Do čoho investujú bohatí na Slovensku a vo svete?

Marek Mittaš | rubrika: Článok | 3. 5. 2017
Bohatí neustále bohatnú aj vďaka tomu, že správne investujú.
Do čoho investujú bohatí na Slovensku a vo svete?

Zdroj: Shutterstock

Svet má po roku 2016 viac peňazí

Analýza svetového bohatstva za rok 2016 od Credit Suisse Research ukázala, že za uplynulých 12 mesiacov sa svetové bohatstvo zvýšilo o 3,5 bilióna dolárov na 256 biliónov dolárov, čo predstavuje nárast o 1,4 percenta. Ide o nový rekord, ktorý bol dosiahnutý z hľadiska svetovej ekonomiky.

Takže hoci sa môže na prvý pohľad svet zdať ako nie celkom ideálne miesto, bohatneme. Štatistika však ukazuje aj na ďalší fakt a to, že s počtom peňazí rastie aj počet obyvateľov a v roku 2016 sa priemerné bohatstvo na dospelého človeka ustálilo na úrovni 52 800 dolárov.

Štatisticky teda každý obyvateľ disponuje presne takouto sumou. Medzi hlavnými ekonomikami v roku 2016 dominovali USA a Japonsko no Spojené kráľovstvo zaznamenalo výrazný pokles v dôsledku znehodnotenia meny.

10% ľudí vlastní väčšinu sveta aj v roku 2017

Credit Suisse Research konštatuje, že top 10% miliardárov vlastní 89% všetkých globálnych aktív a o 11% sa bije zvyšok, pričom pomer sa podľa odhadov výrazne nebude meniť ani v tomto roku. Správa o globálnom bohatstve za rok 2016 postavila na svetový piedestál milionárov Švajčiarsko, kde je od roku 2012 priemerne bohatstvo dospelého obyvateľa viac ako  500 000 dolárov, čo nedosiahla žiadna iná krajina na svete. Švajčiari sú jedenásťkrát bohatší než priemerní svetoví občania.

Milionári menia investičnú stratégiu

Napriek tomu, že majetok bohatých rastie, niečo sa v trendoch predsa len zmenilo. Bohatí chcú viac istoty. 

Podľa Global Welfare Report v roku 2016 prišlo k zmene trendu a podiel nefinančných aktív sa po prvýkrát zvýšil. Celkovo sa do nehnuteľného majetku pridalo 4,9 bilióna dolárov, v porovnaní s rastom finančných aktív o 330 miliárd dolárov. Svetová tendencia staviť viac na istotu sa odrazila aj medzi slovenskými boháčmi.

„Rok 2016 bol pomerne turbulentný. Výnosy tradičných finančných produktov boli nízke, preto sme spolu s klientmi hľadali cesty, ako zabezpečiť lepšie zhodnotenie ich prostriedkov. Vyhľadávaným investičným nástrojom privátnej klientely boli najmä korporátne dlhopisy a investičné certifikáty,“ hovorí Michaela Kaňová, riaditeľka Erste Private Banking.

Klienti sa dnes naučili nakupovať viac titulov a investície výrazne diverzifikujú. Nehnuteľnosti ostávajú aj na Slovensku hodnotou, keďže podľa prieskumu UniCredit Private Banking pre vyššie čiastky nad pol milióna eur bohatí Slováci vyberajú tiež investície do nehnuteľností, pôdy, zlata alebo umenia. Pri investíciách do bývania sa pritom už neobmedzujú len na Slovensko.

„Stále častejšie si kupujú rekreačné domčeky vo svojich obľúbených dovolenkových destináciách, najčastejšie v Chorvátsku,“ dodáva Roman Hajduk, riaditeľ privátneho bankovníctva UniCredit Bank pre slovenský trh.

Podľa prieskumu sa však okrem nehnuteľností na Slovensku výrazne zvýšil objem investícií do cenných papierov zo 17 na 35 % klientov, zaujímavé sú aj alternatívy ako akcie (35 %) alebo dlhopisy (22 %).

Neistota na trhu ako nová príležitosť

Z analýz jasne vidieť, že Slováci nevyhľadávajú rozkolísané trhy s neistými výnosmi a ak chcú riskovať, volia radšej dobré nápady. Podľa UniCredit Private Banking sa v čase  geopolitických neistôt od Brexitu po víťazstvo Trumpa

Slováci sústredili na investičné certifikáty s konzervatívnou štruktúrou, kde stavili na také firmy ako je Airbus, Shell či Louis Vuitton, prípadne vyhľadali zaistené investície s vysokým potenciálom, ako sú zdravotná starostlivosť či voda. Ďalej nakupovali výplatné dlhopisové fondy alebo fondy absolútneho výnosu.

