Jesenné prázdniny 2020 sa na poslednú chvíľu posúvajú

Redakcia | rubrika: Článok | 23. 10. 2020
Celoplošné testovanie ovplyvní aj termín jesenných prázdnin. Presúvajú sa na piatky a pondelky. Pribudnú dva ďalšie dni navyše.
Jesenné prázdniny 2020 sa na poslednú chvíľu posúvajú

Zdroj: Shutterstock

Ministerstvo obrany uviedlo na stránkach zmenu v dátume jesenných prázdnin. 

Jesenné prázdniny 2020

  • piatok 30.10
  • pondelok 2.11
  • piatok 6.11.
  • pondelok 9.11

Po takmer dvoch mesiacoch učenia mali mať školáci dva voľné dní: štvrtok 29.10. a piatok 30.10.

Súčasťou týchto prázdninových dní je aj Sviatok všetkých svätých, tzv. "dušičky".  Študenti si tak i po zmene môžu vychutnať 2 predĺžené víkendy.

Pozrite si kompletný kalendár prázdnin v školskom roku 2020/2021.

Začiatok vyučovania po prázdninách tak pripadne na utorok 3. novembra a 10. novembra.

Tip: Kedy je Halloween a ako vznikol?

Dušičky a zatvorené obchody

Sviatok všetkých svätých využívajú Slováci už podľa tradície k návšteve cintorínov.  Ak ste však boli zvyknutí zastaviť sa cestou z alebo na cintorín na nákup, tento rok to nepôjde len v nedeľu 1. novembra. Obchody budú na Slovensku zatvorené.

V nedeľu 1. novembra tak nakúpite len v malých obchodíkoch, kde bude predávať samotný majiteľ obchodu, na čerpacích staniciach alebo v pohotovostných lekárňach. Na druhý deň, kedy si pripomíname Pamiatku zosnulých, však už budú obchody opäť otvorené. Pamiatka zosnulých patrí medzi tzv. pamätné dni, pričom v roku 2020 je to v pondelok.

Sviatok všetkých svätých, 1. november, nie je sviatočný deň u všetkých našich susedov. Tento deň sa normálne pracuje v Českej republike.

Tradícia dušičky vs. Halloween

 

Sviatok všetkých svätých (1. november) a Pamiatka zosnulých (2. november), boli dni v minulosti, ku ktorým sa viazali mnohé zvyky a tradície. Dnes skôr navštívime hroby, zapálime sviečku, položíme kvetiny a zaspomíname na svojich blízkych, ktorí už nie sú medzi nami.

V minulosti sa na Sviatok všetkých svätých  pieklo pečivo v tvare kríža a v druhý deň zase koláč v tvare štvorca, naplnený sladkými plnkami. Tento koláč sa potom cestou z kostola rozdával chudobným. Aj naši predkovia verili, že po tieto dni resp. noci vychádzajú zosnulí zo sveta mŕtvych.

Poliaci, Rakúšania či ďalšie okolité krajiny navštevujú hroby podobne ako my. V západnej kultúre je noc pred 1. novembrom označovaná ako Halloween. Ľudia si zdobia svoje príbytky rôznymi strašidelnými ozdobami, sviečkami či vyrezávanými tekvicami. Tie mali podľa keltskej tradície odohnať duchov z podsvetia.

Na Halloween deti v týchto krajinách koledujú v rôznych strašidelných kostýmoch od domu k domu a získavajú sladkosti či nejaké drobné. U nás sa tzv. halloweenska koleda nepraktikuje, avšak z roka na rok pribúda halloweenskych diskoték a rôznych párty-večierkov.

Anketa

Ktorý sviatok oslavujete?

Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+18
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Obľúbené témy

prázdniny, sviatky, štát

Naposledy navštívené

Obchodný, živnostenský register