Čoskoro štartuje mimoriadne obľúbená dotácia pre Slovákov, môžete získať až 10 000 eur

Ivana Sladkovská | rubrika: Článok | 9. 7. 2024
Obľúbená výzva "Obnov dom Mini" sa vracia, tentokrát s novým zameraním na domácnosti, ktoré čelia energetickej chudobe. Od 19. júla môžu obyvatelia Banskobystrického a Košického kraja podávať žiadosti a získať až 10 000 eur na zníženie energetickej náročnosti svojich domov. Treba byť však rýchly, v predchádzajúcich výzvach sa dotácie rozchytali rýchlejšie ako teplé rožky.
Čoskoro štartuje mimoriadne obľúbená dotácia pre Slovákov, môžete získať až 10 000 eur

Zdroj: Shutterstock

Čoskoro štartuje obľúbená výzva, o ktorú je na Slovensku vždy veľký záujem. Tentokrát však bude špeciálna, k dotáciám sa dostanú domácnosti, toré nemajú peňazí nazvyš. Už od 19. júla si môžu ľudia dávať žiadosti k výzve Obnov dom Mini. Poradíme, ako si podať žiadosť, na koľko peňazí máte nárok a na čo môžete peniaze využiť.

Obnov dom MINI bude odlišná výzva

Vláda schválila pilotnú výzvu "Obnov Dom mini" na čiastočnú obnovu minimálne 3 060 rodinných domov do konca tretieho štvrťroka 2025, financovanú z programu REPowerEU a Plánu obnovy a odolnosti SR. Domácnosti ohrozené energetickou chudobou môžu získať až 10 000 eur na opatrenia, ktoré znížia energetickú náročnosť domov.

Terénni pracovníci budú pomáhať so žiadosťami a procesom obnovy. Žiadosti možno podávať od 19. júla do 30. augusta 2024. V rámci tejto výzvy si žiadosti môžu podávať obyvatelia Banskobystrického a Košického kraja. Zoznam oprávnených obcí je zverejnený na stránke ministerstva.

Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky upresnilo, že na čiastkovú obnovu domov bude poskytnutý nenávratný finančný príspevok, ktorý môže byť čiastočne vyplatený ešte pred začiatkom obnovy. Medzi podporované opatrenia patria zateplenie stavebných konštrukcií, výmena okien a dverí, výmena zdroja tepla a inštalácia obnoviteľných zdrojov energie.

Oprávnenými žiadateľmi budú fyzické osoby, ktoré splnia podmienky ohrozenosti energetickou chudobou podľa stanovených ekonomických indikátorov. Tieto indikátory boli určené v spolupráci s relevantnými orgánmi.

Výzva platí len pre dva kraje

Výzva je predkladaná v súvislosti s rozsudkom Súdneho dvora Európskej únie, ktorý konštatoval, že Slovensko porušilo smernicu o kvalite okolitého ovzdušia tým, že dlhodobo prekračovalo limitné hodnoty pre mikročastice PM10. Rozhodnutie sa týka zón Banskobystrického kraja (Jelšava), Košického kraja a aglomerácie Košice (Veľká Ida). 

Výzva pomôže domácnostiam ohrozeným energetickou chudobou v najviac znečistených oblastiach Banskobystrického a Košického kraja obnoviť svoje domy a ušetriť tak značné finančné prostriedky. Cieľom je obnoviť aspoň 3 060 domov do konca tretieho štvrťroka 2025. Celková suma vyhradená na tento účel z REPowerEU činí 36 miliónov eur.

V obciach budú k dispozícii terénni pracovníci, ktorí budú pomáhať žiadateľom počas celého procesu. Základným krokom je podanie žiadosti, pričom domácnosti musia splniť podmienky energetickej chudoby. Žiadosť je nutné podať na webe Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP), kde sa dá overiť, či sa obec nachádza v zozname podporovaných lokalít.

