Aké drahé bude leto 2024? Obľúbená letná pochúťka zlacnela

Redakcia | rubrika: Analýza | 24. 6. 2024
Koľko si priplatíme za leto? Zmrzlina je lacnejšia, ceny benzínu porovnateľné ako vlani. V Chorvátsku výrazne zdraželo ubytovanie, ale sú destinácie, kde zaplatíme menej ako vlani.
Aké drahé bude leto 2024? Obľúbená letná pochúťka zlacnela

Zdroj: DALL·E/IvanaS

Počas letných mesiacov sa nákupné preferencie spotrebiteľov výrazne menia. Viac než inokedy siahame po zmrzline, nápojoch či čerstvom ovocí a zelenine. Letné dni sú spojené s oddychom na dovolenke alebo pri vode. Ako sa teda zmenia ceny tovarov a služieb, ktoré sú typické pre toto obdobie?

Podľa aktuálnej analýzy analytičky WOOD & Company, Evy Sadovskej, ceny tovarov a služieb medziročne vzrástli o 22 %. Inflácia sa mierne zrýchlila oproti aprílu, no stále ide o jednu z najnižších úrovní za posledné tri roky. Sadovská predpokladá, že tempo zdražovania sa bude počas leta držať na nízkej úrovni.

Letné pochúťky sú tento rok lacnejšie

Počas prázdnin si viac než inokedy doprajeme zmrzlinu, nápoje, ovocie a zeleninu. Častejšie cestujeme a navštevujeme reštaurácie či ubytovacie zariadenia. Niektoré z týchto položiek budú lacnejšie než pred rokom, no za mnohé si priplatíme. Napríklad za čerstvú zeleninu zaplatíme o 61 % menej, za ovocie o 28 % menej a za zmrzlinu až o 84 % menej. Naopak, viac zaplatíme za cukrárenské výrobky (76 %), minerálne vody (58 %), ovocné a zeleninové šťavy (40 %) a nealkoholické pivo (62 %).

Vybrané „letné“ druhy potravín 

máj 2024, zdroj: Eurostat) 

r/r zmena ceny, v %  

Čerstvé alebo chladené ovocie 

-2,8 

Čerstvá alebo chladená zelenina 

-6,1 

Zmrzlina 

-8,4 

Cukrárenské výrobky 

7,6 

Čipsy 

-5,3 

Minerálne vody 

5,8 

Ovocné a zeleninové šťavy 

4,0 

Nealkoholické pivo 

6,2 

Zdraželi reštaurácie a ubytovanie

Reštaurácie a kaviarne sú drahšie o 72 %, ubytovanie v hoteli alebo penzióne o 81 %. Rekreačné a športové služby zdraželi o 86 %, športové pomôcky na kempovanie a rekreáciu v prírode o 83 %. Organizované dovolenkové zájazdy sú medziročne drahšie o 74 %. Oblečenie a obuv zdraželi o 38 % a 13 %. Letné výpredaje môžu ceny týchto položiek ešte znížiť.

Ceny pohonných látok zostávajú porovnateľné s minulým rokom. Benzín tankujeme za 1,58 eur za liter, čo je rovnaká hodnota ako vlani. Nafta je drahšia o 31 % a stojí 1,48 eur za liter. Plná 50-litrová nádrž benzínu nás vyjde na 79,00 eur a nafty na 73,90 eur. Predpokladá sa, že ceny pohonných látok zostanú stabilné aj počas prázdninových mesiacov, no závisieť to bude aj od vývoja cien ropy na svetových trhoch.

Letné prázdniny v zahraničí

Mnohí Slováci trávia leto aj za hranicami. Ceny potravín a nealkoholických nápojov v obľúbených európskych destináciách sa menili rôzne. Na Malte a v Španielsku ceny potravín vzrástli o 48 % a 44 %. V Česku naopak klesli o 38 %. Ceny pohonných látok sa najviac zvýšili na Cypre, v Česku a Chorvátsku. Najmenší nárast bol vo Francúzsku.

V reštauráciách a kaviarňach ceny najviac poskočili v Rumunsku a Chorvátsku. Najmenší rast cien zaznamenali francúzske a talianske reštaurácie. Ubytovanie najviac zdraželo v Chorvátsku (147 %), Portugalsku (134 %) a Českej republike (108 %). Najmenší rast cien bol na Malte a vo Francúzsku.

