Prečo necestovať bez cestovného poistenia!

Ján Florek | rubrika: Článok | 25. 5. 2011
Chystáte sa v najbližšej dobe vycestovať na hory alebo do zahraničia?Ak áno, tak v žiadnom prípade nepodceňujte dôležitosť cestovnéhopoistenia, pretože v konečnom dôsledku vám môže ušetriť nervy, časi peniaze.
Prečo necestovať bez cestovného poistenia!

Zdroj: Shutterstock

V nasledujúcich riadkoch sa dočítate, prečo je jeho uzatvorenie pred vycestovaním výhodné.

Cesta na vytúženú dovolenku, pracovnú cestu či výlet do hôr sa nemusí vždy končiť podľa predbežných očakávaní. Prípadná zlomená ruka alebo noha, rôzne druhy ochorení spojené s pobytom v nemocnici  či náhla bolesť zubov, môžu rázom zmeniť pohodové chvíle oddychu a práce na hotové peklo. Preto je lepšie vziať rozum do hrsti a dopredu sa poistiť pred možnými neočakávanými udalosťami a eliminovať ich dopady.

Čo je cestovné poistenie a v čom spočívajú jeho výhody?

Laicky povedané, ide o poistenie osoby alebo skupiny osôb, pred vycestovaním mimo miesta svojho trvalého bydliska. V dnešnej dobe je už prakticky bežnou súčasťou každej turistickej alebo pracovnej cesty do hôr či zahraničia. Vo všeobecnosti zahŕňa poistenie liečebných nákladov v zahraničí, v prípade záujmu existuje možnosť dokúpenia aj ďalších pripoistení.

Jednou z hlavných výhod cestovného poistenia, kvôli ktorému si ho uzatvára väčšina migrujúceho obyvateľstva je fakt, že slovenský zdravotnícky systém, či už hovoríme o štátnom alebo súkromnom, poskytuje zdravotnícke služby v podobe ošetrenia, liečenia a liekov za výrazne nižšie ceny ako zahraničné zdravotné systémy iných krajín sveta. V prípade náhleho ochorenia alebo úrazu je vysoký predpoklad enormnej finančnej náročnosti aj pri bežných lekárskych zákrokoch. Ošetrenie obyčajnej chrípky,  vyvrtnutého ramena či bolesti zubov sa tak môže vyšplhať na stovky eur, ktoré sa vo väčšine prípadov uhrádzajú ošetrujúcemu lekárovi či zdravotníckemu zariadeniu priamo na mieste. Bez patričného cestovného poistenia ich uhrádza na mieste poškodený. Po príchode domov sa mu cez verejný systém zdravotného poistenia vráti časť nákladov, ktoré musel uhradiť, avšak ich výška sa rovná iba sume, ktorá predstavuje výšku základného liečenia ochorenia alebo zranenia v domovskej krajine. Ostatné náklady presahujúce tento limit, nie sú preplatené, a práve pred týmto rizikom chráni cestujúcich poistenie.  Jeho uzatvorením vám komerčné poisťovne na slovenskom trhu garantujú preplatenie všetkých základných zdravotných a liečebných zákrokov v zahraničí.

Uzatvorenie poistenia by ste nemali určite podceniť ani pri návšteve hôr, pretože od roku 2006 je v účinnosti novelizovaný zákon č. 544/2002 Z. z. o Horskej záchrannej službe. Podľa jeho znenia je každý návštevník hôr, ktorý bude nútený využiť služby Horskej záchrannej služby, povinný v plnej výške uhradiť všetky náklady spojené s technickou časťou takéhoto zásahu bez ohľadu na to, či porušil povinnosti ustanovené týmto zákonom.  Odstrašujúcim príkladom bol prípad 10-ročného Thomasa, ktorého v Západných Tatrách hľadali desiatky záchranárov dva dni. Po úspešnej akcii napokon vystavili záchranári rodičom chlapca, ktorý nebol poistený, účet vo výške okolo 20-tisíc eur.

