Najväčšie krachy v roku 2022. Kto prerobil najviac?

Daniel Výcha | rubrika: Článok | 3. 2. 2023
Vysoká miera inflácie, energetická kríza, narušenie dodávateľských reťazcov – to je len časť faktorov, ktoré sa v roku 2022 podpísali na stave firiem z celého sveta. Niektoré firmy našli spôsoby, ako prežiť aj v nepriaznivej ekonomickej situácii, no mnohé sa s krízou nedokázali vyrovnať. Do problémov sa dostali aj viacerí milionári, ktorým sa hodnota majetku začala prudko prepadať. V tomto článku nájdete informácie o najväčších krachoch z roku 2022.
Najväčšie krachy v roku 2022. Kto prerobil najviac?

Zdroj: Shutterstock

Počet zaniknutých firiem v SR medziročne klesol

Podľa štatistík z webu FinStat sa počet krachujúcich firiem v porovnaní s rokom 2021 zlepšil, čiže zaniklo menej firiem. Toto číslo sa dokonca zmenšilo o viac ako 50 %. Vysvetlenie sa skrýva v čistení Obchodného registra, do ktorého sa pustilo Ministerstvo spravodlivosti SR v roku 2021. Ide o mazanie neaktívnych subjektov či firiem dlhodobo neschopných plniť si svoje povinnosti.

V roku 2021 preto zaniklo viac ako 15-tisíc slovenských firiem. V porovnaní s tým je 6 300 zaniknutých firiem v roku 2022 zdanlivo nízke číslo. Avšak, ak sa pozriete na roky 2019 a 2021, kedy zaniklo zhruba 4 200 firiem ročne, efekt ekonomickej krízy začne byť jasne viditeľný.

Krach cestovnej kancelárie Sunflower

Na území Slovenska by sa dal za jeden z významnejších krachov považovať príklad cestovnej kancelárie Sunflower. Mnohých turistov určite nepotešila správa, ktorá sa na webe cestovky objavila v priebehu leta 2022. Spoločnosť Sunflower pôsobiaca okrem Slovenska aj v Česku odkázala svojim klientom, aby nechodili na letiská, lebo nebudú odbavení.

„K tejto skutočnosti významne prispeli straty počas 2-ročného obmedzenia a zákazov cestovania z dôvodu pandémie COVID-19 a ani predaj v tomto roku nepomohol zlepšiť celkovú finančnú situáciu,“ informovala cestovná kancelária na svojom webe.

Pád burzy FTX

Každý, kto sa zaujíma o svet kryptomien a investícií do nich, sa určite stretol s názvom FTX. Išlo o jednu z najväčších búrz určených pre obchodovanie s kryptomenami. Tá sa však behom prvých dvoch novembrových týždňov roku 2022 dostala z pozície stabilnej a obľúbenej burzy do stavu krachujúcej firmy. FTX sa mohla v minulosti pochváliť trhovou kapitalizáciou v hodnote 8 miliárd eur. Dnes sú to iba milióny. Čo zapríčinilo tento rýchly pád?

Problémy začali 2. novembra 2022, kedy unikla bilančná listina spoločnosti Alameda Research. Generálny riaditeľ burzy FTX Sam Bankman-Fried ju založil ako svoju trading firmu. Ako ukázal uniknutý dokument, väčšina majetku Alameda Research bola postavená na FTT – kryptomene, ktorá bola centrálne kontrolovaná burzou FTX. Firma vlastnila oveľa viac FTT tokenov, než sa v danej dobe obchodovalo na trhu, čo naznačovalo nízku likviditu.

6. novembra 2022 sa o tomto dozvedel Changpeng „CZ“ Zhao, generálny riaditeľ najväčšej krypto-burzy Binance. Rozhodol sa predať všetky FTT, ktoré Binance v tom čase vlastnila. O všetkom informoval na svojom Twitteri, kde prirovnal FTT k Luna coin. Ide o kryptomenu, ktorá stratila väčšinu svojej hodnoty v máji 2022.

Keďže Zhao je vo svete obchodovania s kryptomenami uznávanou osobnosťou, jeho vyjadrenia spustili vlnu predajov FTT. Hodnota tokenu začala prudko klesať a ľudia sa ho chceli čo najskôr zbaviť. 8. novembra 2022 prestala FTX vyplácať peniaze svojim klientom. Vtedy Binance navrhla, že odkúpi FTX a zachráni ju. Hneď na ďalší deň však ponuku stiahli, lebo údajne odhalili finančné problémy, ktoré ani s ich kapitálom nedokážu napraviť.

