Čo sú podielové fondy a aké typy existujú?

PR článok | rubrika: PR článok | 4. 7. 2021
Najľahší spôsob, ako zhodnotiť svoje peniaze, je investovanie. Existuje viacero možností, ako to spraviť. Vybrať si však ten správny spôsob investovania nemusí byť ľahké. Predtým, ako sa rozhodnete vložiť do niečoho svoje peniaze, určite si, koľko percent zo svojho príjmu môžete investovať. Takisto majte na pamäti, že ak chcete, aby vaše investície rástli, musíte im dať čas. Čím dlhšie budú na trhu, tým lepšie sa zhodnotia.
Čo sú podielové fondy a aké typy existujú?

Zdroj: Shutterstock

Komerčná spolupráca

Čo sú podielové fondy?

Investovanie do fondov patrí medzi najjednoduchšie spôsoby, ako sa stať investorom. Ak by ste sa rozhodli investovať samostatne, pre vysoké poplatky by sa vám to nemuselo oplatiť a na začiatok by ste potrebovali veľký obnos peňazí. 

Pri podielových fondoch to však nemusíte riešiť. Ich fungovanie je veľmi jednoduché. Viacero investorov sa spojí a prostredníctvom správcovskej spoločnosti vložia svoje finančné prostriedky do prosperujúcich (či výhľadovo výnosných) spoločností. Za svoju investíciu dostanete podielový list. Ten reprezentuje presnú časť, ktorú vo fonde vlastníte, tzv. podiel. 

Správcovskú spoločnosť si nemôže založiť hocikto. Na svoju činnosť potrebuje povolenie od Národnej banky Slovenska. Investovanie je spojené s poplatkami. Každá takáto spoločnosť ich má rozdielne.

Základné členenie podielových fondov

V súčasnosti existuje niekoľko kategórií podielových fondov. Delia sa napríklad podľa toho, do čoho sa cez nich investuje – môžu byť akciové, dlhopisové, peňažné, zmiešané alebo sa líšiť podľa miery rizika. Každý podielový fond má pridelený číselný ukazovateľ rizikovosti. Ak je označený jednotkou, riziko je nízke. Čím však číslo stúpa, tým sa riziko zvyšuje. 

Ďalej sa podielové fondy delia na otvorené a uzavreté. Otvorené fondy patria medzi najčastejšie typy. Ich hlavnou výhodou je, že nemajú obmedzený počet vydávania podielových listov a môžete ich kedykoľvek predať. 

Pri uzatvorených podielových fondoch je vydávanie podielových listov obmedzené. Napríklad dobou, kedy môžu byť vydávané, či celkovým počtom. Vytvárajú sa na dobu určitú, väčšinou však na 10 rokov. Svoje investície si môžete vybrať až po uplynutí vopred dohodnutého času. 

Typy podielových fondov

Fondy peňažného trhu

Sú vhodné na krátkodobé investovanie a predovšetkým pre konzervatívnych investorov. Nedosiahnete s nimi vysoké výnosy, no nemusíte sa báť veľkej straty. Správca fondov najčastejšie nakupuje štátne pokladničné poukážky. V období vyššej inflácie však nemusia priniesť očakávaný zisk. Zhodnotenie peňazí je však stále vyššie, ako keby ste ich mali na bežnom účte. 


Dlhopisové fondy

Kúpou dlhopisu vy – investor, požičiavate dlžníkovi peňažné prostriedky. Ich výhodou je, že sa dajú rýchlo predať. Vývoj sa dá dobre predvídať a ceny nekolíšu ako pri akciách. Sú vhodnejšie na dlhodobejšie investovanie – na 2 až 3 roky. Prinášajú zvyčajne vyššie výnosy ako fondy peňažného trhu.

Akciové fondy

Spomedzi všetkých fondov sú najvýnosnejšie, ale ich hodnota najviac kolíše. Preto sa zaraďujú medzi najrizikovejšie. Odporúčame vám investovať na dlhší časový horizont – aspoň na 5 rokov. Pri výbere takéhoto fondu by ste sa mali pozrieť na ich investičnú stratégiu. Pokiaľ majú fondy podobnú stratégiu, zvyčajne sa vyvíjajú podobne. 


Zmiešané fondy

Sú strednou cestou medzi konzervatívnejšími dlhopisovými fondmi a akciovými. Pozostávajú z viacerých typov fondov – najčastejšie z akcií a dlhopisov. Doba investovania by mala byť aspoň 3 roky. 

Fondy fondov

Princípom je, že investujete peniaze do jedného fondu, ktorý ich zase investuje do iných fondov. Takto môžete investovať menej do fondov, ktoré vyžadujú vyššiu vstupnú investíciu.

Svoje finančné prostriedky môžete zhodnotiť aj ináč, ako investovaním do podielových fondov. Patria však medzi najspoľahlivejšie spôsoby. Ich ďalšou výhodou je, že nemusíte minúť naraz veľký kapitál ako pri investovaní do nehnuteľností, kryptomien či investičného zlata.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Bitcoin čoskoro prekoná hodnotu milión dolárov, tvrdí známa tvár kryptosveta

15. 5. 2024 | Marek Rodák/Kryptomagazín.sk

Bitcoin čoskoro prekoná hodnotu milión dolárov, tvrdí známa tvár kryptosveta

Jack Dorsey, spoluzakladateľ Twitteru a veľký priekopník kryptomien, tvrdí, že hodnota Bitcoinu prerazí strop v podobe milióna dolárov. Za jeho názorom je naozaj dobrý dôvod.

Chystá sa diamantový obchod storočia. De Beers zmení po prvýkrát od roku 1926 majiteľa

14. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Chystá sa diamantový obchod storočia. De Beers zmení po prvýkrát od roku 1926 majiteľa

Väčšinový vlastník bývalého diamantového monopolu sa chce sústrediť na ťažbu medi a železa. Slávna firma, ktorá má na konte pravidlo troch výplat za snubný prsteň, môže zmeniť majiteľa... celý článok

Uľaví sa podnikateľom, kryptoinvestori pocítia zmeny. Prezidentka podpísala nové zákony

9. 5. 2024 | Redakcia

Uľaví sa podnikateľom, kryptoinvestori pocítia zmeny. Prezidentka podpísala nové zákony

Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala dve novely, ktoré sa týkajú podnikania a investícií. Novela pre podnikateľov odstráni administratívnu záťaž a byrokraciu. Zároveň sa menia pravidlá... celý článok

Vo svete kryptomien sa chystá niečo veľké, naznačuje to typický signál

2. 5. 2024 | Marek Rodák/Kryptomagazín.sk

Vo svete kryptomien sa chystá niečo veľké, naznačuje to typický signál

Kryptomeny sa chystajú podľa analytikov na veľkú udalosť. Je ňou altcoinová sezóna. Zistili to podľa poplatkov na sieti Ethereum.

Minister Kamenický naznačil, ako chce štát vytiahnuť peniaze z účtov Slovákov

30. 4. 2024 | Ivana Sladkovská

Minister Kamenický naznačil, ako chce štát vytiahnuť peniaze z účtov Slovákov

Minister ako jednu z možností predstavil takzvané retailové dlhopisy. Čo to znamená?