Ako na motivačný list

Michal Ruml | rubrika: Článok | 23. 6. 2016
Okrem životopisu sa dnes už motivačný list pomaly ale isto stáva neoddeliteľnou súčasťou každej žiadosti o prácu. Poradíme vám, ako motivačný list správne napísať a na čo by ste pri jeho tvorbe nemali zabudnúť.
Ako na motivačný list

Zdroj: Shutterstock

Zatiaľ čo životopis vnímame už dlhú dobu ako nedeliteľnú súčasť procesu uchádzania sa o nové zamestnanie, motivačný list zostával a stále ešte tak trochu zostáva v pozadí záujmu väčšiny uchádzačov o prácu.

Pritom je to práve správne napísaný list to, čo môže rozhodnúť o tom, či sa uchádzač vôbec dostane k pohovoru či nie.

Prečo? Zatiaľ čo životopis obsahuje všeobecné informácie o uchádzačovi – jeho dosiahnuté vzdelanie či získané pracovné skúsenosti, motivačný list by mal úplne korektným spôsobom reagovať na ponúkanú pracovnú pozíciu.

Akým spôsobom a ako ho napísať čo najefektívnejšie sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

Ako začať písať motivačný list

V hlavičke motivačného listu by mali byť uvedené kontaktné údaje:

  • meno a priezvisko, titul
  • adresa bydlisko
  • kontakty – mail a telefon

Potom už je dobré prejsť bez rôznych zdvorilostných fráz k samotnému textu motivačného listu. Udáva sa, že personalisti mávajú približne okolo minúty na prečítanie životopisu a motivačného listu jedného uchádzača. To nie je mnoho. 

Na začiatok preto hneď konkretizujte, aká pozícia vás zaujala a odkiaľ ste sa o nej dozvedeli.

Najdôležitejšia časť motivačného listu

Pokračujte informáciami, prečo ste vhodným kandidátom na konkrétnu pozíciu. Táto časť motivačného listu by mala personalistu zaujať natoľko, že po jej prečítaní vás pozve na pracovný pohovor. Musíte ju teda na rozdiel od životopisu písať unikátne pre každú pracovnú pozíciu, na ktorú sa hlásite.

Tu musíte preukázať znalosť konkrétneho odboru a firmy, pre ktorú by ste chceli pracovať. Všetky informácie tu uvádzané zamerajte na to, čo všetko môžete pre danú firmu urobiť.

Ukážte, akým prínosom pre ňu môžete byť.  Vyzdvihnite práve tie pracovné skúsenosti a povahové vlastnosti, ktoré zamestnávateľ v ponuke požaduje.

Môžete tu uviesť aj príklady vašich najväčších úspechov z predchádzajúcich zamestnaní. Odkazujte na „tie správne“ informácie z vášho životopisu.

Buďte stručný, nie je nutné zdĺhavo vypisovať mnoho činností, v ktorých vynikáte. V konečnom dôsledku úplne stačí len jedna, ktorá je pre danú pozíciu najdôležitejšia.

V motivačnom liste rozhodne nie je miesto pre informácie o rodinných pomeroch, osobných problémoch, dôvodoch ukončenia predchádzajúcich zamestnaní či koníčkoch.

Na čo nezabudnúť na záver motivačného listu

Na záver nesmiete zabudnúť požiadať o pozvanie na pohovor a rozlúčiť sa.

Práve tu napíšte, kedy a akým spôsobom vám môže personalista kontaktovať, a že sa radi prispôsobíte jeho požiadavkám na termín.

Pokiaľ list posielate poštou, určite ho podpíšte. Extrémne dôležité je poriadne si motivačný list po sebe prečítať. Nesmie obsahovať pravopisné chyby a preklepy.

Účet s bonusom až do 60 €

Chcem bonus

Založte si Účet pre zelenší svet online – kvôli prírode aj pre seba! Na 12 mesiacov zadarmo a s podporou enviroprojektov.

Advertisement

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Chystajú sa veľké kontroly práce na živnosť, firmám hrozia státisícové pokuty

11. 5. 2024 | Barbora Magočová

Chystajú sa veľké kontroly práce na živnosť, firmám hrozia státisícové pokuty

Švarcsystém je na Slovensku nelegálny, no nie je ľahké ho odhaliť. To á však zmeniť súčasná vláda. Pripravuje sa veľký záťah na „zamestnaných“ živnostníkov. Pokuty hrozia nielen im,... celý článok

Milionár, ktorý skončil bez koruny: Pán Švarc, ktorý „vymyslel“ švarc systém

10. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Milionár, ktorý skončil bez koruny: Pán Švarc, ktorý „vymyslel“ švarc systém

Miroslav Švarc dodnes žije neďaleko Prahy, berie dôchodok smiešnej sume a býva v dome s priateľkou. Býval to však veľmi bohatý biznismen, po ktorom sa dodnes volá nelegálna, ale stále... celý článok

Uľaví sa podnikateľom, kryptoinvestori pocítia zmeny. Prezidentka podpísala nové zákony

9. 5. 2024 | Redakcia

Uľaví sa podnikateľom, kryptoinvestori pocítia zmeny. Prezidentka podpísala nové zákony

Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala dve novely, ktoré sa týkajú podnikania a investícií. Novela pre podnikateľov odstráni administratívnu záťaž a byrokraciu. Zároveň sa menia pravidlá... celý článok

Talent a inovácie máme aj u nás, na Slovensku

4. 5. 2024 | Redakcia

Talent a inovácie máme aj u nás, na Slovensku

Projekt „Vyrobené na Slovensku“ predstavuje významnú platformu a podporu pre domáce výrobky a služby, s ambíciou propagovať ich aj za hranicami Slovenska. V našom rozhovore s Michalom... celý článok

Renesancia drevárskeho umenia: St.vol vytvára z kalamitného dreva dizajnové ikony

3. 5. 2024 | Redakcia

Renesancia drevárskeho umenia: St.vol vytvára z kalamitného dreva dizajnové ikony

V tichých kútoch východného Slovenska, kde kedysi stála iba stará stodola, dnes prekvitá nábytkárske umenie, ktoré v sebe nesie príbeh a dušu storočného dreva. Spoločnosť St.vol, ktorú... celý článok