Rezervy bitcoinových búrz klesli na najnižšiu úroveň od roku 2022, uvádza CoinTelegraph. Kryptoburzy majú k dispozícii len približne 2,5 milióna bitcoinov (doteraz bolo vyťažených menej ako 20 miliónov). Vyplýva to z údajov spoločnosti CryptoQuant.
Klesajúca ponuka coinov na burzách môže signalizovať blížiacu sa cenovú rally spôsobenú „ponukovým šokom". Ten nastáva, keď sa silný dopyt stretne s klesajúcim počtom dostupného tovaru a hrozbou jeho nedostatku.
Týždeň v kryptomenách od Peníze.cz.
Cena bitcoinu sa vytrvalo drží nad úrovňou 95 000 USD za mincu a podľa Ryana Leeho, hlavného analytika spoločnosti Bitget Research, je toto zotrvávanie odrazom neutíchajúceho záujmu veľkých inštitucionálnych investorov a vyčerpania predajcov.
Udržanie psychologickej hranice 95 000 dolárov bude podľa neho pre bitcoin kľúčové. Ako ukazujú údaje spoločnosti CoinGlass, pokles ceny nižšie by pre mnohých investorov, ktorí stavili na rast ceny, znamenal nútené odkupy investícií. Podľa ich odhadov by mohli prísť o viac ako 1,52 miliardy dolárov.
Ale aj keby k takejto korekcii nakoniec došlo, analytici zostávajú do konca roka optimistickí a predpovedajú ceny od 160 000 dolárov do viac ako 180 000 dolárov za bitcoin.
Keď si boli dolár a bitcoin rovné
V nedeľu sme oslávili Bitcoin Dollar Parity Day. Teda deň, keď cena jedného bitcoinu prvýkrát dosiahla hodnotu jedného amerického dolára. Bolo to pred štrnástimi rokmi, presne 9. februára 2011.
Prvýkrát bol výmenný kurz bitcoinu stanovený v októbri 2009 na základe nákladov na ťažbu. V tom čase bola hodnota bitcoinu vypočítaná na približne 0,0008 USD. S rastúcim povedomím o bitcoine a jeho technológii začala cena rásť a o 28 mesiacov neskôr dosiahla hodnotu jedného dolára.
Dosiahnutie parity s dolárom bolo symbolickým momentom, ktorý ukázal, že bitcoin má skutočnú hodnotu a možno ho považovať za alternatívu k tradičným menám. Vtedy prestal byť len obyčajným experimentom.
Možno už viete, čo sa stalo potom. V roku 2013 prekročil hranicu sto dolárov, v novembri 2013 tisíc, 29. novembra 2017 desaťtisíc a 5. decembra 2024 stotisíc dolárov.
Tiež sa vám zdá neuveriteľné, že pred 14 rokmi ste si za sto dolárov mohli kúpiť poukaz na bezstarostný dôchodok? Ak by ste vydržali až do dnešného dňa bez predaja týchto sto bitcoinov, už nikdy by ste nemuseli ísť do práce.
Spojené štáty bitcoinové: kto sa pridá?
Všetky oči bitcoinových nadšencov sa upierajú na Donalda Trumpa - či navrhne a presadí zaradenie bitcoinu do strategických rezerv USA. Napriek tomu to nemusí byť také dôležité, ako niektorí komentátori zdôrazňujú. Napokon, približne 20 štátov USA už teraz plánuje v nejakej forme prijať bitcoinové rezervy.
Aj keby teda nakoniec neboli schválené federálne bitcoinové rezervy, ich zavedenie na úrovni jednotlivých štátov by malo podobný efekt.
Pomerne ďaleko v príprave legislatívy je Texas, ktorý navrhuje alokovať do bitcoinu jedno percento nevyužitých príjmov štátu.
Pensylvánia dokonca plánuje alokovať až 10 % svojich rezervných fondov, čo by mohlo predstavovať takmer miliardu dolárov.
Konkrétne návrhy už predstavili aj Oklahoma či Massachusetts, pričom ďalšie štáty ako Florida, Utah, Missouri a Illinois aktívne pracujú na podobných iniciatívach.
Ak by všetky tieto iniciatívy prešli, mohlo by to podľa odhadov vytvoriť dopyt po približne 247 000 bitcoinoch, čo by pri súčasných cenách predstavovalo viac než 23 miliárd dolárov.
Čo by takýto dopyt urobil s cenou bitcoinu, je asi každému jasné. A nezabúdajme ani na Českú republiku.
Krachujúca FTX začína vyplácať
Skrachovaná burza FTX začína vyplácať svojich klientov. Prvé kolo výplat sa začne 18. februára a bude sa týkať veriteľov, ktorých pohľadávky nepresahujú 50 000 dolárov.
Uznané pohľadávky týchto "malých" veriteľov budú uspokojené na sto percent plus úroky od novembra 2022, kedy FTX skrachovala. Úrok bol stanovený na 9 percent ročne. Platby sa budú uskutočňovať v dolárových stablecoinoch prostredníctvom platforiem BitGo a Kraken.
FTX bola jednou z najväčších burz na svete s hodnotou vyše 32 miliárd dolárov. Keď však vyšlo najavo, že jej sesterská spoločnosť Alameda Research zneužila prostriedky zákazníkov na pokrytie vlastných strát, prišli masívne výbery a burza skolabovala.
Kým malí veritelia dostanú všetko späť, osud nárokov veľkých inštitucionálnych investorov a venture kapitálových firiem zostáva nejasný. Právne spory stále prebiehajú a veľa bude závisieť od toho, či sa podarí získať späť zostávajúce aktíva FTX.
Krypto v USA bude regulovať jeho fanúšik
Prezident Donald Trump plánuje vybrať Briana Quintenza do čela Komisie pre obchodovanie s komoditnými futures (CFTC), vyplýva z dokumentu, ktorý Biely dom zaslal Kongresu a do ktorého nahliadla agentúra Bloomberg. Ten tam už pôsobil ako republikánsky komisár počas prvej Trumpovej vlády.
Je známym zástancom regulačných reforiem, ktoré by prospievali firmám s digitálnymi aktívami. Ak bude potvrdený, očakáva sa, že bude presadzovať zmeny, vďaka ktorým by CFTC mohla získať silnejšiu pozíciu ako hlavný regulátor krypta v USA.
Súčasnú Komisiu pre cenné papiere (SEC) vedie Mark T. Uyeda, ktorý je považovaný za pragmatika v oblasti kryptomien. Po nástupe do funkcie vytvoril Crypto Task Force, ktorej cieľom je vypracovanie jasného regulačného rámca pre digitálne aktíva.
CFTC má právomoc regulovať komodity a deriváty (ako sú futures a opcie). Bitcoin a ether CFTC považuje za komodity, čo znamená, že spadajú pod jej dohľad. SEC naopak reguluje cenné papiere a dlhodobo tvrdí, že mnoho kryptomenových tokenov by malo byť považovaných za cenné papiere.
Rýchlovka pod čiarou: Organizátori BTC Prague oznámili, že Michael Saylor, šéf (Micro)Strategy, príde do Prahy už po tretíkrát. A ostravský Chaincamp, ktorý sa skončil minulý rok, sa predsa len nekončí. Pôvodní organizátori ho odovzdali do nových rúk, takže konferencia sa bude konať aj tento rok.
Tomáš Krause
Prispievateľ webu Peníze.cz. Všetko o kryptomenách. Ďalšie články autora.