Alameda Research bola kvôli prepadu hodnoty FTT nútená pozastaviť svoju obchodnú činnosť 10. novembra. Sam Bankman-Fried však stále udržiaval klientov v nádeji, že situáciu sa podarí vyriešiť. „Robíme, čo vieme, aby sme zvýšili likviditu. Nemôžem však nič sľúbiť,“ napísal na Twitter. Avšak do 24 hodín FTX spolu s Alameda Research oficiálne vyhlásili bankrot a Bankman-Fried sa vzdal miesta generálneho riaditeľa.

Kanye West stratil väčšinu majetku

Kanye West sa preslávil najmä ako hudobník, no v roku 2022 sa zviditeľnil aj vďaka kandidovaniu na prezidenta USA. Neprilákal však pozitívnu pozornosť, práve naopak. V jednom z rozhovorov počas októbra obhajoval Hitlera a nacistov. Kanye West, podobne ako mnohé známe osobnosti, zarába na spolupráci s rôznymi značkami. Kvôli týmto antisemitským vyjadreniam sa z neho behom dňa stalo meno, s ktorým sa žiadna značka nechce spájať.

Kým ešte v apríli 2022 bol jeho majetok odhadovaný na 2 miliardy dolárov, po októbri sa dostal na hodnotu 400 miliónov dolárov. Obchodnú spoluprácu s ním prerušili značky, ako Adidas, Gap, Balenciaga, FootLocker či banka JP Morgan. Väčšina majetku, ktorý mu ostal, je tvorená nehnuteľnosťami a hudbou. Ani to ho však nemusí zachrániť od osobného bankrotu.

Ukázalo sa totiž, že štátu Kalifornia dlží na daniachpribližne 50 miliónov dolárov. Ďalších 75 miliónov mu zmrazili banky. Ako sám priznal v jednom z podcastov, kde bol hosťom, nie je veľmi schopný, čo sa týka narábania s peniazmi. Preto je možné, že pokles hodnoty majetku z 2 miliárd na 400 miliónov je iba začiatok jeho osobného bankrotu.penia

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+7
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Obľúbené témy

Bankrot, burza, peniaze

Toto ste už čítali?

NBS dvíha varovný prst: prejedáme si tu peniaze na budúcnost a tak to aj vyzerá

10. 7. 2025 | Ivana Sladkovská

NBS dvíha varovný prst: prejedáme si tu peniaze na budúcnost a tak to aj vyzerá

Slovensko málo investuje do opráv infraštruktúry a je to vidno na každom kroku, na rozbitých cestách či meškajúcich vlakoch. Odborníci z Národnej banky Slovenska však bez okolkov pomenovali... celý článok

Poškodené, roztrhnuté či zašpinené peniaze. Ako ich vymeniť a na čo si dať pozor?

10. 7. 2025 | Barbora Magočová

Poškodené, roztrhnuté či zašpinené peniaze. Ako ich vymeniť a na čo si dať pozor?

Transakčná daň so sebou priniesla aj zvýšený záujem o platby v hotovosti. Peniaze (a to najmä bankovky) sa však pomerne ľahko opotrebujú či poničia. Aká miera poškodenia ešte umožňuje... celý článok

Rozpočtový semafor: Slovensko čaká rozpočtová diera cez 7 miliárd eur

1. 7. 2025 | Ivana Sladkovská

Rozpočtový semafor: Slovensko čaká rozpočtová diera cez 7 miliárd eur

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) vo svojom júnovom rozpočtovom semafore prináša znepokojivé správy: deficit verejnej správy na rok 2025 sa odhaduje na viac ako 7 miliárd eur,... celý článok

Uťahovanie opaskov neprináša výsledky. Minister Kamenický potrebuje ďalšiu konsolidáciu

30. 6. 2025 | Redakcia

Uťahovanie opaskov neprináša výsledky. Minister Kamenický potrebuje ďalšiu konsolidáciu

Minister financií Ladislav Kamenický stojí pred výzvou, ktorá môže zmeniť tvár ekonomiky krajiny. S plánovanou sumou opatrení, ktorá by mohla presiahnuť 2,3 miliardy eur, sa očakáva... celý článok

Potreba starostlivosti o nevládnych členov rodiny je jednou z najväčších výziev spoločnosti

24. 6. 2025 | Anna Kubešková

Potreba starostlivosti o nevládnych členov rodiny je jednou z najväčších výziev spoločnosti

Rodina je bezpečný prístav. Pocit bezpečia, ktorý nám rodina poskytuje, však môžu narušiť hádky, medzigeneračné rozpory alebo strach z neschopnosti postarať sa o chorých členov rodiny.... celý článok