Apríl 2025 priniesol na Slovensku nové, no žiaľ nelichotivé rekordy v oblasti osobných bankrotov. Počet ľudí, ktorí nedokázali zvládnuť svoje finančné záväzky a museli vyhlásiť osobný bankrot, dosiahol doteraz najvyššiu tohtoročnú hodnotu – konkrétne išlo o 879 prípadov. Tento počet zároveň predstavuje 3 % nárast oproti rovnakému obdobiu v roku 2024 a až 17 % nárast v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom, marcom.
Bankrotujú rodiny aj biele kone
Z údajov analytikov CRIF – Slovak Credit Bureau vyplýva, že apríl sa do histórie zapíše aj z dôvodu úplne prvého bankrotu päťčlennej rodiny, vrátane manželského páru, ktorá pochádzala z okresu Brezno. Okrem toho sa k bankrotujúcim domácnostiam pridala aj ďalšia trojčlenná rodina. Spolu zbankrotovalo 16 manželských párov a 22 osôb s blízkymi príbuzenskými väzbami.
Ďalšou skupinou, ktorá sa dostala do pozornosti, sú ľudia bez domova – v apríli ich bolo až 112, pričom zaujímavým detailom je, že piati z nich mali evidovaný trvalý pobyt na tej istej virtuálnej adrese v Bratislave – Karpatské námestie 7770/10A.
Drvivá väčšina dlžníkov, konkrétne 873, si zvolila formu konkurzu. Splátkový kalendár uprednostnilo len 6 osôb, čo je najnižšie číslo v rámci tohto roka. Tento trend poukazuje na to, že mnohí dlžníci už nemajú reálnu šancu dlh splácať postupne a musia sa uchýliť k rýchlejšiemu riešeniu, akým je konkurz
Rekordne veľa zbankrotovaných seniorov
Osobitnú pozornosť si zaslúži aj veková štruktúra – apríl priniesol nový rekord medzi sedemdesiatnikmi. V kategórii 70 – 79 rokov zbankrotovalo po prvýkrát rovnaký počet mužov aj žien – po desať. Hoci stále dominujú dlžníci v produktívnom veku (30 – 39 rokov), starší ľudia čoraz častejšie čelia neschopnosti plniť si finančné záväzky.
Z pohľadu vzdelania je situácia dlhodobo stabilná – osobné bankroty postihujú najmä ľudí so základným a stredoškolským vzdelaním, ktorí tvorili viac ako 98 % všetkých prípadov. Vysokoškolsky vzdelaných dlžníkov bolo v apríli len 16 – z toho 12 mužov a 4 ženy.
Rodový nepomer sa takisto nezmenil – muži tvoria väčšinu bankrotujúcich. V apríli ich bolo 567, čo predstavuje približne 64,5 % zo všetkých prípadov.
Najviac bankrotov má Bratislava
Regionálne prvenstvo si udržal Prešovský kraj so 154 bankrotmi, nasledovaný Banskobystrickým krajom so 152. Na opačnom konci rebríčka sa opäť ocitli Trnavský a Žilinský kraj, ktoré si zopakovali rovnaký počet ako v marci – zhodne po 76 bankrotov. Z Bratislavského kraja pochádzalo 127 dlžníkov, z Košického 118, z Nitrianskeho 93 a z Trenčianskeho 83.
Ako uviedla hlavná analytička CRIF, Jana Marková: „Z celkového množstva 879 bankrotov bolo 90 % vyhlásených na majetok občanov nepodnikateľov a 10 % na majetok podnikateľov. V apríli nebolo pre nepoctivý zámer zrušené ani jedno oddlženie.“ Zároveň dodala, že súdy zrušili 522 konkurzov z predchádzajúcich období, z ktorých väčšina – až 478 – prebehla pre nedostatok majetku.
Ivana Sladkovská
Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.