Podivná liečba americkej nezamestnanosti

Roman Dvořák | rubrika: Článok | 24. 6. 2009
Údaje z trhu práce sa zhoršujú každý týždeň. Stačí málo, aby sa o americkej nezamestnanosti začalo hovoriť ako o národnej tragédii. Jej liečba má ale skôr pripomínať Rooseveltov New Deal než Reaganovu novú ekonomiku.
Podivná liečba americkej nezamestnanosti

Zdroj: Shutterstock

Začiatok súčasnej éry vysokej nezamestnanosti pripomína 80. roky. Obama i Reagan  nastupovali do prezidentskej funkcie pri rovnakej miere nezamestnanosti, ktorá potom narástla až k dvojciferným hodnotám. Rovnako ako dnes, aj vtedy bolo najviac ľudí bez práce v automobilovom priemysle a v stavebníctve, medzi černochmi a teenagermi, alebo v štátoch Puerto Rico a Michigan. Tu ale podobnosť s 80. rokmi skončí.

80. roky – Od robotníka v automobilke k predavačovi hamburgerov

Reaganovi nezamestnaní sa nikdy nevrátili späť do tovární, z ktorých boli prepustení, ale začali pracovať v službách. Stali sa z nich pokladníci vo fast foodoch, zdravotné sestry, upratovačky, účtovníčky a sekretárky. Boli ochotní pracovať za nižšie mzdy a vykonávať inú, aj menej kvalifikovanú prácu. Z robotníka, ktorí predtým pracoval a automobilke, sa stal cez noc predavač hamburgerov. Nebola to vláda, ktorá im dala prácu, ale malé a stredné podniky, ktoré sa pri ekonomickom oživení rýchlo rozrastali. Vďaka mobilite a konkurencii pracovnej sily sa nezamestnanosť vrátila z maxima na svoju predkrízovú úroveň rýchlo – do dvoch rokov. Nové odbory v lekárstve a informačných technológiách tomu taktiež v menšej miere prispeli. Čo na tom, že ekonomika s miliónom sekretárok a upadajúcim priemyslom začala mať neskôr problémy s nižšou produktivitou.

30. roky – Zbudovanie infraštruktúry

30. roky predviedli úplne opačné riešenie masovej nezamestnanosti s rastúcou úlohou vlády na trhu práce. Rooseveltova administratíva potlačovala svojimi pravidlami a reguláciou súkromný sektor a znevýhodňovala viac ľudí. Veľké kolosy, ktoré reprezentovali starý priemysel, nakoniec taktiež nie. Nezamestnaní preto začali stavať mosty, cesty, letiská, parky a verejné budovy. A teraz ich majú stavať zas. Je to jeden z projektov v Obamovom programe na podporu nezamestnanosti.

Majú verejné práce aj v súčasnosti potenciál?

Je samozrejme otázka, aký je potenciál verejných prác dnes, keď je americká infraštruktúra na rozdiel od 30. rokov, už vybudovaná, a keď má súčasná vláda vzhľadom k miere zadlženia zložitejší prístup k zdrojom financovania. Niektoré verejné práce boli v 30.tych rokoch vytvárané zbytočne, iba s politickým cieľom umelého čo najväčšieho zníženia nezamestnanosti, ale ich spoločenský úžitok bol malý. Nakoniec, súčasná nezamestnanosť nedosahuje ani zďaleka tej úrovne, pri ktorej Rooseveltova vláda začala schvaľovať nákladné pracovné programy. Nezabúdajte ani, že zásluhu na znížení nezamestnanosti po desiatich rokoch na predkrízovú úroveň nie je možné pripisovať iba vládnym zásahom, ale bohužiaľ v tej dobe aj vojne. Ešte v roku 1941, po všetkých nákladných projektoch, bola nezamestnanosť rovnako vysoká ako dnes.

Na druhú stranu, pokiaľ ekonomika stráca konkurencieschopnosť, stráca aj pracovné miesta. Nové má zmysel vytvárať iba v priemysle, ktorý má budúcnosť. Taký priemysel sa dnes v Spojených štátoch horšie hľadá, ale ekonomika, ktorá má zostať tržná, by nemala vzdávať konkurenčný boj.

Autor pracuje ako analytik spoločnosti Pioneer Investments

Investujte so Saxo lacnejšie

Zistite viac

Využite nižšie poplatky za US akcie - 0,08 %, min. 1 USD, s menovou konverziou 0,25 % a bez minimálneho vkladu.

Advertisement

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Dubaj je rajom špinavých peňazí a kamarátov Smeru

15. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Dubaj je rajom špinavých peňazí a kamarátov Smeru

Investigatívni novinári spracovali uniknuté dáta o vlastníkoch nehnuteľností v Dubaji. Úniky odhalili nielen svetových zločincov, ale aj niekoľko známych mien zo Slovenska. Napríklad... celý článok

Chystá sa diamantový obchod storočia. De Beers zmení po prvýkrát od roku 1926 majiteľa

14. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Chystá sa diamantový obchod storočia. De Beers zmení po prvýkrát od roku 1926 majiteľa

Väčšinový vlastník bývalého diamantového monopolu sa chce sústrediť na ťažbu medi a železa. Slávna firma, ktorá má na konte pravidlo troch výplat za snubný prsteň, môže zmeniť majiteľa... celý článok

Nadácia manželov Gatesovcov končí, Melinda odchádza s vyše 12 miliardami „vo vrecku“

14. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Nadácia manželov Gatesovcov končí, Melinda odchádza s vyše 12 miliardami „vo vrecku“

Po rozvode v roku 2021 prichádza k deleniu slávnej nadácie. Melinda Gates už v dobročinnej organizácii pôsobiť nebude. Berie si so sebou aj svoj podiel, ktorý podľa vlastných slov chce... celý článok

Toto sme tu nemali 3 roky. Časy šialeného zdražovania sú preč, inflácia klesla

14. 5. 2024 | Redakcia

Toto sme tu nemali 3 roky. Časy šialeného zdražovania sú preč, inflácia klesla

Časy enormného zdražovania sú preč. Inflácia v apríli spomalila na na 2,1 %. Ceny potravín boli rovnaké ako pred rokom.

Uľaví sa podnikateľom, kryptoinvestori pocítia zmeny. Prezidentka podpísala nové zákony

9. 5. 2024 | Redakcia

Uľaví sa podnikateľom, kryptoinvestori pocítia zmeny. Prezidentka podpísala nové zákony

Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala dve novely, ktoré sa týkajú podnikania a investícií. Novela pre podnikateľov odstráni administratívnu záťaž a byrokraciu. Zároveň sa menia pravidlá... celý článok