Prerušenie živnosti: kompletný návod, čo všetko treba urobiť

Roland Regely | rubrika: Článok | 8. 8. 2018
Napriek tomu, že ukončenie živnosti nemusia podnikatelia Sociálnej poisťovni hlásiť, v prípade jej prerušenia sú tak povinní urobiť. Pozrite si prehľad vecí, ktoré treba urobiť po prerušení podnikania.
Prerušenie živnosti: kompletný návod, čo všetko treba urobiť

Zdroj: Shutterstock

Ak chcete ako podnikateľ prerušiť živnosť, musíte to oznámiť živnostenskému úradu. Oznámenie sa robí na špeciálnom tlačive a prikladá sa k nemu kolok.

Ako dôvod prerušenia je potrebné uviesť kód 10. Tlačivo Registračný list FO možno nájsť na webovej stránke Sociálnej poisťovne a k dispozícii je aj priamo na pobočkách Sociálnej poisťovne.

 

Treba sa rozhodnúť, na koľko chcete živnosť prerušiť

Pri pozastavení živnosti je potrebné uviesť na aké obdobie sa vaša živnosť pozastavuje. Minimálna doba prerušenia je najmenej na pol roka teda 6 mesiacov. Ak má podnikateľ pozastavenú živnosť nepretržite viac ako 6 mesiacov, môže požiadať o jej obnovenie aj pred vypršaním pozastavenia (stále však po uplynutí min. 6 mesiacov).

Pozastavenie živnosti nemôže trvať dlhšie ako 3 roky. Podnikatelia, u ktorých bolo do rozhodnuté o pozastavení prevádzkovania živnosti, upravia svoje právne vzťahy do troch rokov, inak im uplynutím tejto doby živnostenské oprávnenie zanikne. 

Mohlo by vás zaujímať aj:

O prerušení živnosti rozhoduje živnostenský úrad

O pozastavení živnosti rozhoduje príslušný živnostenský úrad,  ktorý je do 7 dní povinný vykonať rozhodnutie o pozastavení. Po prevzatí rozhodnutia o pozastavení živnosti je potrebné ísť s týmto rozhodnutím na daňový úrad a tam rovnako oznámiť pozastavenie živnosti. Podobne je potrebné nahlásiť prerušenie živnosti aj na zdravotnú a sociálnu poisťovňu a oznámiť jej tieto zmeny najneskôr do 8 dní.

Tip redakcie: Odporúčame zvoliť si začiatok pozastavenia živnosti na prvého v mesiaci a koniec na posledného v mesiaci. Budú sa vám oveľa jednoduchšie počítať odvody poistného za celý mesiac ako za jeho časť

Prerušenie živnosti treba nahlásiť Sociálnej poisťovni

Ak samostatne zárobkovo činná osoba pozastaví prevádzkovanie živnosti alebo výkon činnosti, je povinná oznámiť príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne prerušenie povinného poistenia do 30 dní od pozastavenia živnosti alebo výkonu činnosti prostredníctvom Registračného listu FO.

Tento registračný list treba doručiť na pobočku, na ktorej je živnostník registrovaný spravidla podľa svojho trvalého bydliska.

Dokedy sa platí poistenie pri prerušení živnosti

Živnostník uhradí poistné len do dňa prerušenia poistenia. Počas prerušenia činnosti pritom netreba platiť poistné. Počas pozastavenia živnosti sa fyzická osoba nepovažuje za aktívneho podnikateľa a v dôsledku toho nemusí platiť odvody a ani podávať daňové priznania.

Pozastavenie živnosti však má aj svoje nevýhody. Minimálna doba pozastavenia živnosti je šesť mesiacov a maximálna je tri roky. Nie je možné si teda pozastaviť živnosť len na jeden alebo dva mesiace alebo počas plynutia pozastavenia živnosti žiadať o spätné anulovanie pozastavenia živnosti. Je možné ale zmeniť dobu pozastavenia živnosti a obnoviť si ju skôr, ale stále musí byť dodržaná minimálna doba pozastavenia živnosti pol roka

Komu sa oplatí pozastaviť živnosť

Pozastaviť živnosť sa určite oplatí tomu, kto z dôvodu sezónnosti s určitosťou vie, že pol roka nebude mať zákazky, kto má finančné problémy alebo mu podnikanie nedovoľujú zdravotné dôvody.

