákona o príspevku pri narodení dieťaťa, na základe ktorého dôjde od januára budúceho roku k nasledujúcej zmene:

  • Príspevok pri narodení dieťaťa a príplatok k nemu zlúči do jednej dávky

Rodičia pri narodení dieťaťa už nebudú dostávať príspevok a príplatok k nemu samostatne, ale dohromady v rámci jednej dávky. Výška príspevku bude závisieť na poradí pôrodu – pri prvom až treťom pôrode bude vyplatená suma 829,86 eur a pri štvrtom a ďalšom má dávka dosiahnuť 151,37 eura.

Príspevok pri narodení dieťaťa 2013

Príspevkom pri narodení dieťaťa prispieva štát na pokrytie výdavkov spojených so zabezpečením nevyhnutných potrieb novorodenca. Nárok na príspevok pri narodení dieťaťa na to isté dieťa vzniká iba raz. Ak sa súčasne narodí viac detí, nárok na príspevok pri narodení dieťaťa vzniká na každé dieťa. Ak sa však súčasne narodili dve alebo viac detí a dožili sa 28 dní, zvyšuje sa príspevok pri narodení dieťaťa o jednu polovicu uvedenej sumy na každé dieťa, ktoré sa dožilo 28 dní. Príspevok pri narodení jedného dieťaťa je v roku 2013 vo výške 151,37 eura. V prípade, že sa vám narodia dvojčatá, dostanete teda 227,06 eur a pri trojčatách 302,75 eura. Žiadosť o príspevok poskytuje úrad práce, sociálnych vecí a rodiny podľa miesta trvalého pobytu oprávnenej osoby, prípadne ju môžete nájsť na stránkach úradu. Tlačivo žiadosti si môžete priamo stiahnuť aj z našich stránok: žiadosť o príspevok pri narodení dieťaťa.

Príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa

Od januára 2009 štát na každé narodené dieťa pripláca príplatkom k príspevku pri narodení dieťaťa. Cieľom je pokryť zvýšené výdavky spojené so zabezpečením nevyhnutných potrieb dieťaťa, ktoré sa matke narodilo ako prvé, druhé alebo tretie dieťa. Dieťa sa však musí dožiť minimálne 28 dní. Výška príplatku k príspevku pri narodení dieťaťa je 678,49 eur. Nárok na príspevok pri narodení dieťaťa a na príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa zaniká uplynutím šiestich mesiacov od narodenia dieťaťa. Nárok na príplatok k príspevku má len osoba, ktorej vznikol nárok na príspevok pri narodení dieťaťa. Tlačivo žiadosti si tiež môžete stiahnuť z našich stránok: žiadosť o príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa.

Ako si uplatniť nárok?

Svoj nárok na príspevok a príplatok k nemu si uplatníte na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny príslušnom podľa vášho trvalého pobytu. Nárok si uplatníte odovzdanou a potvrdenou žiadosťou. O príplatok môžete žiadať najneskôr do uplynutia šiestich mesiachov od narodenia dieťaťa. Aby si matka (v prípade smrti matky pri pôrode otec, prípadne iná osoba) mohla uplatniť tento príspevok, musí:

  • sa dieťa narodiť
  • mať trvalý pobyt na Slovensku.

Lenka Šenkýřová

 Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Rodičovský bonus sa ide opravovať: Tisíce dôchodcov si prilepšia

26. 1. 2023 | Daniel Výcha | 1 komentár

Rodičovský bonus sa ide opravovať: Tisíce dôchodcov si prilepšia

Väčšina penzistov si v roku 2023 prilepší vďaka novému príspevku. Ak má dôchodca jedno pracujúce dieťa, prípadne viac, k penzii sa mu pripočíta určitá časť ich odvodov. Pôvodný návrh... celý článok

Druhý pilier v roku 2022 prinášal straty: O koľko ste prišli na vašom dôchodku?

16. 1. 2023 | Redakcia

Druhý pilier v roku 2022 prinášal straty: O koľko ste prišli na vašom dôchodku?

Druhý pilier tešil mnohých sporiteľov po minulé roky výrazným rastom. V roku 2022 však prišiel presný opak. Vysoká inflácia a zlá ekonomická situácia spôsobili, že niektoré fondy sa... celý článok

Dôchodky od januára 2023: Čo všetko sa pre seniorov mení a kto si prilepší?

3. 1. 2023 | Redakcia

Dôchodky od januára 2023: Čo všetko sa pre seniorov mení a kto si prilepší?

S novým rokom prichádzajú viaceré zmeny v oblasti dôchodkov. V tomto článku nájdete prehľad všetkých súm, podmienok a noviniek, ktoré čakajú dôchodcov na Slovensku v roku 2023 a neskôr. celý článok

Od januára štartuje rodičovský dôchodok: Nárok, výška, ako žiadať?

23. 12. 2022 | Daniel Výcha

Od januára štartuje rodičovský dôchodok: Nárok, výška, ako žiadať?

Rodičovský bonus je jednou zo zmien v dôchodkovom systéme, ktoré budú platiť od 1. 1. 2023. Jeho cieľom je zmierniť rozdiely medzi dôchodkami bezdetných dôchodcov a tých s deťmi a znížiť... celý článok

Aktuálne zmeny v druhom pilieri: Čo čaká naše dôchodky v roku 2023?

5. 12. 2022 | Daniel Výcha

Aktuálne zmeny v druhom pilieri: Čo čaká naše dôchodky v roku 2023?

Sporiteľov v II. pilieri čakajú výrazné zmeny. Podľa informácií Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR sa však dôchodcovia nemusia ničoho obávať. Novinky by im mali po 40 rokoch... celý článok