Vypočítajte si výšku príspevku a doplatku na kalkulačke >>>

Kto môže získať dotáciu a aké sú podmienky

Podmienky zahŕňajú aj to, že žiadatelia musia bývať v rodinnom dome, kde aspoň jeden člen domácnosti je vlastníkom alebo spoluvlastníkom domu. Dotácia sa týka rôznych opatrení, vrátane výmeny okien a dverí, zateplenia fasády, podlahy nevykurovaného priestoru, stropu nevykurovanej pivnice či suterénu, inštalácie kotlov na biomasu, solárnych kolektorov a tepelných čerpadiel vzduch – vzduch.

Maximálna výška finančného príspevku je 10 000 eur, pričom časť prostriedkov (do výšky 5 000 eur) bude vyplatená vopred po zverejnení zmluvy v Centrálnom registri zmlúv. Skutočne vyplatený príspevok sa bude odvíjať od rozsahu realizovaných opatrení, pričom je nutné dodržiavať finančné limity stanovené pre jednotlivé opatrenia.

Pre jednoduchšie plánovanie je na stránke SAŽP dostupný nástroj na výpočet predpokladanej výšky oprávnených výdavkov a kalkulačka výpočtov príjmu domácnosti a predpokladanej výšky finančného príspevku. Tento nástroj umožní žiadateľom lepšie pripraviť svoje žiadosti a získať prehľad o možných finančných príspevkoch.

Ivana Sladkovská

Autor článku Ivana Sladkovská

Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.

Účet s bonusom až do 60 €

Chcem bonus

Založte si Účet pre zelenší svet online – kvôli prírode aj pre seba! Na 12 mesiacov zadarmo a s podporou enviroprojektov.

Advertisement

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Značná časť Slovákov si nedokáže zabezpečiť teplo vo svojich domovoch

10. 7. 2024 | Ivana Sladkovská

Značná časť Slovákov si nedokáže zabezpečiť teplo vo svojich domovoch

Energetická chudoba je na Slovensku rastúcim problémom, ktorý ovplyvňuje stále väčšiu časť populácie. Najmä tie najchudobnejšie domácnosti často nemajú dostatok prostriedkov na udržiavanie... celý článok

Tip na investíciu: Taliansko znovu spustilo predaj domov za jedno euro

9. 7. 2024 | Ivana Sladkovská

Tip na investíciu: Taliansko znovu spustilo predaj domov za jedno euro

Taliansko čelí problému vyľudňovania vidieka a starostovia sa rozhodli tento problém riešiť kreatívnym spôsobom – predajom domov za jedno euro. Hoci táto ponuka znie ako sen, skrýva... celý článok

Zmluvné otroctvo končí. Státisíce Slovákov môžu mať lacnejšiu elektrinu

19. 6. 2024 | Ivana Sladkovská

Zmluvné otroctvo končí. Státisíce Slovákov môžu mať lacnejšiu elektrinu

Od 1. augusta 2024 budú môcť zraniteľní odberatelia elektriny a plynu meniť svojho dodávateľa kedykoľvek počas roka, čím sa zruší tzv. zmluvné otroctvo.

Ako požiadať o príspevok na zvýšenú splátku hypotéky: Kto ho dostane a koľko to bude stáť?

15. 1. 2024 | Marek Mittaš | 1 komentár

Ako požiadať o príspevok na zvýšenú splátku hypotéky: Kto ho dostane a koľko to bude stáť?

Nárast úrokových sadzieb hypoték bol za posledné dva roky rýchly a výrazný. Z výhodných ponúk s úrokom pod 1 % sa zrazu stali veľmi drahé produkty s úrokovými sadzbami dosahujúcimi... celý článok

Ceny bytov a nájomného v EÚ opäť rastú: Aké sú vyhliadky a situácia na Slovensku?

24. 11. 2023 | Daniel Výcha

Ceny bytov a nájomného v EÚ opäť rastú: Aké sú vyhliadky a situácia na Slovensku?

Bývanie sa stáva čoraz drahším. Potvrdzujú to štatistiky, ktoré ukazujú, že ceny bývania v Európskej únii rástli aj v druhom štvrťroku. V porovnaní s prvým štvrťrokom boli ceny bytov... celý článok