Investičné portfóliá dopĺňajú investíciami do rozvoja startupov. J&T Banka vo Wealth report 2016 rovnako ukazuje na stále rastúci dopyt po nových myšlienkach. Trend investícií do startupov rastie približne tepom 2- 3 % ročne.

V Čechách aj na Slovensku dokonca najväčšie zhodnotenie v startupoch očakáva cez 25% dolárových milionárov. 

Bohatí dbajú na vzdelanie

Milionári oficiálne potvrdzujú vzdelanie ako jednu z ciest k bohatstvu. Vo Wealth report 2016 od J&T Banky sa uvádza, že dolároví milionári sa neustále vzdelávajú a sú ochotní do vzdelania investovať nemalé financie. Dve tretiny milionárov sa neustále učí, najčastejšie investujú do jazykových kurzov, kurzov osobného rozvoja a manažérskych kurzov.

Nie je nič neobvyklé, ak tí najbohatší veľkú časť finančného majetku investujú sami do seba, ale aj do vzdelania spoločnosti. Napríklad Zuckerberg Education Ventures investovali milióny do aplikácie, ktorá pomôže študentom efektívne vyhľadať relevantné zdroje, či do systému na výučbu angličtiny. Bill Gates cez nadáciu  Bill & Melinda Gates Foundation už investoval viac ako 120 miliónov dolárov do personalizovaného vzdelávania. Milionári si totiž uvedomujú, že nielen vlastné vzdelanie, ale aj vzdelanie iných je cestou, ako bude môcť svet na globálnej úrovni naďalej bohatnúť.

Marek Mittaš

Autor článku Marek Mittaš

Šéfredaktor portálu peniaze.sk. V prevažnej miere sa venuje bankovej problematike a investovaniu.  Ďalšie články autora.

Investujte so Saxo lacnejšie

Zistite viac

Využite nižšie poplatky za US akcie - 0,08 %, min. 1 USD, s menovou konverziou 0,25 % a bez minimálneho vkladu.

Advertisement

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Bitcoin čoskoro prekoná hodnotu milión dolárov, tvrdí známa tvár kryptosveta

15. 5. 2024 | Marek Rodák/Kryptomagazín.sk

Bitcoin čoskoro prekoná hodnotu milión dolárov, tvrdí známa tvár kryptosveta

Jack Dorsey, spoluzakladateľ Twitteru a veľký priekopník kryptomien, tvrdí, že hodnota Bitcoinu prerazí strop v podobe milióna dolárov. Za jeho názorom je naozaj dobrý dôvod.

Chystá sa diamantový obchod storočia. De Beers zmení po prvýkrát od roku 1926 majiteľa

14. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Chystá sa diamantový obchod storočia. De Beers zmení po prvýkrát od roku 1926 majiteľa

Väčšinový vlastník bývalého diamantového monopolu sa chce sústrediť na ťažbu medi a železa. Slávna firma, ktorá má na konte pravidlo troch výplat za snubný prsteň, môže zmeniť majiteľa... celý článok

Uľaví sa podnikateľom, kryptoinvestori pocítia zmeny. Prezidentka podpísala nové zákony

9. 5. 2024 | Redakcia

Uľaví sa podnikateľom, kryptoinvestori pocítia zmeny. Prezidentka podpísala nové zákony

Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala dve novely, ktoré sa týkajú podnikania a investícií. Novela pre podnikateľov odstráni administratívnu záťaž a byrokraciu. Zároveň sa menia pravidlá... celý článok

Vo svete kryptomien sa chystá niečo veľké, naznačuje to typický signál

2. 5. 2024 | Marek Rodák/Kryptomagazín.sk

Vo svete kryptomien sa chystá niečo veľké, naznačuje to typický signál

Kryptomeny sa chystajú podľa analytikov na veľkú udalosť. Je ňou altcoinová sezóna. Zistili to podľa poplatkov na sieti Ethereum.

Minister Kamenický naznačil, ako chce štát vytiahnuť peniaze z účtov Slovákov

30. 4. 2024 | Ivana Sladkovská

Minister Kamenický naznačil, ako chce štát vytiahnuť peniaze z účtov Slovákov

Minister ako jednu z možností predstavil takzvané retailové dlhopisy. Čo to znamená?