Dôchodkový vek sa mení pre starších aj mladších. Pozor, ak si sporíte v 3. pilieri

Ivana Sladkovská | rubrika: Článok | 23. 7. 2025
Ministerstvo práce prináša od januára 2026 veľké zmeny v doplnkovom dôchodkovom sporení. Predpokladaný dôchodkový vek sa bude po novom určovať inak pre mladších a inak pre starších účastníkov, pribudnú prehľadnejšie výpisy aj realistickejšie prognózy dôchodku. Pozrite si, ako sa zmení výpočet a čo všetko nové vás v 3. pilieri čaká.
Dôchodkový vek sa mení pre starších aj mladších. Pozor, ak si sporíte v 3. pilieri

Zdroj: Shutterstock

Od januára 2026 sa v doplnkovom dôchodkovom sporení chystajú výrazné zmeny, ktoré sa dotknú výpočtu predpokladaného dôchodkového veku aj spôsobu, akým budú sporitelia v treťom pilieri dostávať informácie o svojich úsporách. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny totiž vydalo novú vyhlášku, ktorá presne určuje, ako majú doplnkové dôchodkové spoločnosti počítať s tým, kedy si účastník začne vyberať nasporené peniaze.

Tento údaj sa síce nepoužíva na priznanie samotného starobného dôchodku zo Sociálnej poisťovne, ale je dôležitý pre výpočet očakávaných dávok v rámci tretieho piliera a jeho určenie po novom závisí od veku účastníka. Upozorňuje na to denník Pravda.

Nový dôchodkový vek

Pre mladších ako 50 rokov sa bude predpokladaný dôchodkový vek počítať podľa tabuľky, ktorá priraďuje vek podľa ročníka narodenia. Napríklad niekto narodený v roku 1990 má dnes stanovený predpokladaný dôchodkový vek približne 64 rokov a 6 mesiacov, zatiaľ čo ročník 1980 sa v tabuľke pohybuje okolo 64 rokov a 8 mesiacov.

Na základe takto určeného veku sa následne vypočíta, koľko rokov sporiteľovi ostáva do dôchodku a akú sumu by si mal nasporiť, aby napríklad dostával z tretieho piliera 150 eur mesačne. Ak má však účastník už 50 rokov a viac, postup sa mení – dôchodkový vek sa neurčuje podľa tabuľky, ale individuálne ho stanoví Sociálna poisťovňa na základe platnej legislatívy, no bez zohľadnenia detí či zamestnania v náročných profesiách. Práve toto má zabezpečiť realistickejší pohľad na situáciu ľudí, ktorí sú už bližšie k dôchodku.

Zaujímavé je aj to, čo sa pri tomto výpočte nezohľadňuje – vyhláška výslovne uvádza, že počet vychovaných detí ani pracovná kategória nemajú na predpokladaný vek v treťom pilieri žiadny vplyv. Znamená to napríklad, že žena s tromi deťmi bude mať v treťom pilieri rovnaký predpokladaný vek ako jej rovesníčka bez detí. Prechodné obdobie umožní ešte do konca roka 2027 používať aj doterajšie pravidlá, no od januára 2028 sa už bude postupovať výlučne podľa novej vyhlášky.

Výpočet dôchodkového veku 2025 (kalkulačka)

+

Ďalšie kalkulačky

Tretí pilier prejde zmenami

Okrem samotného určenia dôchodkového veku sa od januára 2026 mení aj spôsob, akým budú doplnkové dôchodkové spoločnosti informovať sporiteľov o ich účte a očakávanom dôchodku. Nové opatrenie ministerstva zavádza prehľadnejšie výpisy, presnejšie výpočty prognóz a jednotný postup pre všetky spoločnosti.

Po novom dostanú sporitelia tri typy dokumentov: výpis účastníka (pre tých, ktorí si len sporia), výpis poberateľa dávky (pre tých, ktorí už čerpajú dôchodok) a informáciu o dávkach (prognóza výšky budúceho dôchodku). Dokumenty budú mať predpísaný formát a ak prídu elektronicky, môžu obsahovať aj odkazy na podrobnejšie údaje o fondoch, stratégiách či rizikách.

