V ČR schválili uvoľňovanie opatrení: malé svadby a farmárske trhy už od pondelka, k holičovi až za mesiac

Miroslava Hrášková | rubrika: Článok | 15. 4. 2020
Kedy sa začne s uvoľňovaním opatrení, ktoré mali zabrániť šíreniu epidemie COVID-19 na Slovensku môžeme zatiaľ len tušiť. U našich susedov však už majú plán.
V ČR schválili uvoľňovanie opatrení: malé svadby a farmárske trhy už od pondelka, k holičovi až za mesiac

Zdroj: Shutterstock

Vracanie sa do "normálneho" života a umožnenie určitých aktivít a činností bude postupné.  Ako myľníky poslúži 5 pondelkov: 20. a 27. apríl, 11. a 25. máj, 8. jún.

Aj keď budú určité aktivity už povolené, musia sa naďalej doržiavať prísne hygienické pravidlá: ako nosenie rúška, rukavice či dezinfekcia, udržovať si aspoň dvojmetrový odstup a podobne.

Vláda ČR ďalej upozornila obyvateľstvo, že sa podľa harmonogramu bude postupovať len v prípade, že sa boj s chorobou bude vyvíjať priaznivo. Kedykoľvek môžu tento plán "zmraziť".

 

Kedy sa otvoria obchody, kiná, reštaurácie: harmonogram

20. apríl 2020:  Svatba o dvoch svedkoch a s rúškom

Ako prvé sa môžu otvoriť remeslá s prevádzkou, farmárske trhy, autobazary a autosalóny.

Profesionálny športovci môžu začať trénovať vonku. Pochopiteľne bez účasti verejnosti. Toto povolenie sa však týka iba športovcov, ktorí majú profesionálnu zmluvu a vrcholových športovcov, pričom musia byť splnené presne definované podmienky.

Od pondelka sa môžu konať svatby s maximálnym počtom 10 účastníkov. Musia však byť dodržané špecifické hygienické podmienky.

27. apríl 2020: malé prevádzky

Hneď nasledujúci týždeň sa otvoria malé prevádzky a predajne s rozhlohou do 200 m2. Ideálne so vstupom z ulice. Netýka sa to predajní, ktoré sú umiestnené v nákupných centrách nad 5 000 m2. Takéto predajne sa budú otvárať neskôr.

11. máj 2020: Posilovne bez sprchy

Ak bude vývoj pandémie priaznivý, už začiatkom mája sa otvoria aj väčšie prevádzky do 1 000m2. Tieto sa však nesmú nachádzať v nákupných centrách nad 5 000 m2.

Tí čo si chcú urobiť vodičský preukaz, môžu opäť do auta s inštruktorom sadnúť od 11. mája. Otvárajú sa autoškoly. V aute však pochopiteľne s rúškom a volant ako aj riadiacu páku je potrebné dezinfikovať.

Otvoria sa aj posilovne a fitness centrá avšak bez možnosti využitia sprchy a šatne.

25. máj 2020: S novým účesom na letnej terase reštaurácie

Obzvlášť ženy si tento deň vyznačili do kalendára. Konečne by sa mohli uviesť do prevádzky holičstvá, katedrníctva, pedikúry, manikúry, solária, kozmetické, masérske, regeneračné alebo rekondičné služby.

Tiež sa otvoria múzeá, galérie a výstavy. V zoologických záhradách bude možné navštíviť len vonkajšie výbehy.

Otvoriť budú tiež môcť všetky reštaurácie, krčmy, bufety, kaviarne, vinárne, pivárne ale len s predajom cez výdajové okienko. Vychutnať občerstvenie si však budú zákazníci môcť už aspoň na letných vonkajších terasách reštauračného zariadenia.

8. jún 2020: Do obchodu, do divadla a už aj do reštaurácie

Pomerne výrazné povolenie obmedzení príde až so začiatkom júna. Otvoriť by sa mali už všetky prevádzky v nákupných centrách ako aj prevádzky nad 1 000 m2, ktoré nie sú v nákupných centrách.

Bude povolené už i najesť sa a napiť sa vo vnútorných priestoroch reštaurácií, barov, bufetov, kaviarní a pivární a pod. Využiť bude možné už aj hotelové služby a ubytovacie služby.

Svoje brány otvoria divadlá, zámky, hrady a ostatné kultúrne aktivity, zoo. Povolia sa hromadné akcie s odstupňovaným počtom účastníkom, kultúrne, spoločenské a športové akcie (do 50 osôb), ako aj zotavovacie akcie pre deti do 15 rokov veku.

Od 8. júna sa budú môcť zorganizovať aj väčšie ako 10-členné svatby.  Bude opäť možné objednať si taxík, či navštíviť tatéra.

Všetky ostatné činnosti budú postupne povoľované vrámci júna podľa aktuálnej epidemiologickej situácie.

Anketa

Suhlasíte s opatreniami, ktoré zavádza vláda na zmiernenie šírenia epidémie?

Miroslava Hrášková

V článkoch sa najradšej venuje problematike daní, dávok a dôchodkov. Okrajovo spracováva aj oblasť financovania bývania, termínovaných vkladov a sporenia. Vyštudovala hospodársku politiku na ekonomicko-právnej fakulte Masarykovej... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+5
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Naposledy navštívené

Obchodný, živnostenský register