Mnohí dlžníci Sociálnej poisťovne sa domnievajú, že im pri riadnom plnení povoleného splátkového kalendára nehrozia úroky ani penále. Je to však naozaj tak? Pravidlá pre výpočet penále musel nakoniec rozlúsknuť až Najvyšší správny súd SR.
Splátky sú možné, ak sa dlh umorí do určitej lehoty
Sociálna poisťovňa vám môže povoliť úhradu dlžných súm poistného formou splátkového kalendára, ak sú splnené nasledujúce podmienky:
1) O splátky ju písomne požiadate
Formulár žiadosti o splátkový kalendár nájdete na webových stránkach poisťovne.
2) Dlh nemôžete uhradiť naraz kvôli zlej finančnej situácii
Žiadosť o splátky musí byť odôvodnená vašou platobnou neschopnosťou alebo skutočnosťou, pre ktorú by platobná neschopnosť mohla nastať.
3) Dlh bude uhradený najneskôr do 24 mesiacov
Konečnú výšku splátok a termíny ich úhrad stanovuje Sociálna poisťovňa; jednotlivé splátky teda v konkrétnom prípade nemusia byť rozvrhnuté až na 24 mesiacov. Dva roky však predstavujú maximálne časové obdobie, v rozpätí ktorého by ste mali uhradiť dlžné sumy poistného.
4) Ste schopní riadne odvádzať poistné
Pokiaľ ste v čase rozhodovania o povolení splátok odvádzateľom poistného, budú vám splátky schválené, len ak ste v danom okamihu schopní riadne odvádzať poistné.
5) Neexistuje prekážka povolenia splátok súvisiaca s vymáhaním dlhu
Nad rámec vyššie uvedených zákonných podmienok pre povolenie splátok Sociálna poisťovňa deklaruje, že splátky nepovolí v prípade pohľadávok, ohľadom ktorých:
- prebieha vymáhanie núteným výkonom rozhodnutia v rámci správneho výkonu,
- prebieha vymáhanie núteným výkonom rozhodnutia prostredníctvom exekútora (v tomto prípade ale môže splátkový kalendár povoliť exekútor),
- prebieha vo vašej veci konkurzné konanie, konkurz alebo likvidácia,
- vymáhanie dlhov bolo prevedené na inú právnickú osobu podľa zákona o sociálnom poistení.
Povolenie splátok vás bude niečo stáť
V rámci povolenia splátok dlžných súm Sociálna poisťovňa uvádza aj ich zvýšenie o úrok vo výške trojnásobku ročnej základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky (ECB) platnej ku dňu povolenia splátok. Pokiaľ by však trojnásobok uvedenej sadzby nedosiahol ani 10 %, použije sa ročná úroková sadzba 10 %.
Pre úplnosť uveďme, že v roku 2025 sa základná úroková sadzba ECB menila zatiaľ trikrát; od 23. 4. 2025 je jej výška 2,40 % (tzn. aktuálne by Sociálna poisťovňa použila ročnú úrokovú sadzbu 10 %).
O výhodu už schváleného splátkového kalendára môžete prísť, ak:
1) nezaplatíte niektorú zo splátok v určenom termíne,
2) zaplatíte na niektorú zo splátok menej, než by ste mali,
3) si riadne neplníte odvodovú povinnosť.
V prípade vyššie uvedených porušení sa stáva splatnou celá dlžná suma naraz. Zaplatená suma poistného, pokuty penále a úroku sa použije na zápočet pohľadávky Sociálnej poisťovne.
Sociálna poisťovňa ďalej upozorňuje, že aj po povolení splátkového kalendára ostáva odvádzateľ naďalej evidovaný v zozname dlžníkov zverejnenom na jej webových stránkach. V zozname figurujú osoby, voči ktorým má Sociálna poisťovňa pohľadávku v sume od 5 eur.
Povolenie splátok vás ochráni pred penále, ale iba sčasti
Pokiaľ poistné či príspevky na starobné dôchodkové sporenie neodvediete včas alebo v dostatočnej sume, musíte počítať s predpísaním penále. Jeho výška je 0,05 % z dlžnej sumy za každý deň omeškania odo dňa splatnosti poistného a príspevkov na starobné dôchodkové sporenie. Penále sa predpisuje vtedy, keď za kontrolované obdobie presahuje 5 eur; maximálne je možné ho predpísať do výšky dlžnej sumy poistného a príspevkov na starobné dôchodkové sporenie.
Zákon o sociálnom poistení stanoví, že na povolené sumy splátok dlžných súm sa ustanovenie o predpísaní penále nemá použiť. Toto pravidlo však ešte donedávna nebolo vykladané jednotne. Dlžníci argumentovali, že v prípade dodržania povoleného splátkového kalendára by sa z dlžnej sumy, ktorej sa kalendár týkal, nemalo platiť nijaké penále. Sociálna poisťovňa naopak zastávala názor, že penále nemôže predpísať len za dobu od povolenia splátok; za obdobie do schválenia splátkového kalendára ho však predpísať môže.
Spor napokon vyriešil Najvyšší správny súd SR. V rozhodnutí vydanom pod sp.zn. 6Ssk/94/2023 dal za pravdu Sociálnej poisťovni. Zo súdneho rozhodnutia okrem iného vyplýva, že zákon je koncipovaný tak, aby bola Sociálna poisťovňa za omeškanie dlžníka kompenzovaná. V prípade povolenia splátkového kalendára plní funkciu kompenzácie úrok vo výške trojnásobku ročnej základnej úrokovej sadzby ECB, resp. vo výške 10 % ročne; za omeškanie pred povolením splátok teda musí byť zachovaná kompenzácia v podobe penále.
Barbora Magočová
Barbora Magočová je právnička. Venuje sa najmä obchodnému a občianskemu právu a popri právnej praxi rozvíja aj publikačnú činnosť. Pre Peniaze.sk píše články týkajúce sa hlavne právnych aspektov podnikania a obchodných záväzkových... Ďalšie články autora.