Ťažká noha na plyne vás môže stáť desiatky eur. Od apríla platí nový sadzobník pokút.

Miroslava Hrášková | rubrika: Článok | 14. 5. 2020
Takmer každý šofér má skúsenosť s cestnou kontrolou. Akonáhle dostane vodič pokyn k zastaveniu vozidla, okamžite mu mysľou prebehne, či neprekročil rýchlosť prípadne či má všetko v poriadku.
Ťažká noha na plyne vás môže stáť desiatky eur. Od apríla platí nový sadzobník pokút.

Zdroj: Shutterstock

K najčastejším priestupkom patrí prekročenie rýchlosti. Pokiaľ je vyšia len do 6 km/h, než dovoľuje  dopravná značka, či pravidlá cestnej premávky, vybaví sa to napomenutím. Pravdepodobne vás kvôli tomu ani nezastavia. Ak však bola vaša rýchlosť vyššia, zadarmo to nebude.

Tabuľka: Prehľad pokút pri prekročení najvyššej dovolenej rýchlosti

Prekročenie rýchlosti v obci Prekročenie rýchlosti mimo obce Výška pokuty
o 7 až 10 km/h o 7 až 15 km/h 10-30 €
o 11 až 15 km/h o 16 až 25 km/h 35-40 €
o 16 až 20 km/h o 26 až 30 km/h 45-50 €
o 21 až 25 km/h o 31 až 35 km/h 100-150 €
o 26 až 30 km/h o 36 až 40 km/h 180-220 €
o 31 až 35 km/h o 41 až 45 km/h 250-280 €
o 36 až 40 km/h o 46 až 50 km/h 300-330 €
o 41 až 45 km/h o 51 až 55 km/h 350-370 €
o 46 až 50 km/h o 56 až 60 km/h 380-400 €
o 51 až 55 km/h o 61 až 65 km/h 500-600 €
o 56 až 60 km/h o 66 až 70 km/h 650-750 €
o viac ako 60 km/h o viac ako 70 km/h 800 €

Zdroj: Sadzobník pokút, Ministerstvo vnútra

 

Ak ste v minulosti zaplatili pokutu za prekročenie rýchlosti, v tabuľke môžete ľahko zistiť, koľko eur by vás tento priestupok stál dnes.

Kto a ako môže merať rýchlosť

Jediný orgán, ktorý môže na všetkých slovenských cestách vždy zmerať rýchlosť, je polícia SR. Využíva k tomu stacionárny radar, mobilné radary či iné merače. Rýchlosť vozidla môže zmerať aj úsekovým meraním, kedy je rýchlosť vozidla zmeraná na začiatku a na konci úseku a k výsledku sa dôjde priemerom.

Vyhnúť pokute za prekročenie rýchlosti sa v podstate môžete len v dvoch prípadoch, a to že sa vôjdete do liminitu 6 km/h alebo v situácii, kedy by vyšlo najavo, že merací prístroj nie je typovo schválený či kalibrovaný. V takejto situácii by sa meranie považovalo za nepresné.

Len pripomíname, že maximálna povolená rýchlosť pre osobné automobily na Slovensku je v obci 50 km/h, mimo obce 90 km/h a na diaľnici 130 km/h. Mimo tejto paušálne stanovenej maximálnej povolenej rýchlosti však najvyššiu dovolenú rýchlosť prednostne určujú dopravné značky. Maximálna povolená rýchlosť pre nákladný automobil, autobus či v iné vozidlo podľa zákona o cestnej premávke (8/2009 Z.z.) ešte nižšia, konkrétne na dialnici v obci 90 km/h, na dialnici mimo obce 90(až 100) km/h.

Tip: Stiahnite si sadzobník pokút

Blokové pokuty za rychlosť, cenník, priestupok

Zdroj: Shutterstock

Kedy sa ukladá bloková pokuta

Ak dochádza k riešeniu menej závažnému priestupku hneď na mieste, ide o tzv. blokové konanie. Platba pokuty za priestupok na mieste je obyčajne nižšia než v správnom konaní. Priestupok však musí byť spoľahlivo zistený a dokázaný, čiže slovo policajta by malo byť podložené aj nejakou dokumentáciou, záznamom. Pri prekročení rýchlosti je to napr. záznam z radaru, meracieho zariadenia a pod.

