Dôchodcovia, pozor: Do 15. júla musí jedna skupina štátu doručiť dôležité potvrdenie

Redakcia | rubrika: Článok | 8. 7. 2024
Sociálna poisťovňa varuje slovenských dôchodcov žijúcich mimo Európskej únie, že ak do 15. júla nedoručia potvrdenie o žití, môžu prísť o svoju penziu. Tento termín je kritický pre zabezpečenie kontinuálneho vyplácania dôchodku.
Dôchodcovia, pozor: Do 15. júla musí jedna skupina štátu doručiť dôležité potvrdenie

Zdroj: Archív Canva

Tisíckam slovenských dôchodcov, ktorí žijú v zahraničí, hrozí odňatie penzie ak do konca júla nepošlú štátu potvrdenie o žití. Upozorňuje na to Sociálna poisťovňa.

Sociálna poisťovňa upozorňuje všetkých poberateľov dôchodkov, ktorí žijú mimo krajín Európskej únie, Európskeho hospodárskeho priestoru (EÚ/EHP) a Švajčiarska, aby nezabudli do 15. júla doručiť tzv. Potvrdenie o žití. Toto potvrdenie je kľúčové pre bezproblémové pokračovanie výplaty dôchodku a predídenie prípadným komplikáciám spôsobeným oneskoreným dokladovaním.

Dokedy treba poslať potvrdenie o žití

Povinnosť pravidelného doručovania potvrdenia o žití je dôležitá na zabezpečenie kontinuálneho vyplácania dôchodku. Najbližší termín pre doručenie je stanovený na 15. júl 2024. Ak poberateľ dôchodku zo Sociálnej poisťovne býva mimo EÚ/EHP alebo Švajčiarska, je potrebné zabezpečiť, aby Sociálna poisťovňa dostala potrebné potvrdenie načas.

Poberatelia, ktorí nemajú k dispozícii formulár s čiarovým kódom, si ho môžu stiahnuť z webstránky Sociálnej poisťovne. Formulár je potrebné vyplniť, podpísať a úradne overiť, následne ho možno zaslať poštou na adresu Sociálnej poisťovne (Ústredie, Ul. 29. augusta č. 8, 813 63 Bratislava 1) alebo elektronicky na e-mailovú adresu lifecertification@socpoist.sk.

Formuláre sú dostupné v rôznych jazykoch, pričom potvrdenia v inom ako anglickom jazyku nájdete taktiež na webstránke Sociálnej poisťovne.

V zahraničí žijú tisíce dôchodcov zo Slovenska

Podľa údajov z prvého štvrťroka 2024 Sociálna poisťovňa vyplácala do zahraničia viac ako 36,5 tisíc dôchodkov, pričom do krajín mimo EÚ/EHP smerovalo 3 840 dôchodkov pre 3 622 poberateľov. Najviac dôchodkov bolo doručených do Kanady (1 491 dôchodkov), nasledujú Spojené štáty americké (1 091 dôchodkov) a Austrália (850 dôchodkov).

Pre viac informácií a podrobností k tejto téme môžete navštíviť webstránku Sociálnej poisťovne, kde nájdete všetky potrebné odkazy a formuláre na stiahnutie. Zabezpečenie včasného doručenia Potvrdenia o žití je kľúčové pre plynulé pokračovanie vo vyplácaní dôchodku a pre zabránenie prípadným problémom, ktoré môžu vzniknúť z oneskoreného dodania tohto dokumentu.

Redakcia

Autor článku Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Účet s bonusom až do 60 €

Chcem bonus

Založte si Účet pre zelenší svet online – kvôli prírode aj pre seba! Na 12 mesiacov zadarmo a s podporou enviroprojektov.

Advertisement

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Ako dosiahnuť pasívny príjem a odísť do dôchodku skôr: Začíname s FIRE

8. 7. 2024 | Ivana Sladkovská

Ako dosiahnuť pasívny príjem a odísť do dôchodku skôr: Začíname s FIRE

Buď finančne nezávislý a odíď do dôchodku skôr. To v slovenčine znamená skratka FIRE. Základom je našetriť si dosť peňazí, aby sme dosiahli pasívny príjem. Dá sa to však na Slovensku?... celý článok

Ako budú vyzerať trináste dôchodky v praxi? Zákon už podpísal prezident, o rok môže byť všetko inak

4. 7. 2024 | Ivana Sladkovská

Ako budú vyzerať trináste dôchodky v praxi? Zákon už podpísal prezident, o rok môže byť všetko inak

Prezident Peter Pellegrini podpísal zmenu, ktorá určuje, že maximálna výška trinásteho dôchodku bude na Slovensku 606,30 eur. Menej peňazí oproti pôvodnej legislatíve teda dostanú predčasní... celý článok

Dôchodcovia, pozor: Júlový termín výplaty dôchodku sa mení

2. 7. 2024 | Redakcia

Dôchodcovia, pozor: Júlový termín výplaty dôchodku sa mení

Kvôli sviatku sv. Cyrila a Metoda sa v júli budú dôchodky poštou vyplácať skôr. Poberatelia, ktorí dostávajú peniaze na účet, ich dostanú v štandardnom termíne.

Takmer 20 000 slovenských dôchodcov čaká od 1. júla zmena, ktorá ich poteší

27. 6. 2024 | Ivana Sladkovská

Takmer 20 000 slovenských dôchodcov čaká od 1. júla zmena, ktorá ich poteší

Zvýšenie životného minima ovplyvní exekučné zrážky z dôchodkov, nároky na predčasný starobný dôchodok a od 1. januára 2025 aj garantovanú sumu minimálneho dôchodku. Sociálna poisťovňa... celý článok

Jeden chýbajúci doklad vás môže pripraviť o dôchodok

25. 6. 2024 | Ivana Sladkovská

Jeden chýbajúci doklad vás môže pripraviť o dôchodok

Narodili ste sa po roku 1963? Potom by ste mali vedieť, že jedno chýbajúce tlačivo vás môže pripraviť o celý dôchodok. Do roku 2003 sa roky štúdia rátali do dôchodku ako odpracované... celý článok