Ako si zriadiť virtuálne sídlo na podnikanie

Roland Regely | rubrika: Článok | 3. 9. 2019
Slovenská legislatíva umožňuje uvádzať ako adresu firmy aj virtuálne sídlo. Mnohí podnikatelia takýmto spôsobom šetria náklady
Ako si zriadiť virtuálne sídlo na podnikanie

Zdroj: Shutterstock

Optimalizácia nákladov je obľúbené slovíčko pri menších firmách prípadne pri eseročkach, ktoré pozostávajú z jediného človeka. Virtuálne sídlo patrí do opatrení, vďaka ktorému možno ušetriť náklady na zriadenie sídla. Založiť ho je jednoduché.

Komu sa oplatí virtuálne sídlo

Podnikáte vo sfére, kde je nevyhnutné, aby vás zákazníci navštevovali? Musíte vlastniť kancelárske priestory? Musíte pracovať v priestoroch týchto kancelárií? Ak ste si odpovedali trikrát nie, je pravdepodobné, že drahý prenájom kancelárie by ste platili zbytočne.

Nízke nájomné

Ak práve zakladáte firmu alebo pripravujete biznis nízke nájomné za virtuálnu kanceláriu vám môže pomôcť prežiť. Výhodné je to aj pre zabehnuté firmy. Pre podnikateľov z celého Slovenska alebo pre zahraničných investorov je niekedy výhodné mať virtuálne sídlo v hlavnom meste – Bratislave. Je to znak prestíže a nestojí to tak veľa peňazí ročne. Zároveň je virtuálne sídlo anonymnejšie, pravdepodobnosť kontrol zo strany štátu je oveľa menšia.

V prípade cien za virtuálne sídlo vyberajte podľa niekoľkých kritérií. Zvážte atraktivitu virtuálneho sídla v centre mesta s úsporou voči okrajovej časti mesta. V Bratislave sa rozdiel v poplatkoch za rok môže vyšplhať až na 300 eur. Za virtuálne sídlo v Bratislave zaplatíte mesačne najmenej 5 eur. Pokojne to však môžu byť aj desiatky eur.

 

Preverte vlastníka

Preverte si, či spoločnosť, ktorá sídlo prenajíma je aj vlastník nehnuteľnosti. Ak si ju iba prenajíma, môžu pri vypovedaní zmluvy nastať problémy a následne bude opäť potrebná zmena na Obchodnom registri. To vás bude stáť čas a peniaze.

Rozdiel v doručenej pošte

Ďalším aspektom, ktorí odlišuje mnohých poskytovateľov virtuálneho sídla je to, akým spôsobom narábajú s doručenou poštou na danej adrese. Online evidencia doručenej pošty nie je v prípade niektorých poskytovateľov na dostatočnej úrovni, preto si pred zriadením virtuálneho sídla najprv preverte, akým spôsobom to v danej spoločnosti funguje.

Ideálny stav je vtedy, ak sa korešpondencia prichádzajúca na virtuálne sídlo firmy uchováva a preposiela na dohodnutú korešpondenčnú adresu. Preposielanie z virtuálneho sídla firmy sa zvyčajne deje raz do mesiaca, prípadne častejšie, ak je to dohodnuté. Info o prichádzajúcich listinách na virtuálneho sídlo spoločnosti s.r.o. by ste sa mali dozvedieť prostredníctvom e-mailu alebo SMS správy.

Ako založiť virtuálne sídlo

Ak ste si vybrali vhodného dodávateľa, stačí keď na jeho webstránke vyplníte nezáväzný formulár na založenie virtuálneho sídla. Vo formulári vypisujete len základné kontaktné údaje.

Následne vás bude kontakovať firma vlastniaca virtuálne sídlo. Keďže zápis o virtuálnom sídle pôjde aj do obchodného registra, k založeniu virtuálneho sídla budete potrebovať doložiť, že ste vlastníkom firmy resp. konateľom.

Po zaplatení dohodnutej čiastky vám portál pošle emailom zakladateľské dokumenty na podpis. Dodatočný náklad je potom ešte poplatok za overenie podpisu u notára alebo na matrike. Overenie jedného podpisu na matrike stojí 1,50 eur. Budete ich potrebovať zhruba 4 až 5.

Odhadovaný čas na zápis spoločnosti do obchodného registra je 10-15 pracovných dní odo dňa doručenia podpísaných verzii zakladateľských dokumentov. Presný čas na celý proces registrácie firmy je vždy iný pri každej s.r.o. a záleží len od rýchlosti postupu úradov - živnostenského úradu a následne obchodného registra.

Takmer šestina firiem má virtuálne sídlo

Podnikanie z virtuálneho sídla je na Slovensku populárne. Kým ešte koncom minulého roka takto svoju adresu podnikania riešilo 39 890 slovenských spoločností, ku koncu júna tohto roka túto možnosť využívalo o 8 100 podnikov viac, teda 47 990 spoločností. „Očakávame, že do konca roka tento počet ešte narastie,“ tvrdí Petra Štěpánová, špecialistka na dáta z analytickej firmy Bisnode.

Najobľúbenejšími virtuálnymi sídlami sú bratislavské adresy Karpatské námestie (2 105 firiem), Kopčianska (1 514 spoločností) a Betliarska ulica (960 podnikov). „Len na týchto troch adresách si zapísalo svoje sídlo od začiatku roka 529 nových firiem,“ popisuje Štěpánová. Dodáva, že narastajúci záujem je vidieť v rámci celého Slovenska a to aj napriek tomu, že virtuálna adresa môže byť v obchodnom styku rizikovým faktorom.   

Aj keď najviac firiem si zapísalo podnikanie na papieri v Bratislave, do TOP 10 výberu virtuálnych adries sa dostali aj Hlavná ulica v Štúrove (692 firiem), Moldavská cesta v časti Košice – Juh (646 podnikov), či banskobystrické Námestie SNP (522 firiem). 

Z virtuálneho sídla riadi svoj biznis aktuálne 45 986 spoločností s ručením obmedzeným a 2 004 akciových spoločností, čo je spolu 47 990 podnikov. „Podľa našich databáz podnikalo na Slovensku ku koncu júna spolu 282 640 firiem. Výhody virtuálneho sídla tak využíva približne 17 % podnikov,“ uzatvára Petra Štěpánová.

Anketa

Aké sídlo používa vaša firma?

Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+5
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Naposledy navštívené

Obchodný, živnostenský register, ponuky práce