Maďarsko slúži ako tranzitná krajina pri cestách do viacerých obľúbených dovolenkových destinácií. Niektorí vodiči uprednostňujú prejazd cez nášho južného suseda aj pri presune medzi západnou a východnou časťou SR. V neposlednom rade sú pre nás lákavé aj mnohé maďarské lokality – termálne kúpele, historické mestá či jazero Balaton. Aj v Maďarsku sa však nachádza pomerne veľká časť cestnej siete, ktorá je spoplatnená. S čím treba počítať, ak ste poplatok („e-vignette“ či „e-matricu“) neuhradili alebo pri jeho zaplatení došlo k chybe?
Výzvu na zaplatenie sa neoplatí ignorovať
Správu poplatkov a sankcií za neoprávnené použitie spoplatnených úsekov maďarských komunikácií má v kompetencii štátom vlastnená obchodná spoločnosť s názvom „Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató Zrt“ (skrátene NÚSZ).
Pri uplatňovaní nárokov voči slovenským a českým subjektom táto spoločnosť už dlhšiu dobu využíva služby advokátskej kancelárie PETKOV & Co s.r.o., ktorá získava údaje o vlastníkoch/držiteľoch vozidiel registrovaných v týchto dvoch štátoch a následne voči nim v mene NÚSZ vymáha príslušné pohľadávky.
Vymáhanie prebieha vo viacerých fázach, vďaka ktorým by ste mali mať dostatok času na zváženie vašej situácie a voľbu prípadnej obrany.
V prvej fáze by vám mala byť doručená výzva, v ktorej budú uvedené okolnosti využitia spoplatneného úseku bez zaplatenia zodpovedajúcej úhrady, a to:
- EČV vozidla,
- jeho poplatková kategória,
- čas, v ktorom bolo zachytené využitie spoplatneného úseku,
- konkretizácia spoplatneného úseku.
Vo výzve bude ďalej uvedená výška sankčného poplatku (označovaný aj ako „náhradný“), a to v dvoch sadzbách. Pokiaľ zaplatíte do 60 dní od doručenia výzvy, bude sankčný poplatok nižší; ak dôjde k úhrade až po 60 dňoch od doručenia výzvy, sankčný poplatok sa značne navýši.
Aktuálne sadzby sankčného poplatku nájdete na webových stránkach NÚSZ; momentálne by podľa zverejnených údajov malo ísť o nasledujúce sumy:
1. Vozidlo v čase kontroly vôbec nemá platnú známku:
- pri úhrade do 60 dní: 26 640 HUF (v prepočte po zaokrúhlení 67 EUR)
- pri úhrade po 60 dňoch: 91 780 HUF (v prepočte po zaokrúhlení 230 EUR)
2. Vozidlo má v čase kontroly známku, ktorá zodpovedá nižšej kategórii:
- pri úhrade do 60 dní: 14 900 HUF (v prepočte po zaokrúhlení 37 EUR)
- pri úhrade po 60 dňoch: 47 180 HUF (v prepočte po zaokrúhlení 118 EUR)
Okrem sankčného poplatku sa vo výzve uvádzajú tiež náklady na vymáhanie pohľadávky (opäť v dvoch sadzbách závislých od okamihu úhrady).
Výzvu ste dostali, ale nesúhlasíte s ňou: čo robiť?
Ak sa s úhradou čiastky podľa výzvy nestotožňujete, mal by sa váš ďalší postup odvíjať od dôvodu, pre ktorý nechcete platiť.
Mnohí ľudia nemajú po doručení výzvy problém zaplatiť sankčný poplatok, odmietajú však platiť už spomínané náklady na vymáhanie pohľadávky. Argumentujú tým, že v skutočnosti ide o plnenie pre advokátsku kanceláriu, ktoré si môže nárokovať až vtedy, keď bude priznané v súdnom spore v rámci tzv. náhrady trov konania.
Treba však povedať, že súdy priznávajú aj tieto náklady, a to výrokom odlišným od výroku o náhrade trov (napr. rozhodnutie Okresného súdu Prievidza, sp.zn. 23C/78/2024 či rozhodnutie Okresného súdu Banská Bystrica, sp.zn. 65Cb/86/2024). Priznanie uvedeného nároku býva odôvodnené tým, že sa nespravuje slovenským, ale maďarským právom a jeho vznik zakladá ustanovenie osobitného maďarského nariadenia upravujúceho diaľničné poplatky.
Veľkú skupinu prípadov však tvoria aj ľudia, ktorí nechcú platiť ani sankčný poplatok, pretože sa domnievajú, že úhradu za využitie spoplatneného úseku vykonali riadne. Práve v týchto situáciách je potrebné disponovať dokladmi o kúpe diaľničnej známky dlhší čas a využiť ich v rámci obrany.
Osobitné pravidlá platia v prípadoch zistenia preklepov (napr. v EČV) či pri vzniku nároku na viaceré sankčné poplatky. Postup pre obe tieto situácie by mal byť bližšie špecifikovaný v písomnej informácii, ktorá vám bude doručená spolu s výzvou – v zásade platí, že preklepy treba riešiť aj priamo s NÚSZ a pri viacerých sankčných poplatkoch môžete požiadať o možnosť uhradiť len niektoré z nich.
V súvislosti s nesprávnym uvedením EČV pri zakúpení e-matrice ďalej možno poukázať aj na rozhodnutie Krajského súdu Banská Bystrica. Súd maďarské nariadenie vyložil tak, že z materiálneho hľadiska bol poplatok uhradený (fiškálny záujem Maďarska nebol poškodený) a preto žalobe NÚSZ nevyhovel (rozhodnutie Krajského súdu Banská Bystrica, sp.zn. 13Co/136/2024).
Ak neuhradíte podľa výzvy, nasleduje súd
Pokiaľ príslušné poplatky nezaplatíte v lehote a vo výške v zmysle výzvy, advokátska kancelária sa obráti na slovenský súd. V prvej etape sa zvykne využívať tzv. upomínacie konanie, v ktorom je vydaný platobný rozkaz. Proti tomuto môžete v lehote 15 dní podať odpor, v ktorom naformulujete svoju obranu proti uplatnenému nároku. Ak by ste odpor nepodali riadne alebo v stanovenej lehote, platobný rozkaz by nadobudol právoplatnosť a stal by sa podkladom pre exekúciu.
Podaním odporu sa platobný rozkaz zruší a nasleduje klasické súdne konanie. Jeho výsledok bude záležať na tom, či ste svoj dlh už stihli vyrovnať, príp. či sú vaše argumenty a najmä dôkazy proti uplatnenému nároku dostatočne relevantné.
Barbora Magočová
Barbora Magočová je právnička. Venuje sa najmä obchodnému a občianskemu právu a popri právnej praxi rozvíja aj publikačnú činnosť. Pre Peniaze.sk píše články týkajúce sa hlavne právnych aspektov podnikania a obchodných záväzkových... Ďalšie články autora.