Jednou z najvýraznejších noviniek sú reálnejšie prognózy dôchodkov. Doplnkové dôchodkové spoločnosti budú musieť povinne zasielať tri scenáre – pesimistický, realistický a optimistický. Do výpočtov sa započíta aktuálny stav účtu, výška príspevkov od sporiteľa aj zamestnávateľa, inflácia, dĺžka života a aj to, či príspevky v posledných rokoch rástli. Ak napríklad niekto so zamestnávateľom pravidelne zvyšoval príspevky o päť percent ročne, prognóza zohľadní aj tento trend. Vyhláška tiež umožňuje pripraviť alternatívne scenáre, ak by si sporiteľ chcel príspevky zvýšiť alebo zmeniť fond.

Tieto zmeny majú najmä mladším a ľuďom strednej generácie pomôcť lepšie sa orientovať v tom, čo ich v treťom pilieri čaká a ako môžu ovplyvniť svoj budúci dôchodok. Ministerstvo od nových výpisov očakáva, že sporitelia budú lepšie informovaní, uvidia, či ich dôchodok bude dostatočný a ak nie, budú vedieť, aké kroky podniknúť – napríklad zmeniť investičnú stratégiu alebo zvýšiť príspevky. Nové pravidlá tak sľubujú viac transparentnosti a väčšiu motiváciu venovať sa vlastným úsporám na dôchodok už dnes.

Ivana Sladkovská

Autor článku Ivana Sladkovská

Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Zaujímavé sumičky: V treťom pilieri je už milión ľudí, prvé výnosy sú už na účtoch

21. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Zaujímavé sumičky: V treťom pilieri je už milión ľudí, prvé výnosy sú už na účtoch

Doplnkové dôchodkové sporenie na Slovensku zažíva nevídaný rozmach, s majetkom presahujúcim 3,7 miliardy eur a viac ako miliónom účastníkov. Tento systém, ktorý oslovuje najmä mladších... celý článok

Vláda schválila ďalší odklad platenia odvodov. Dokedy ich treba zaplatiť?

28. 1. 2022 | Redakcia

Vláda schválila ďalší odklad platenia odvodov. Dokedy ich treba zaplatiť?

S cieľom zmiernenia ekonomických dopadov v dôsledku krízovej situácie, predložil rezort práce úpravu návrhu pre zabezpečenie príjmu rodín v čase pretrvávajúcej pandémie. Splatnosť odvodov... celý článok

Valorizácia a minimálny dôchodok? Štát vypláca penzistovi pre neho výhodnejší dôchodok

21. 1. 2022 | Redakcia

Valorizácia a minimálny dôchodok? Štát vypláca penzistovi pre neho výhodnejší dôchodok

Pri každoročnej valorizácii (zvyšovaní) minimálnych dôchodkov platia osobitné pravidlá. Sociálna poisťovňa nezvyšuje minimálny dôchodok, ktorý penzista poberá, ale pôvodný dôchodok,... celý článok

Grid karty v Sociálnej poisťovni končia. Ako sa bude prihlasovať do e-Služieb? (otázky a odpovede)

12. 10. 2021 | Redakcia | 1 komentár

Grid karty v Sociálnej poisťovni končia. Ako sa bude prihlasovať do e-Služieb? (otázky a odpovede)

Grid karty sa pre prihlásenie už v budúcom roku nebudú používať. Ide o starší bezpečnostný prvok, ktorý je na ústupe a nezodpovedá moderným štandardom pre ochranu osobných údajov. Sociálna... celý článok

Penzisti dostanú tento rok 13. dôchodok skôr. Kto má nárok a aká bude jeho výška?

15. 9. 2021 | Redakcia

Penzisti dostanú tento rok 13. dôchodok skôr. Kto má nárok a aká bude jeho výška?

Slovenskí dôchodcovia sa aj tento rok môžu tešiť na vianočné prilepšenie k penzii. Suma je však od minuloročnej zmeny o niečo vyššia.