Výšku blokovej pokuty môže policajt znížiť oproti tomu ako je v sadzobníku. Pri určení výšky pokuty prihliada policajt predovšetkým  na spôsob, okolnosti spáchania priestupku, či na mieru zavinenia a prípadné následky spáchaného priestupku. U prekročenej rýchlosti je dokazovanie pomerne jednoduché a jasné, tu najskôr nič "neuhádate".  Iná situácia býva napríklad pri porušení povinnosti zastaviť vozidlo na príkaz dopravnej značky "Stoj, daj prednosť v jazde."  V tomto prípade je podľa sadzobníka pokuta až vo výške 100 eur. 

Anketa

Akú najvyššiu pokutu ste dostali?

1/10 Vodič nesmie zastaviť a stáť:

2/10 V školskej zóne:

3/10 Vodič motorového vozidla nesmie predchádzať iné motorové vozidlo na diaľnici:

4/10 Prenosné zvislé dopravné značky sú nadradené:

5/10 Na krajnicu smie vodič motorového vozidla vojsť:

6/10 Ak vodič autobusu alebo trolejbusu vychádza z vyhradeného jazdného pruhu do priľahlého jazdného pruhu, vodič jazdiaci v tomto pruhu:

7/10 Zníženou viditeľnosťou sa rozumie:

8/10 Dať prednosť v jazde sa rozumie:

9/10 Vodič:

10/10 Účastník dopravnej nehody:

Miroslava Hrášková

Autor článku Miroslava Hrášková

V článkoch sa najradšej venuje problematike daní, dávok a dôchodkov. Okrajovo spracováva aj oblasť financovania bývania, termínovaných vkladov a sporenia. Vyštudovala hospodársku politiku na ekonomicko-právnej fakulte Masarykovej... Ďalšie články autora.

Alternatíva k sporiacim účtom s výnosom 3 % ročne.

CHCEM INVESTOVAŤ

Zhodnocujte atraktívne svoje eurá. Obchodovanie na dennej báze, bezpečie investícií a ľahký prístup k finančným prostriedkom.

Daňové priznanie online

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+7
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Obľúbené témy

pokuta, polícia, štát

Toto ste už čítali?

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

17. 1. 2024 | Redakcia

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

Podľa najnovších štatistík sa majetok Slovákov zvýšil až trojnásobne, napriek tomu, že patríme medzi investične konzervatívne krajiny. Kde sa nachádza väčšina našich úspor a aké chyby... celý článok

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

10. 1. 2024 | Redakcia

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

S príchodom nového roka zvyčajne prichádza viacero noviniek spojených s minimálnou mzdou, daňami a rôznymi dávkami. Ako bude vyzerať rok 2024 v číslach a čo všetko sa zmení? Pripravili... celý článok

Čo je rating a prečo je jeho zníženie problémom pre Slovensko?

8. 1. 2024 | Marek Mittaš

Čo je rating a prečo je jeho zníženie problémom pre Slovensko?

Agentúra Fitch Ratings, jedna z troch najvplyvnejších ratingových agentúr na svete, znížila rating Slovenska. Dôvodom bolo zhoršenie stavu verejných financií počas predchádzajúcich... celý článok

Slovenská pošta opäť mení ceny: Koľko si priplatíme?

4. 1. 2024 | Daniel Výcha

Slovenská pošta opäť mení ceny: Koľko si priplatíme?

Ak využívate služby pošty, počítajte s tým, že od januára 2024 si za ne priplatíte. Nárast cien bude rôzny – sumy niektorých listov vzrastú o 11 až 18 %, zatiaľ čo za iné zaplatíte... celý článok

Bývate v paneláku a šetríte na kúrení? Zaplatíte aj za teplo od susedov

19. 12. 2023 | Daniel Výcha

Bývate v paneláku a šetríte na kúrení? Zaplatíte aj za teplo od susedov

Teplo je pre niektorých majiteľov bytov každú zimu veľkým problémom. Ak kúria viac, aby sa v interiéri cítili počas zimy príjemne, často vykurujú aj byty tých, ktorí kúria menej. Vo... celý článok