Zmeny cien v dovolenkových destináciách Slovákov 

r/r zmena v % k 5_2024 

zdroj: Eurostat 

Potraviny a nealko  

Pohonné látky  

Reštaurácie a kaviarne  

Ubytovacie zariadenia  

Chorvátsko 

2,9 

12,0 

10,3 

14,7 

ČR 

-3,8 

11,0 

7,8 

10,8 

Maďarsko 

-1,4 

9,2 

8,2 

4,2 

Polsko 

1,8 

3,3 

8,4 

6,8 

Rakúsko 

3,1 

6,9 

7,6 

5,8 

Taliansko 

2,1 

3,5 

3,2 

6,6 

Španielsko 

4,4 

6,5 

4,9 

7,9 

Francúzsko 

1,3 

1,8 

3,1 

2,8 

Cyprus 

1,4 

11,0 

5,9 

5,9 

Malta 

4,8 

0,0 

4,9 

1,4 

Grécko 

2,6 

5,4 

5,3 

4,5 

Portugalsko 

3,4 

8,2 

6,0 

13,4 

Bulharsko 

1,5 

6,7 

7,0 

8,4 

Rumunsko 

0,1 

10,7 

10,8 

9,9 

Ako zvládnuť letné výdavky s rozumom?

Eva Sadovská odporúča vytvoriť si finančný plán pred každou dovolenkou, výletom alebo bežným dňom voľna. „K naplánovanej sume pridajte rezervu 20 % na nepredvídateľné situácie,“ radí. Ak nemáte potrebnú sumu, začnite si šetriť v predstihu a rozhodne sa nezadlžujte kvôli prázdninám. Dobrý „time manažment“ môže priniesť viac zážitkov a finančnú úsporu.

Využívajte zľavové kupóny a zákaznícke karty. Počas leta sú typické výpredaje, no nakupujte iba to, čo naozaj potrebujete. Neplytvajte potravinami a nápoje správne uskladňujte. Využívajte vlastné fľašky na opakované použitie a kompostujte bioodpad.

Redakcia

Autor článku Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Experti na granty a dotácie

Viac informácii

Získajte neobmedzený prístup do najväčšej databázy grantov a dotácií na Slovensku. Nájdite ten správny grant pre vašu firmu.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

PREHĽAD zmien od 1. augusta: PZP na kolobežku a nová diaľničná známka

23. 7. 2024 | Natália Stašíková

PREHĽAD zmien od 1. augusta: PZP na kolobežku a nová diaľničná známka

Parlament nedávno schválil vládny návrh zákona o povinnom zmluvnom poistení motorových vozidiel, ktorý prináša zásadné zmeny. Okrem zvýšenia pokút pre vodičov bez poistenia sa po prvýkrát... celý článok

Novinka, ktorá poteší slovenských vodičov: Bezplatných úsekov diaľníc bude viac

4. 7. 2024 | Natália Stašíková

Novinka, ktorá poteší slovenských vodičov: Bezplatných úsekov diaľníc bude viac

Ešte v máji sme informovali o zmenách pre motoristov, ktoré môžu znamenať výrazné úspory. Novela vyhlášky o diaľničnej známke z dielne vlády SR, oslobodí až 197 kilometrov diaľnic a... celý článok

Najlacnejšia trasa do Chorvátska: Kde ušetríte na diaľničných poplatkoch a kde natankovať?

2. 7. 2024 | Natália Stašíková

Najlacnejšia trasa do Chorvátska: Kde ušetríte na diaľničných poplatkoch a kde natankovať?

Slováci sa každé leto vyberú do Chorvátska autom. Pozreli sme sa preto na najlepšie trasy a poplatky, ktoré na vodičov číhajú. Komu sa viac oplatí ísť cez Maďarsko a kto ušetrí keď... celý článok

S novou diaľničnou známkou prichádzajú nové pokuty: PREHĽAD zmien od 1. augusta

1. 7. 2024 | Barbora Magočová

S novou diaľničnou známkou prichádzajú nové pokuty: PREHĽAD zmien od 1. augusta

Zavedenie novej jednodňovej diaľničnej známky a sprísnenie pravidiel pre vodičov prináša zásadné zmeny v systéme diaľničných poplatkov na Slovensku. Poslanci schválili novelu zákona,... celý článok

Skupina mladých Slovákov môže získať vodičský preukaz zadarmo

28. 6. 2024 | Ivana Sladkovská

Skupina mladých Slovákov môže získať vodičský preukaz zadarmo

Príspevok na vodičský preukaz je tento rok určený len pre ľudí z centier pre deti a rodiny, čo je novinka, ktorá má pomôcť najzraniteľnejším skupinám osamostatniť sa. Podmienky sú prísne,... celý článok