Od 1. januára 2026 sa Bulharsko oficiálne stane dvadsiatym prvým členom eurozóny. Európska komisia tento týždeň potvrdila, že krajina splnila všetky ekonomické podmienky potrebné na prijatie spoločnej meny a teda aj poslednú prekážku na ceste k euru. Po niekoľkých rokoch príprav a odkladov, najmä kvôli vysokej inflácii, tak Sofia dostáva oficiálne požehnanie Bruselu. Hoci na európskej úrovni panuje nadšenie, doma v Bulharsku zmena vyvoláva zmiešané pocity.
Koniec leva od 2026
Pôvodne si Bulharsko dalo za cieľ vstúpiť do eurozóny už v roku 2024, avšak realita makroekonomických ukazovateľov bola neúprosná. Inflácia sa v tom období vyšplhala až na 9,5 %, čo znemožnilo naplniť požiadavky stanovené pre prijatie eura. Teraz sa však situácia výrazne zlepšila. Európska komisia vo svojej aktuálnej správe konštatovala, že priemerná miera inflácie do apríla 2025 klesla na prijateľnú úroveň 2,7 %, čím Bulharsko preukázalo svoju pripravenosť z ekonomického hľadiska.
Okrem cenovej stability si Brusel všimol aj celkovú konsolidáciu bulharskej ekonomiky, vrátane reforiem potrebných na zosúladenie s pravidlami menovej únie. Podľa predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej ide o významný moment pre celú EÚ. "Euro je silným symbolom európskej jednoty a moci," vyhlásila s tým, že prijatie eura by malo urýchliť ekonomický rast Bulharska a priniesť výhody ako väčšie investície, zlepšený obchod, vyššiu zamestnanosť a rast reálnych príjmov.
Pozitívne hodnotenie zaznelo aj od Európskej centrálnej banky, ktorá ocenila, že Bulharsko zvládlo implementovať potrebné opatrenia a reformy. To všetko v súlade s tzv. konvergenčnými kritériami, ktoré stanovujú podmienky pre vstup do eurozóny, vrátane stability verejných financií, výmenného kurzu a dlhodobo nízkej inflácie.
Bulhari sa boja zdražovania
Napriek tomu, že z pohľadu inštitúcií ide o pozitívnu správu, nálady medzi Bulharmi sú podstatne rozpačitejšie. Podľa nedávnych prieskumov verejnej mienky sa až polovica obyvateľstva s plánovanou výmenou leva za euro nestotožňuje. Obavy smerujú najmä k možnému zdražovaniu a strate ekonomickej suverenity. Mnohí sa odvolávajú na skúsenosti iných krajín, kde prijatie eura podľa ich názoru viedlo k rastu cien každodenných tovarov a služieb.
Oficiálne prijatie Bulharska do eurozóny ešte musí prejsť formálnym schvaľovacím procesom – potrebné je jednohlasné odobrenie ministrov financií členských krajín EÚ a súhlas Európskeho parlamentu. Vzhľadom na doterajšie vyjadrenia sa však neočakáva, že by tento proces narazil na zásadné prekážky.
Bulharsko tak bude prvou krajinou, ktorá vstúpi do eurozóny od roku 2023, kedy sa pripojilo Chorvátsko. Tento krok posilní ekonomickú integráciu EÚ v regióne juhovýchodnej Európy a zároveň predstavuje nový míľnik v dlhodobom procese európskej integrácie krajín Balkánu. Napriek obavám časti populácie zostáva otázkou, či v dlhodobom horizonte zvíťazí optimizmus Bruselu alebo skepticizmus domácich občanov.
Ivana Sladkovská
Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.