Elektronicky to vyjde dve eurá, osobne štyri

Elektronické pozastavenie živnosti si vyžaduje istú technickú vybavenosť. Základom je elektronický občiansky preukaz (eID karta) s bezpečnostným osobným kódom. Ďalej na ňom musíte mať aj kvalifikované certifikáty a kvalifikované kľúče na vytváranie kvalifikovaného elektronického podpisu. Potrebujete aj čítačku čipových kariet a príslušný softvér. Ak to všetko máte, pozastavenie živnosti si vybavíte cez internetovú stránku Ústredného portálu verejnej správywww.slovensko.sk.

Ako prerušiť živnosť elektronicky

Musíte sa do tohto portálu prihlásiť, vybrať si služby živnostenského registra, príslušný okresný úrad a následne službu „Oznámenie o pozastavení prevádzkovania živnosti“. Elektronický formulár s rovnakým obsahom ako v listinnej podobe vyplníte, podpíšete elektronickým podpisom a odošlete.

Správou do elektronickej schránky budete vyzvaný na zaplatenie poplatku 2 eurá. Následne vašu žiadosť prijmú a potvrdenie zašlú.

Zdroj fotografie: Shutterstock.com

Anketa

V akej oblasti chcete podnikať alebo podnikáte?

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Účet s bonusom až do 60 €

Chcem bonus

Založte si Účet pre zelenší svet online – kvôli prírode aj pre seba! Na 12 mesiacov zadarmo a s podporou enviroprojektov.

Advertisement

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+18
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Chystajú sa veľké kontroly práce na živnosť, firmám hrozia státisícové pokuty

11. 5. 2024 | Barbora Magočová

Chystajú sa veľké kontroly práce na živnosť, firmám hrozia státisícové pokuty

Švarcsystém je na Slovensku nelegálny, no nie je ľahké ho odhaliť. To á však zmeniť súčasná vláda. Pripravuje sa veľký záťah na „zamestnaných“ živnostníkov. Pokuty hrozia nielen im,... celý článok

Milionár, ktorý skončil bez koruny: Pán Švarc, ktorý „vymyslel“ švarc systém

10. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Milionár, ktorý skončil bez koruny: Pán Švarc, ktorý „vymyslel“ švarc systém

Miroslav Švarc dodnes žije neďaleko Prahy, berie dôchodok smiešnej sume a býva v dome s priateľkou. Býval to však veľmi bohatý biznismen, po ktorom sa dodnes volá nelegálna, ale stále... celý článok

Uľaví sa podnikateľom, kryptoinvestori pocítia zmeny. Prezidentka podpísala nové zákony

9. 5. 2024 | Redakcia

Uľaví sa podnikateľom, kryptoinvestori pocítia zmeny. Prezidentka podpísala nové zákony

Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala dve novely, ktoré sa týkajú podnikania a investícií. Novela pre podnikateľov odstráni administratívnu záťaž a byrokraciu. Zároveň sa menia pravidlá... celý článok

Talent a inovácie máme aj u nás, na Slovensku

4. 5. 2024 | Redakcia

Talent a inovácie máme aj u nás, na Slovensku

Projekt „Vyrobené na Slovensku“ predstavuje významnú platformu a podporu pre domáce výrobky a služby, s ambíciou propagovať ich aj za hranicami Slovenska. V našom rozhovore s Michalom... celý článok

Renesancia drevárskeho umenia: St.vol vytvára z kalamitného dreva dizajnové ikony

3. 5. 2024 | Redakcia

Renesancia drevárskeho umenia: St.vol vytvára z kalamitného dreva dizajnové ikony

V tichých kútoch východného Slovenska, kde kedysi stála iba stará stodola, dnes prekvitá nábytkárske umenie, ktoré v sebe nesie príbeh a dušu storočného dreva. Spoločnosť St.vol, ktorú... celý článok