Cestovným poistením predídete prípadným problémom

Podľa vyššie uvedených informácií je prinajmenšom vhodné prehodnotiť možnosť cestovného poistenia pri vycestovaní. Na jednej strane môžu byť výdavky v prípade priaznivých okolností zbytočné, avšak v prípade nepriaznivých okolností môžu byť na nezaplatenie.

Spomínané poistenie ponúkajú na Slovensku viaceré komerčné poisťovne, sú to: Allianz – Slovenská poisťovňa, Európska cestovná poisťovňa, Generali Slovensko, Groupama poisťovňa, Komunálna poisťovňa, Kooperativa, Union, Uniqa či Wüstenrot.  K cestovnému poisteniu ponúkajú aj úrazové poistenie, poistenie batožiny, poistenie zodpovednosti za škodu, poistenie stornovacích poplatkov či rôzne asistenčné služby.

Napokon suma poistenia sa u jednotlivých poskytovateľov líši v závislosti od viacerých ukazovateľov. Zohľadňuje sa doba pobytu v zahraničí, miesto pobytu, typ cesty, športové aktivity či doplnkové poistenia. Predbežnú cenu si môže každý potenciálny záujemca rýchlo a pohodlne zistiť prostredníctvom online stránok poisťovní. Priemerná cena základného poistenia do zahraničia sa pohybuje od 2 – 3 eur za deň, taktiež sa odvíja aj od počtu poistených dní.  Pri poistení do hôr turisti zaplatia v priemere 0,50 eurocentov za deň. 

Účet s bonusom až do 60 €

Chcem bonus

Založte si Účet pre zelenší svet online – kvôli prírode aj pre seba! Na 12 mesiacov zadarmo a s podporou enviroprojektov.

Advertisement

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Jedna búrka vás môže pripraviť o všetko. Slováci opakujú jednu chybu v poistení

23. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Jedna búrka vás môže pripraviť o všetko. Slováci opakujú jednu chybu v poistení

Slováci si často neuvedomujú, akú hodnotu má ich majetok. Preto sú ich domy veľakrát podpoistené. Ak príde prírodný živel a napríklad vytopí pivnicu či odnesie strechu, poisťovňa má... celý článok

Skupina Slovákov môže poriadne ušetriť na PZP

22. 5. 2024 | Redakcia

Skupina Slovákov môže poriadne ušetriť na PZP

Pillow poisťovňa prináša revolučný systém, kde cena poistenia závisí od počtu najazdených kilometrov. Tento systém môže priniesť výrazné úspory pre vodičov, ktorí svoje vozidlá používajú... celý článok

Poisťovňa Pillow hlási po prvý raz zisk. Predbehli sme slávnu Lemonade, chvália sa

28. 4. 2024 | Redakcia

Poisťovňa Pillow hlási po prvý raz zisk. Predbehli sme slávnu Lemonade, chvália sa

Pillow pôsobí na českom trhu štyri roky a v roku 2023 prvýkrát vstúpila aj na Slovensko. V najnovšej správe o hospodárskych výsledkoch sa porovnáva so známou poisťovňou Lemonade.

Poisťovňa nemusí vždy uhradiť celú škodu. Kedy môže znížiť poistné plnenie?

28. 4. 2024 | Barbora Magočová

Poisťovňa nemusí vždy uhradiť celú škodu. Kedy môže znížiť poistné plnenie?

Dali ste sa poistiť, aby ste mohli pokojne spávať? Ak počítate s tým, že z plnenia od poisťovne pokryjete všetky nečakané výdavky z dôvodu najrôznejších škodových udalostí, môžete zažiť... celý článok

Ako si vybrať cestovné poistenie? Najčastejšia choroba Slovákov sa lieči vo svete najdrahšie

25. 4. 2024 | Ivana Sladkovská

Ako si vybrať cestovné poistenie? Najčastejšia choroba Slovákov sa lieči vo svete najdrahšie

Cestovné poistenie na dovolenku predstavuje pár eur navyše, no ak by sa vám niečo stalo a nemali ste ho, pár eur to nebude. V niektorých krajinách sa liečebné náklady šplhajú do astronomických... celý článok